שתף קטע נבחר

אושר: צ'קים חוזרים בחירום לא יגבילו הלקוח

מליאת הכנסת אישרה את התיקון לחוק צ'קים ללא כיסוי, לפיו צ'קים שחזרו בתקופת מלחמה או במצבי חירום לא יכניסו בעליהם לרשימה שחורה של לקוחות מוגבלים, כפי שמתבצע במצב רגיל בו לקוח העביר במשך שנה 10 צ'קים ללא כיסוי

צ'קים חוזרים בתקופות מלחמה, במצבי חירום או במצב מיוחד בעורף לא יובאו במניין החוקי שמגביל את בעל החשבון. הקלה משמעותית זו לבעלי עסקים נכללת בתיקון חוק צ'קים ללא כיסוי שאושר הערב (יום ג') סופית פה אחד במליאת הכנסת. 

 

חברי הכנסת יצחק לוי (מפד"ל) ודוד רותם (ישראל ביתנו) הציעו את התיקון בעקבות הפגיעה החמורה במגזר העסקי במלחמת לבנון השנייה, ומצוקת בעלי העסקים בשדרות ויישובי עוטף עזה תחת ירי הקסאמים.

 

החוק הקיים מחייב להגביל חשבון של לקוח, אם נתן במשך שנה 10 צ'קים ללא כיסוי ובנק ישראל מכריז עליו כעל לקוח מוגבל ומצרף אותו לרשימה השחורה של המוגבלים שמתפרסמת ברבים. החוק אוסר על הבנק לכבד צ'קים של לקוח מוגבל ולספק לו פנקסי צ'קים למשיכה מחשבונו המוגבל. החוק גם מונע מהלקוח לפתוח חשבון אחר באותו בנק או בבנק כלשהו.

 

החוק מחליף הנחיות זמניות ומאולתרות שהוציא בנק ישראל לבנקים באחור ובלחץ הכנסת, בשלהי מלחמת לבנון השנייה. התיקון מסמיך את המפקח על הבנקים להורות לבנקים שלא להגביל חשבון בשל צ'קים שחזרו ללא כיסוי במשך תקופות בנות 90 יום שניתנות להארכה בהתאם לנסיבות, אם הוכרז מצב חירום או מצב מיוחד בעורף.

 

בנק ישראל תמך בתיקון החוק. לבקשת משרד הביטחון הוחלט להחיל את ההקלות גם בעקבות גיוס מילואים ארצי לפי צו 8 או צו 9 (באירועי חירום לא ביטחוניים, כגון רעידת אדמה).

 

בנוסף מאפשר החוק החדש לבעל חשבון לעתור לבית המשפט כדי שיבטל הבאת צ'ק שלו שחזר ללא כיסוי במניין שיגרום להגבלתו, אם חלה הרעה משמעותית בהכנסותיו מחוץ לתקופות הנ"ל, אבל כתוצאה ישירה או עקיפה ממצבי החירום.

 

אפשרות זו פתוחה גם לבעל עסק שנבצר ממנו לטפל בענייניו אם הוא או רכושו נפגעו בפעולת איבה, והצ'קים שנתן לפני כן חזרו ללא כיסוי.

 

ח"כ לוי אמר כי יתרונו של החוק החדש בהפעלה מיידית של ההקלות עם ההכרזה על מצבי החירום או הגיוסים, ללא צורך בהחלטת ממשלה. "הגבלת חשבון של בעל עסק עלולה לגרום לקריסת העסק ולנזק כבד לפרנסתו בטווח ארוך, כך שהמדינה חייבת לדאוג לאוכלוסייה שכלכלתה נפגעת כתוצאה מאירועים ביטחוניים", אמר לוי. לדבריו, הוא מקווה שהחקיקה תקל על תושבי שדרות ועוטף עזה שפרנסתם נפגעת מהמציאות הביטחונית הקשה באזורי מגוריהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלקוח לא יוגבל
צילום: דורון גולן
מומלצים