שתף קטע נבחר

סרקוזי הזמין את אולמרט ואסד לוועידה בפריז

נשיא צרפת מבקש לערוך ועידת שלום, שבה ישתתפו מנהיגים מהמזרח התיכון. ראש הממשלה שוקל להיענות בחיוב להזמנה - ואילו נשיא סוריה עדיין לא הגיב. בעיה שעלולה להעיב על הוועידה היא מועד קיומה: 4 ימים לפני החקירה הנגדית של טלנסקי

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הזמין את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואת נשיא סוריה, בשאר אסד, להשתתף בוועידה שתיערך בפריז ב-13 ביולי ואשר תעסוק במזרח התיכון. ראש הממשלה שוקל להיענות בחיוב להזמנה, אך הנשיא הסורי טרם הגיב.

 

ההזמנה מצד צרפת התקבלה באחרונה בירושלים לאחרונה לקראת ביקורו הצפוי של סרקוזי לרגל חגיגות ה-60 של ישראל. אולמרט הביע נכונות עקרונית להשתתף בוועידה שתיערך ערב יום העצמאות הצרפתי ב-14 ביולי. בוועידה צפויים להשתתף גם מנהיגים אחרים מהאזור, ובפריז מקווים כי עד לביקורו של סרקוזי בישראל, ב-22 ביוני, תתקבל תשובה גם מדמשק.

 

אם אסד יחליט להשתתף בוועידה, תהיה זו הפעם הראשונה ששני מנהיגים - מישראל וסוריה - יהיו תחת אותה קורת גג. עם זאת, עדיין לא ברור אם אולמרט ואסד יסכימו להיפגש בארבע עיניים או אפילו ללחוץ ידיים.

 

בינתיים, המגעים הבלתי רשמיים בין ישראל לסוריה, בתיווך טורקי, צפויים להתקדם לסבב שני. בשבוע הבא ייצאו שליחיו של ראש הממשלה לטורקיה כדי להמשיך בשיחות. השליחים, ראש הסגל יורם טורבוביץ' והיועץ המדיני שלום תורג'מן, יוועדו עם ד"ר ריאד דאודי, מומחה

למשפטים ויועץ לשר החוץ הסורי, וד"ר סמי א-תקי, מומחה במשרד החוץ למשפט בינלאומי. הצדדים צפויים לדון הפעם בנושאים יותר מהותיים מענייני המנהלה של התהליך, שהיו עיקר המסרים שהועברו עד כה.

 

בעיה אחת שעלולה להטיל צל כבד על ועידת פריז היא תאריך קיומה - ארבעה ימים בדיוק לפני החקירה הנגדית של העד מוריס טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשת "מעטפות הכסף". מבחינה מעשית אין מניעה שאולמרט ישתתף בוועידה בפריז וישוב לארץ במועד החקירה. כך או כך, את עיקר המלאכה ינהלו פרקליטיו ולא הוא עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועידת שלום. סרקוזי
צילום: AP
צילום: AP ועמוס בן גרשום, לע"מ
יילחצו ידיים? אסד ואולמרט
צילום: AP ועמוס בן גרשום, לע"מ
צל כבד. טלנסקי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים