שתף קטע נבחר

חרדים נגד מצעד הגאווה: כשלא מחו, היתה שואה

בעקבות הסתייגות מנהיגי החרדים ממחאה - שתוביל לחדירת "מסרים לא רצויים" - התכנסו בירושלים רק כמה עשרות מפגינים, ששרפו כמה פחים. "החוטאים מפסידים את החיים שלהם בעולם הזה ובעולם הבא", אמר אחד הרבנים הבודדים שמתעקש למחות, והמליץ על עונש מלקות

מאז הימים בהם יצאו המונים מקרב הציבור החרדי למחות נגד מצעד הגאווה בירושלים, קול המחאה הלך וגווע. אפילו רבני בד"ץ העדה החרדית מסתייגים מכל גילוי של מחאה, מחשש כי זו בעצמה תוביל לחדירתם של מסרים לא רצויים בקרב הציבור בכלל והצעירים בפרט. הנציג היחיד מקרב רבני העדה החרדית בעצרת המחאה שהתקיימה אמש (יום ב') לקראת המצעד בשבוע הבא, היה ראש אבות בתי הדין הרבניים, הרב משה שטרנבוך.

 

בנוסף הגיע מחו"ל הרב יהודה לוין, וחזר על נוסח הפולסא דנורא, שקיימו רבני העדה החרדית בשנה שעברה לקראת המצעד. בקללה נאמר ש"כל מי שייתן ידו למצעד, יינזק בנפשו ובגופו מאת השם".

 

שטרנבוך הוביל את המחאה נגד מצעד הגאווה בפעמים הקודמות, ולפני כשנתיים אף הצליח לסחוף אחריו את רבני הציבור החרדי כולו. הפעם, הוא נאלץ להסתפק בדברי תוכחה מול קומץ של כמה עשרות בלבד אשר התאספו אל מחוץ לשטיבלאך (בית הכנסת המרכזי) שבשכונת בית ישראל שבירושלים.

 

"שאלתי את הרבי שלי: איך השמידו כל כך הרבה צדיקים בשואה - כיוון שלא מחו", אמר הרב שטרנבוך ממרום המרפסת עליה עמד, בפנייתו לעשרות הבחורים והאברכים שהתקבצו תחתיה: "מי שלא מוחה זוהי שתיקה כהודאה".

 

"אנחנו מכריזים כאן: אין לנו חלק עם מנהיגיהם אלא רק עם דרך התורה. אין לנו קשר עם הרשעים", הוסיף בנאומו. עוד הסביר לנוכחים את הסיבה לקיום המצעד לדעתו: "הקדוש ברוך הוא מביא לנו ניסיון בעולם הזה ורוצה לראות אם אנחנו מוחים. אם לא נמחה - יהיו לנו אסונות".

 

בדבריו, ניחם שטרנבוך את הנוכחים: "אנחנו לבד והם הרבה, אבל אנחנו רבים באיכות. כמו שבט לוי שהיה המיעוט אבל החזיק את כל עם ישראל. הם הפושעים והרשעים ואין להם חלק עם אלוקי ישראל". לאחר מכן, החל בקיום טקס קבלת עול מלכות שמיים, כשהקהל עונה אחריו.

 

הוציאו את מודעת הרב עובדיה מהנפטלין

בניגוד למחאה הסוערת שידע מצעד הגאווה בעבר, שכללה שריפת פחים, ניסיונות לחסימות כבישים והתעמתויות עם כוחות המשטרה מדי ערב, הפעם, כשבוע וחצי לפני קיום המצעד, הרחובות שקטים באופן יחסי. למעט מספר הצתות פחים, לא נרשמה כל הפרעה בסדר הציבורי.  


הצתות פחים בודדות - מחאה רגועה יחסית (צילום: גיל יוחנן)

 

שניים מהמשתתפים בעצרת המחאה הדלה יחסית הסבירו שבציבור החרדי למדו את הלקח, וחששו מפני חדירת מסרים לא רצויים. כדי להעניק בכל זאת לגיטימציה למחאה, על אף היעדרותם של מרבית הרבנים ממנה, על גב המודעה שקידמה את העצרת, הודפסה מודעה נוספת, ישנה יותר. שם הופיעה קריאתם של רבנים מובילים בציבור החרדי - ביניהם הרב עובדיה יוסף והרב יוסף שלום אלישיב - לצאת ולמחות.

 

בעצרת נשא דברים גם ראש ישיבת "השלום", המקובל דוד בצרי,

 והסביר את משמעות שכר ועונש ועד כמה גדולה מצוות התשובה, "אפילו אם הגיע אדם לדיוטה התחתונה".

 

בדבריו, ציטט הרב בצרי את הפסוק: "ונכרתה הנפש ההיא מישראל" והסביר ש"כל החוטאים החייבים כרת - הם מפסידים את החיים שלהם בעולם הזה ובעולם הבא". בדבריו הסביר מדוע צריכים אותם חוטאים לקוות שבית הדין יעניש אותם על חטאיהם ב- 39 מלקות, כאשר השוט עשוי מזנב של שור וחמור, ואז נפשם תינצל. "מלקים אותם בשוט זה, כדי ללמד אותם: 'ידע שור קונהו, וחמור אבוס בעליו, ישראל לא ידע, עמי לא יתבונן", הסביר הרב, והטיף לפעול בקנאות נגד קיומם של דברים הנחשבים לגילוי עריות.

 

כחלק מהמחאות נגד המצעד, ניסו עשרות חרדים לחסום הלילה את הרחובות מאה שערים ושבטי ישראל בבירה. המשטרה הרחיקה את המפגינים ועצרה שניים מהם לחקירה


פורסם לראשונה 16/06/2008 23:50

 

בהכנת הידיעה השתתפה: אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרבנים נואמים
צילום: גיל יוחנן
המצעד בשנה שעברה
צילום: נועה רז
מומלצים