שתף קטע נבחר

ארה"ב על תקיפה באיראן: מעדיפים דיפלומטיה

השר שאול מופז אמר ל"ידיעות אחרונות" כי ישראל צריכה לתקוף את איראן בהסכמה אמריקנית, אך בוושינגטון אומרים כי הדרך הצבאית לא עדיפה. דוברת הבית הלבן: "אנחנו מנסים לפתור את הסוגייה בדרכים דיפלומטיות. אני מבינה שישראל חוששת מאוד לעתידה ולביטחונה"

ארצות הברית מבינה את דאגת ישראל מהגרעין האיראני, אבל היא נשארת מחוייבת לפתרון הדיפלומטי - כך אמרה אמש (יום ו') דוברת הבית הלבן, בתגובה לדבריו של סגן ראש הממשלה ושר התחבורה, שאול מופז, בראיון ל"ידיעות אחרונות". מופז אמר בראיון כי ישראל צריכה לתקוף את איראן. 

 

דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, אמרה: "אנחנו מנסים לפתור את הסוגייה בדרכים דיפלומטיות". היא נשאלה גם - האם ארצות הברית שומרת על אופציות צבאיות נגד איראן? - ועל כך היא ענתה "נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, תמיד אמר כי הוא מתכוון לשמור את כל האופציות על השולחן".

 

עוד אמרה הדוברת כי "אני מבינה שישראל חוששת מאוד לעתידה ולביטחונה, כאשר יש לה שכנה באזור - איראן - שאומרת שהיא רוצה למחוק אותה מהמפה". בתגובה לטענות איראן כי תוכנית הגרעינית נועדה לצרכי שלום אמרה פרינו כי "הקהילה הבינלאומית זכאית לקבל אימות אם זה אכן נכון".

 

מוקדם יותר התייחס גם דובר במשרד ראש הממשלה, מארק רגב, לדבריו של השר מופז. הוא השיב כי "כל האופציות נמצאות על השולחן. ישראל מאמינה שהסנקציות שהטיל האו"ם הן דבר חיובי, אך עם זאת יש לעשות הרבה יותר כדי ללחוץ על המשטר בטהרן כדי להפסיק את התוכנית הגרעינית האגרסיבית שלהם".

 

בראיון למוסף החג של "ידיעות אחרונות" טען מופז כי חלון ההזדמנויות הולך ונסגר וכי הסנקציות הבינלאומית שהוטלו על איראן אינן מספיקות. "אם איראן תמשיך בתוכנית שלה לפיתוח נשק גרעיני - נתקוף אותה. חלון ההזדמנויות נסגר. לא יהיה מנוס מלתקוף את איראן כדי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית". מופז הוסיף כי כל פעולה צבאית נגד איראן תהיה בהסכמה, בהבנה ובתמיכה של ארצות הברית.

 

נושא הגרעין האיראני עלה גם בפגישה בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנשיא בוש בבית הלבן. בתדרוך לכתבים שנערך לאחר הפגישה, אמר אולמרט: "מטבע הדברים, הנושא האיראני תפס את המקום המרכזי ביותר בשיחה. נקודת המוצא היא הבנה משותפת ומעמיקה בצורך לטפל באיום, כדי למנוע מאיראן להגיע ליכולת לא קונבציונאלית".

 

לדברי אולמרט, מדובר "בתהליך הולך ומעמיק, במיוחד במפגשים בין הנשיא וביני. נכנסתי לפגישה עם כמה סימני שאלה, יצאתי עם הרבה פחות סימני שאלה, בנוגע לדרכים, לאמצעים, לאילוצי לוחות הזמנים ולנחישות הנדרשת כדי לטפל בבעיה".


פורסם לראשונה 06/06/2008 20:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. שומר את כל האופציות
צילום: AFP
מופז. יש לתקוף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים