שתף קטע נבחר

גורמים בי-ם: החל ניסוח טיוטה, ההסכם רחוק

בירושלים אישרו כי סעיפים מסויימים שעלו במהלך המו"מ עם הפלסטינים הועלו על כתב, אך הבהירו כי בין הצדדים ישנן עדיין מחלוקות קשות מאוד. חברי הכנסת מיהרו לתקוף את תחילת ניסוח טיוטת ההסכם, וטענו כי מדובר בספין. "זה ניסיון לסנדל את הממשלה הבאה בוויתורים", טען גדעון סער, וח"כ ליברמן הבהיר - המסמך לא יחייב אחרי הבחירות

גורמים מדיניים בירושלים אישרו היום (שבת) כי אכן החלו בניסוח סעיפים מסויימים במהלך המשא ומתן לגיבוש הסכם קבע עם הפלסטינים, אולם הבהירו כי שלב גיבוש ההסכם עדיין רחוק מאוד. במקביל, מתחו חברי כנסת שונים ביקורת חריפה על תחילת הניסוח בכתב, והבהירו כי הממשלה הבאה לא תהיה מחוייבת להסכם שיגבשו הצדדים כעת.

 

הממונה על המשא ומתן מטעם הפלסטינים, אחמד קריע (אבו עלא), אמר אמש כי הצדדים הגיעו להסכמה להתחיל להעלות על הכתב נושאים שונים העולים במהלך המשא ומתן בינהם, אולם הבהיר כי לא מדובר בהסכמה על נושאי הליבה. לטענת הגורמים הישראליים, מאז תחילת המשא ומתן לפני כשישה חודשים העלו הצדדים על כתב ניסוחים משפטיים שאפשרו זאת, אולם הבהירו ששלב גיבוש ההסכם עדיין רחוק מאוד.

 

"אמנם יש הסכמות בפרטים השוליים, אך יש עדיין מחלוקות מסובכות בסוגיית הליבה", ציינו. לדבריהם, שלב הניסוח החל כבר בתחילת במשא ומתן, אולם "העבודה נמשכת ויש עוד הרבה ממנה לפנינו", הסבירו.

 

לדבריהם, כל נושא עליו סוכם, ומדובר בנושאים משניים בלבד, מועבר לניסוח משפטי. עם זאת, המצב כיום רחוק מאוד מניסוח הסכם כולל בשל המחלוקות בין הצדדים.

 

המשא ומתן מול הרשות מתנהל בשלושה מישורים: שרת החוץ, ציפי לבני מול הממונה הפלסטיני להליך אבו עלא, כשמתחתיהם יועצים משפטיים שתפקידם לכתוב את הניסוחים המקצועיים. בנוסף, פועלים גם צוותים גנריים העוסקים בסוגיות קונקרטיות.

 

חברי הכנסת הישראליים לא קיבלו בשלווה את ההודעה על תחילת ניסוח טיוטת ההסכם, שנועדה לטענתם להסיט את תשומת הלב מהבחירות הקרבות. אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) טען בתגובה כי מדובר במחטף. "אם הדברים שאמר אבו עלא לגבי טיוטת הסכם שלום נכונים, יש להבהיר שהממשלה הבאה לא תכיר במסמך הזה", אמר. 

 

"יש לראות במסמך כזה מחטף פוליטי הנועד לצורכי הישרדות ולא הסכם מדיני רציני המתקבל בשיקול דעת ובאחריות", הוסיף.

 

"אולמרט ולבני רבים, ומוכרים את האינטרסים של ישראל"

חבר הכנסת סילבן שלום (ליכוד) מתח אף הוא ביקורת על ההודעה, והגדיר אותה "ספין נוסף שמטרתו ליצור מראית עין של תהליך שלום". לדבריו, "אסור שהחלטות חשובות של מלחמה או שלום תתקבלנה ממניעים לא ענייניים. מטרת הספין לנסות למנוע את הבלתי נמנע וזה הקדמת הבחירות".

 

גם חברו לתנועה, גדעון סער, טען כי ראשי קדימה עושים כל שביכלתם כדי לדחות את הבלתי נמנע - הקדמת הבחירות. "אולמרט ולבני מתקוטטים פוליטית ומוכרים ביחד את האינטרסים הלאומיים של ישראל. הסיבה היחידה להעלאת הדברים על הכתב היא נסיון לסנדל את הממשלה הבאה בוויתורים מרחיקי לכת. הניסיון לעשות זאת ברגעיה האחרונים של ממשלת אולמרט-לבני היא בגדר מחטף שערורייתי".

 

גם משמאל התייחסו להודעה בסקפטיות, וטענו כי כל עוד אין הסכמה על נושאים מהותיים לא מדובר בצעד לכיוון שלום.

"לטיוטת השלום אין ערך מהותי והודעת אבו עלא אינה דרמטית כפי שהיא נחזית להיות", אמר ח"כ דני יתום (עבודה). לדבריו, "עד שלא יגיעו להסכמה בנושא ירושלים, פליטים, גבולות, מים, סידורי ביטחון, התנחלויות ואופי הישות הפלסטינית שתוקם לא תהיה הטיוטה ברת משמעות".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע”מ-תע”ל) הטיל ספק אף הוא באפשרות להגיע להסכם שלום ישראלי-פלסטיני. "קיימים פערים מהותיים ורציניים בין הצדדים", אמר בתגובה לדברי אבו עלא. לדבריו, לא מדובר בצעד אמיתי לכיוון הסכם בין הצדדים. "התחלת רישום טיוטה היא דבר טריוויאלי במשא ומתן, שלא מבשר על הסכמות", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. לא יכיר בטיוטה
צילום: ירון ברנר
מוכרים את ישראל. סער
צילום: דודי ועקנין
שלום. ספין
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
צעד טריוויאלי. טיבי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים