שתף קטע נבחר

הרדיו הפיראטי: "מכבש כלכלי" מחסל התחנות

הרדיו הפיראטי, הגורם לשיבושי קשר קשים בין מגדל הפיקוח בנתב"ג למטוסים, ספג בשנה האחרונה מכה קשה, בעקבות מכבש כלכלי שמפעילה המשטרה; השיטה החדשה מאפשרת חקירות סמויות לאיסוף המידע הדרוש לשבירת הגב הכלכלי של התחנה הפיראטית

מכבש כלכלי שמפעילה המשטרה לחיסול מכת הרדיו הפיראטי, חיסל בינתיים כמעט לחלוטין את מכת שיבושי הקשר בין מגדל הפיקוח בנתב"ג למטוסים שבאים מחו"ל. בשנה האחרונה נרשמו רק שתי הפרעות לתעופה האזרחית לעומת עשרות מקרים בכל אחת מהשנים הקודמות שסיכנו את בטיחות הטיסות. פרטים על השפעת הטיפול הכלכלי בתחנות הפיראטיות מסרו היום (ג') נציגי המשטרה ומשרד התקשורת לוועדה לביקורת המדינה.

 

ראש מפלג החקירות ביחידה הכלכלית, סנ"צ רון גפני, ציין את המהפך בהשוואה לטיפול הקודם שהיה מוגבל לתפיסת ציוד השידורים של התחנות. 1,200 משדרים הוחרמו, אבל השידורים הפיראטיים חזרו לאוויר כעבור ימים ספורים באמצעות משדרים חדשים שהורכבו בישראל ונרכשו תמורת כמה אלפי שקלים למשדר. התיקים הפליליים נסגרו מאחר שהאחראים לשידורים לא זוהו ולא נעצרו.

 

השיטה החדשה חיסלה בין השאר את המפעל הפיראטי להרכבת המשדרים במושב נורדיה, שהפעיל פס יצור משוכלל. כל ציוד המפעל הוחרם והבעלים נעצרו ויועמדו לדין כעבריינים על חוק התקשורת האוסר ייצור ושיווק ציוד שידור ללא רישיון של משרד התקשורת.

 

יתרונות "המכבש הכלכלי" שמופעל קרוב לשנה הם בחקירות הסמויות לאיסוף כל המידע הדרוש לשבירת הגב הכלכלי של התחנה. היחידה מתמקדת בזיהוי ואיתור כל האנשים המעורבים בבעלות על התחנה הפיראטית, בהפעלת הטכנית שלה ובעיקר במימון השידורים. רק לאחר איסוף ואימות המידע המלא נערכת בו זמנית הפשיטה על התחנה ומעצר הבעלים, המפעילים והמממנים, שהם בעיקר המפרסמים שמנצלים את תפוצת השידורים ומספקים את תשדירי הפרסומת.

 

בדרך זו חוסלו בשנה האחרונה שלוש תחנות פיראטיות גדולות, "קול האמת" ו"קול המזרח" שפעלו במרכז הארץ ותחנת הבידור "בריזה", הגדולה והפופולארית שפעלה באזור הצפון. התחנות פעלו באין מפריע במשך שנים רבות. סנ"צ גפני ציין כי רק על הפעלת "בריזה" יוגשו בזמן הקרוב כתבי אישום נגד 59 גורמים מעורבים ביניהם כ-40 מפרסמים. "זמרים רבים הסכימו להופיע בתחנה הודות לקהל המאזינים הגדול, והיקף הפרסומות היה בהתאם, גם הודות לתעריפי הפרסום הנמוכים שהיו כדאיים לבעלים מאחר שהם אינם משלמים מסים", אמר גפני.

 

נגד המעורבים בתחנת "קול האמת" הוגשו בחודשים האחרונים 13 כתבי אישום. הבעלים כבר יושב בכלא אחרי שנשפט ל-8 חודשי מאסר ונקנס ב-100 אלף שקל. נגד המעורבים ב"קול המזרח" יוגשו בקרוב 15 כתבי אישום.

 

"האחראים הצטדקו שהם מתקיימים מתרומות צדקה ולא תארו לעצמם שעצרנו אותם אחרי שהשלמנו את כל התיק נגדם", אמר גפני. "לא נראה לנו שגם הם יחזרו לשדר וגורלם כבר משפיע על כל העוסקים בשידורים הפיראטיים ובעיקר על הפרסומאים שגם הם עוברים על החוק".

 

הדיווחים נמסרו לוועדת הביקורת בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהתייחס לתקופה הקודמת שבה רשויות החוק הפגינו אוזלת יד נגד התופעה הפיראטית וסכנותיה לבטיחות התעופה האזרחית. רפ"ק אהרונוביץ ציינה כי פעילות היחידה הכלכלית מוגבלת למידע שמתקבל מתלונות משרד התקשורת, כשהמשרד עצו סובל ממחסור בכוח אדם בתחום הפיקוח על השידורים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פחות שיבושים. רדיו פיראטי
צילום: רשות שדות התעופה
מומלצים