שתף קטע נבחר

ביניש: האמון בבית המשפט לא נמדד בתשואות

נשיאת בית המשפט העליון הגיבה בטקס הסמכת עורכי דין, על ממצאי מדד הדמוקרטיה שהצביע על הירידה באמון בבית המשפט. "האמון נמדד במספר הפניות לבית המשפט, הבאות מכל שכבות הציבור". בנוסף הזכירה השופטת ביניש את ההתקפות על בית המשפט "איננו מצויים במצעד רייטינג"

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, מגיבה הערב (יום ג') למדד הדמוקרטיה השנתי, שפורסם היום ב-ynet והצביע על ירידה של 12 אחוזים במידת האמון של הציבור הישראלי בבית המשפט העליון, "אמון הציבור בבית המשפט אינו נמדד בתשואות, האמון נמדד במספר הפניות לבית המשפט, הבאות מכל שכבות הציבור. מספר הפונים לבית המשפט הגבוה לצדק הוא רב".

 

בטקס הסמכת עורכי דין, שנערך בבנייני האומה בירושלים, אמרה נשיאת בית המשפט העליון כי אמון הציבור בכל מוסדות השלטון. "כשיורד האמון בכל המוסדות השלטוניים יהיה מי שיאמר - מדוע להאמין רק למוסד הזה, הלא גם בו יושבים בני אדם, הלא גם הוא חלק מממסד. לפיכך סינדרום הירידה הכללית בכל המוסדות הוא חלק מהמציאות הקשה של ימים אלה".

 

השופטת ביניש אמרה כי בית המשפט נמצא במקום גבוה בסקר. "לפי סקר זה מבין מוסדות המדינה, מלבד צה"ל שגם בו ירד האמון, עומד בית המשפט בראש המוסדות הזוכים לאמון הציבור". 

 

היא שלחה עקיצה לשר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן. "בתוך המציאות הזאת גם מערכת המשפט מצויה בתקופה שאינה קלה, כאשר מערכת המשפט חשופה לניסיונות לערער את מעמדה ולהסיג לאחור חלק מהישגיה ומתפקידיה בתוך המבנה של שלוש הרשויות החיצוניות".

 

היא הזכירה בדבריה גם את ההתקפות על בית המשפט. "חשוב שנזכור כי בשנה החולפת מצא עצמו בית המשפט לראשונה בתולדותיו במוקד של התקפות ישירות ונאלץ להתגונן מפני הרצון לכרסם במעמדו, מגמה שנתמכה בחלקה, כמנהג ימינו אלה, גם בגיבוי תקשורתי. צר לי על כך, כיוון שבית המשפט אינו יכול לרדת לזירת המחלוקת, אינו מבקש עימות פוליטי ואינו מצוי במצעד הרייטינג. בפני בית המשפט עומדות הכרעות בסוגיות הקשות ביותר".

 

הנשיאה בייניש הוסיפה: "אנו חשופים לניסיון מתמשך לערער על עצם הלגיטימיות של התפקיד החיוני אותו ממלאת הרשות השופטת בשיטת המשטר הדמוקרטית בישראל".

 

"פרשת דרכים במערכת הפוליטית"

לעורכי הדין החדשים, פירטה השופטת ביניש את המצב בו נמצאת ישראל כיום. "הימים שאתם באים בשערי המשפט אינם ימים קלים לחברה בישראל בכלל ולמערכת המשפט בפרט. מדינת ישראל מצויה תחת איום ביטחוני מתמשך. שדרות ויישובי מערב הנגב חשופים למתקפות של רקטות קסאם ופצצות מרגמה וכך גם יישובים נוספים. החטופים שבידיי האויב מצפון ומדרום טרם שבו למשפחותיהם. גם מבחינת המציאות החברתית אנו מצויים בתקופה שאינה פשוטה. אנו חיים במציאות בה מצבה הכלכלי של המדינה נראה מעודד, אך הפערים בין השכבות השונות בחברה הישראלית לא הצטמצמו ויכול להיות שגם התרחבו. הצורך בחיזוק הקבוצות החלשות בישראל חיוני יותר מתמיד".

 

היא התייחסה גם לבעיית האלימות בארץ ולפרשיות בהן קשורים בכירים בישראל. "האלימות, הפשיעה הכבדה ותופעות של זילות בחיי אדם היו בשנים האחרונות לחלק ממציאות חיינו ואנו חשים באובדן האמון של הציבור בכל המוסדות השלטוניים. גילויים רבים של תופעות שחיתות מבחינה חברתית ומוסרית אופפים את החברה הישראלית, ועתה גם המערך הפוליטי שעל כתפיו ההתמודדות עם בעיות אלה נראה כמצוי בפרשת דרכים - ותחושה של אי ודאות מלווה את הציבור הישראלי".

 

בדבריה העלתה השופטת ביניש גם את נושא העומס בבתי המשפט. "אין חולק בדבר עצם הצורך בעריכת שינויים מסוימים במערכת המשפט. העומס המוטל על בתי המשפט הוא רב וישנו צורך לקדם שמיעת משפטים, לזרז הליכים ולתת מענה לציפיות הציבור. הפיתרונות הדרושים הם חיוניים ולא מהותיים. יש עניינים התלויים בתוספת משאבים בשילוב עם תיקוני חקיקה ובכל אלה הרשות השופטת נזקקת לתמיכת הרשות המבצעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. לא חלק ממצעד רייטינג
צילום: AFP
מומלצים