שתף קטע נבחר

איתם וטיבי השמיצו - וננזפו בוועדת האתיקה

"רוצח אזרחים", קרא ח"כ אחמד טיבי לח"כ אפי איתם. "דוקטור דם", כינה איתם את טיבי. התלונות ההדדיות לוועדת האתיקה של הכנסת הסתכמו בנזיפה דו-צדדית

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ג') לנזוף בחברי הכנסת אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בעקבות תלונות הדדיות שהגישו השניים.

 

חוששים מהתלקחות

 

השניים החליפו נאצות על רקע הפגנה במחסום ארז שהתקיימה בחודש ינואר השנה. ח"כ איתם טען בתלונתו לוועדה כי במהלך ההפגנה, הטיח בו ח"כ טיבי את המילים: "רוצח אזרחים נתעב". לדידו של איתם, דבריו של טיבי נאמרו בהקשר לשירותו הצבאי בצה"ל.

 

בתלונה שהגיש טיבי, הוא התייחס לדברים שאמראיתם בראיון בגלי צה"ל בבוקר יום ההפגנה. איתם כינה את טיבי "דוקטור דם" וטיבי טען שהקונוטציה היא לתקופת השלטון הנאצי. עוד טען טיבי כי איתם התראיין במקום ההפגנה והאשים אותו שהוא "מעודד טרוריסטים ומסייע באופן ישיר להרג יהודים", וכן אמר כי "ידי טיבי מגואלות בדם". טיבי טען שמדובר באמירות נתעברות המובילות להסתה פרועה כנגדו.

 

אז מי התחיל?

שני הננזפים גם הגיבו זה לתלונתו של זה. טיבי אישר כי אמר ש"איתם אחראי על רצח אזרחים" וכי הוא "מתנחל נתעב", אך טען שהדברים נאמרו בתגובה להאשמות החמורות שהטיח בו קודם איתם. עוד טען טיבי כי כאשר הגיע להפגנה, קיבלו את פניו שלטים שהביאו איתם ומפלגתו בהם נכתב: "טיבי בוגד".

 

איתם טען מנגד בפני ועדת האתיקה שתלונת טיבי "קנטרנטית במהותה". לדבריו, "טיבי, בדרך קבע, מעודד את אויביה של מדינת ישראל ואת כל חייו הקדיש לבגידה במדינת ישראל". איתם טען כי הוא לא כתב ולא הנחה לכתוב את השלטים עליהם התלונן טיבי. באשר לאמירה "דוקטור דם" טוען איתם כי "מדובר בביטוי לא מוצלח" שהשמיע בראיון, אך הקונוטציה הנאצית כלל לא עמדתה על דעתו.

 

ועדת האתיקה הדגישה את חשיבות מתן הדוגמה האישית וקבעה כי "בהתבטואיותיהם ישנה הפניה למישור האישי (לגופו של אדם ולא לגופו של עניין), ולפיכך הן חורגות מהשיח הפוליטי הלגיטימי. גם בוויכוח הנוקב ביותר המתנהל בניהם, מוטל על חברי הכנסת לשמור על כבודה של הכנסת ועל כבודם של חבריה". כאמור, הטילה הוועדה על שני חברי הכנסת נזיפה.

 

בעקבות ההחלטה, אמר ח"כ איתם: "אני דוחה לחלוטין את הניסיון ליצור השוואה בין עמדותיי הציוניות והלאומיות, שללא כל ויכוח נובעות מהרצון לחזק את צה"ל ומדנית ישראל, לבין מעשיו של ח"כ טיבי המתגאה בפעולותיו נגד צה"ל ומביע תמיכה גלויה באויבי ישראל המוצהרים. אני עומד לחלוטין מאחורי דברי שח"כ טיבי בוגד במדינת ישראל וכל מעשיו ופעולותיו בכנסת נועדו לפגוע בחיילי צה"ל ובמדינת ישראל. האשמותיו כי אני רוצח אזרחים נתעב בשל שירותי בצה"ל - הן תעודת כבוד עבורי".

 

ח"כ טיבי אמר בתגובה: "אוי לה לחברה או לוועדה שיוצרת איזון בין שוחרי חופש ודמוקרטיה עם פאשיסטים המלבים אש, ריב ומדון. איתם 'המתנחל הפאשיסט' קרא להפצצת אוכלוסיה אזרחית וקרא לרצוח מנהיגים פלסטינים בפרדס ואף ננזף על-ידי הרמטכ"ל בשל אלימות ופוגרום נגד אזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איתם. "טיבי - דוקטור דם"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אחמד טיבי. "איתם רוצח אזרחים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים