שתף קטע נבחר

שירו של תלמיד "הבונקר של אחמד" לצד נתן זך

עיריית נס ציונה הפיצה חוברות שירה בקרב תלמידי בתי הספר היסודיים בעיר, אולם לא לקחה בחשבון את הפגיעה ברגשות הציבור הערבי בשל שיר שחיבר תלמיד כיתה ה' מהאזור. השיר, "סיפור הבונקר", מתאר את קורותיו של אחמד שבונה פצצות והורג יהודים. מנהל המרכז הקהילתי הערבי ביפו, איברהים אבו-שינדי, מאשים את משרד החינוך

בחברה טובה. שיר שחיבר תלמיד בן 10 מנס ציונה, ובו תיאר את קורותיו של אחמד, המתמחה בהכנת פצצות שפוגעות ביהודים, נכלל בחוברת מהודרת שהפיצה העירייה, לאחר שהתקבל לתחרות שבה השתתפו מאות תלמידים. שירו של התלמיד מכיתה ה', שהתפרסם לצד שיריהם של משוררים ותיקים, פגע ברגשותיהם של ערבים שנתקלו בחוברת שהופצה. בעקבות פניית ynet, החליטה העירייה לאסוף את כל העותקים ולהסיר מהם את השיר.

 

ואלה מילות השיר "סיפור הבונקר":

 

הבונקר של אחמד מלא הפתעות: רימונים, אקדחים תלויים על

קירות. אחמד מתכנן עוד מטען חבלה!

איזה בונקר יש לאחמד, שכל יום עושה בעיות.

אחמד יודע לעשות חבלות. אחמד זה אחמד, לא משהו אחר, אז

אל תשכחו ממנו להיזהר.

אנו סופגים טילים והם נהנים!

אחמד וחבריו יכלו להיות עשירים ומאושרים אם לא היו מבזבזים

את כספם רק על טילים.

 

לטענת ערבים שקראו את השיר, זה שיר גזעני שמלבה שנאה בין יהודים לערבים. לדברי מנהל המרכז הקהילתי הערבי ביפו, איברהים אבו-שינדי, האשמה במדינה ובעומדים בראשה: "אני לא מתפלא על הסיפור הזה כי הרבה ילדים יהודים מכירים מהטלוויזיה את הדמות של איש חמאס כטרוריסט וכרוצח".

 

לדבריו, "משרד החינוך לא משקיע דבר בקירוב לבבות והבנה בין האנשים. פעם היתה יחידה לדמוקרטיה ודו-קיום שעשתה הרבה לקרב בין יהודים לערביים, אולם היא בוטלה. שולחים את התלמידים לפגוש את חבריהם היהודים בארצות-הברית בפרויקט של 'תגלית', אבל שני מטר ממנו גר ערבי והיהודי בכלל לא מכיר אותו".

 

לטענת אבו-שינדי, שיר כזה יוצר תמונה בעייתית. "לשים את השיר בספר זה חמור מאד ומעודד עוד ילדים שחושבים כמוהו הילד הזה. אם רוצים לקרב צריך להביא סיפורים עם תקווה ומפגש, אחרת מעודדים שנאה".

 

החוברות ייאספו, השיר יוסר 

מנהלת תחרות הכתיבה ועורכת ספר היצירות בעיריית נס ציונה, מריקה ברקוביץ', הביעה פליאה לנוכח המחאה. "מדובר ביצירה של ילד וזה מה שהוא רוצה להביע. כמובן שיש גבול, אבל לדעתי אין גזענות בשיר. 'אחמד' זה שם כללי לאויב. פה מדובר ברחשי לבו התמימים של הילד.

 

"אין כל כוונה לפגועי במגזר הערבי, אלא למחבל ספציפי - אחמד. לא רצינו להעליב אוכלוסייה מסוימת ואני לא רואה בשיר הזה פסול או רע. בשנים עברו השתתפו בתחרות שלנו גם תלמידים ערביים". בעקבות פניית ynet מסרה ברקוביץ' כי כ-500 עותקי החוברת ייאספו והשיר יוסר מהן.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "במחוז המרכז מדגישים כי הרשות המקומית, אשר הפיקה את החוברת היתה צריכה להנחות את התלמידים, דרך צוות בית הספר באופן נכון יותר. המחוז יקיים בדיקה בנושא מול הרשות המקומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיר הפוגעני
קסאם. של אחמד?
צילום: אמיר כהן
מומלצים