שתף קטע נבחר

סיירת מטכ"ל ירתה ופצעה חיילת במהלך אימון

ל-ynet נודע כי במהלך תרגיל באש חיה של סיירת מטכ"ל, ירה חייל במקלע נגב מחוץ לגבולות הגזרה. אחד הכדורים פגע ברגלה של חיילת, שנפצעה קל. גורם צבאי: "יש כאן התרשלות וזלזול של מספר גורמי פיקוד. למזלנו האירוע הסתיים בפציעה קלה בלבד, אבל הוא עלול היה להיגמר באסון"

נפתרה התעלומה: החיילת שנפצעה ברגלה בשער בסיס צה"ל הסמוך לשדה התעופה בן-גוריון לפי עשרה ימים, נפגעה בשל תקלה חמורה בתרגיל פשיטה של סיירת מטכ"ל. כך נודע ל-ynet. מתחקיר פנימי שנערך ביחידת העילית, עולה כי בעת תרגיל באש חיה, אירעה סטייה חדה מגבולות הגזרה שהוקצו לתרגיל, בין היתר כתוצאה מליקויים של הקצינים בשטח. בקרוב יוגשו ממצאי התחקיר לקצין מודיעין ראשי, תת-אלוף יובל חלמיש, שעשוי לנקוט בצעדים פיקודיים נגד המעורבים באירוע.

 

פרשת הירי ברגלה של סמל מ' פורסמה לראשונה ב-ynet בשבוע שעבר. החיילת, המשרתת במפקדת אוגדת מילואים של פיקוד המרכז, שהתה עם מספר חיילים סמוך לשער הבסיס ולפתע חשה כאבים עזים ברגל. לאחר מספר שעות הוצא מרגלה קליע בקוטר 5.56 מ"מ. בעקבות האירוע נפתחה חקירת מצ"ח והועלתה השערה כי אחד החיילים בבסיס פלט כדור לעברה, אולם גם שעות רבות לאחר הירי, לא נמצא רמז למה שקרה.

 

כעת מתברר כי פציעתה של החיילת לא נגרמה כתוצאה מפליטת כדור של אחד מחיילי הבסיס, אלא דווקא מאש שירו חיילי סיירת מטכ"ל, שהחלו באחרונה את המסלול המפרך ביחידה לאחר שגמרו טירונות. מפרטי האירוע עולה כי בשעות הבוקר עסק אחד הצוותים באימון פשיטה שכלל אש חיה, כל זאת בשטח אימונים הסמוך למפקדת האוגדה.

 

אחת ממטרות התרגיל היתה לירות לעבר מטרת קרטון ופח שדימה רכב. מהתחקיר עולה כי מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן-משנה, הוא זה שכתב את תיק התרגיל ואף אישר אותו בעצמו במסגרת נוהל הקיים ביחידה. עוד לפני התרגיל, קיבל הקצין הערה ממפקדו כי התיק ברמה נמוכה והוא התבקש לתקנו. בפועל, לא הוצג התיק מחדש.

 

בנוסף חושף התחקיר כי מפקד הצוות, מטעמי נוחות, ביצע את התדריך לחיילים במרחק של כ-30 מטר מנקודת ההתחלה, כמו כן הציג לחיילים את גבולות הגזרה על סמך מטרות ישנות שהוצבו במקום - שלא תאמו את התכנון המקורי. לאחר ביצוע התרגיל היבש, החל התרגיל הרטוב בירי אש חיה, למרות שאחראי הבטיחות לא היה שותף בתדרוך של חלק מהחיילים.

 

איש לא הבחין שהחייל יורה מחוץ לגזרה 

במהלך הירי לא הבחין איש מהמפקדים, לרבות איש מילואים ותיק, כי החייל שיורה באמצעות מקלע נגב חורג מגבולות הגזרה. בפועל, נגרמה סטייה חדה מגבולות הגזרה שהוגדרו לתרגיל, וכך פגע הקליע שנורה מהמקלע ברגלה של החיילת.

 

בערב, כאשר התקבל ביחידה הדיווח על פציעת החיילת, החל התחקיר. הקליע שהוצא מרגלה של החיילת ושעת הפציעה תאמו את הפרטים בתרגיל. בסיכום התחקיר נכתב כי מדובר ב"אירוע קשה שבו היו רצף תקלות".

 

התחקירהפנימי קבע כי המפקדים כשלו במימוש אחריותם, בדגש על הרמה הנמוכה של הכנת תיק התרגיל. תיק התרגיל התברר כבעייתי ובתחקיר מוצע לשנות את הנוהל לפיו הכותב גם מאשר אותו. כמו כן עולה מהתחקיר כי נרשמו ליקויים בהכנת התרגיל, בהעברת המשימה לחיילים ובהקפדה על כללי הבטיחות. "מדובר באירוע שאסור שיקרה, בוודאי לא בסיירת מטכ"ל", אמר גורם צבאי המכיר את הפרטים, "יש כאן התרשלות וזלזול של מספר גורמי פיקוד. למזלנו האירוע הסתיים בפציעה קלה בלבד, אבל הוא עלול היה להיגמר באסון".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כבכל אירוע בטיחותי חריג, הנושא תוחקר וממצאי התחקיר יוצגו בהקדם לקצין מודיעין ראשי. כמו כן נפתחה בנושא חקירת מצ"ח ובסיומה יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת הפרקליטות הצבאית".


פורסם לראשונה 28/05/2008 00:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משטרת ישראל
מקלע נגב. ארכיון
צילום: משטרת ישראל
מומלצים