שתף קטע נבחר

תזכורת: איום הפרישה של ברק בשדות ים

לפני שנה כינס אהוד ברק, אז מועמד לראשות העבודה, מסיבת עיתונאים דרמטית בקיבוץ שדות ים, ובה קרא לראש הממשלה להסיק מסקנות מחלקו הראשון של דו"ח וינוגרד, אחרת יפעל להקדמת הבחירות. והיום: שוב קרא לאולמרט לפנות את מקומו ושוב איים להקדים הבחירות

זה נשמע לכם מוכר? לא הייתה זו הפעם הראשונה שבה קרא שר הביטחון, אהוד ברק, להתפטרותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. גם בפעם הקודמת שעשה זאת, הוא שבר שתיקה אחרי זמן רב. גם בפעם הקודמת, הוא קרא לאולמרט להסיק מסקנות ולפנות את מקומו. ההבדל המהותי: בפעם הקודמת הוא לא ישב בלשכת שר הביטחון ולא היה שותפו הבכיר של אולמרט בקואליציה.

 

לפני שנה כינס ראש הממשלה לשעבר מסיבת עיתונאים בקיבוץ שדות ים, ובו התייחס למסקנות הראשוניות של ועדת וינוגרד לבדיקת כשלי מלחמת לבנון השנייה. "דו"ח ועדת וינוגרד הוא דו"ח קשה שקביעותיו מצדיקות הסקת מסקנות אישיות", אמר לפני שנה". אני מאמין כי ראש הממשלה, שאותו אני מעריך ומוקיר כפטריוט ישראלי, ימצא את הדרך הראויה להסיק את מסקנותיו. עד כה, הדבר לא קרה".

 

תמונות מסיבת העיתונאים המאולתרת, על הדשא המוריק בקיבוץ, כשברקע ילדים מלקקים שלגונים וכמה כלבים מזדמנים - זכורות היטב במערכת הפוליטית. 


מסיבת העיתונאים הפסטורלית. ברק בשדות ים (צילום ארכיון: עידו ארז)

 

דברים אלה יכלו להיאמר באותה המידה היום. ברק הצהיר בשדות ים כי אם יוסקו המסקנות על ידי אהוד אולמרט, תיסלל לדעתו הדרך לכניסתו לממשלה. ברק שהתמודד אז בפריימריז, כידוע, בסוף כן הצטרף לממשלה אחרי ניצחונו, ונכנס למשרד הביטחון.

 

ברק ציין אז כי אם אולמרט לא יסיק את המסקנות "הנכונות" הוא יפעל לאחר בחירתו לגיבוש הסכמה רחבה במפלגתו ובכנסת, כדי לערוך בחירות לכנסת ה-18 במועד מוסכם. ברק לא נקב במועד מועדף - ומעולם לא נקב באחד כזה.

 

שנה לאחר אותה מסיבת עיתונאים, וברק שתק לנוכח פרשת "מעטפות הכסף". בצהריים הוא כינס מסיבת עיתונאים דרמטית, וקרא לראש הממשלה

"לנתק עצמו מהניהול השוטף של הממשלה". גם הפעם ברק לא קצב זמן לאולמרט, אך שיחרר הצהרה מעורפלת, לפיה אם דרישות העבודה לא ייענו - תפעל מפלגתו להקדמת הבחירות.

 

"ראש הממשלה חייב לנתק את עצמו מהניהול השוטף של הממשלה", הכריז היום ברק. "הוא יכול לעשות זאת בכל אחת מן הדרכים הפתוחות בפניו - השעיה, חופשה, התפטרות או נבצרות. לא אנחנו נקבע. מפלגת קדימה תצטרך לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה, ואם מישהו יחליפו שם, נהיה מוכנים לשקול שילוב ידיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
ברק היום בכנסת
צילום: ערוץ 1
ברק בשדות ים
צילום: עידו ארז
מסיק מסקנות? אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים