שתף קטע נבחר

לבני: כשנבחר חוצה קו אדום, הפעמון חייב לצלצל

"לא מקובל עלי שכל מה שאינו פלילי הוא בסדר", אמרה שרת החוץ, והזהירה: "כשהציבור לא סומך על האחראים עליו בנושאים של חיים ומוות, הרשויות מאבדות את בסיסן"

המהלך לקידום הפריימריז בקדימה כבר מתגלגל - ושרת החוץ, ציפי לבני - אחת הטוענים המרכזיים לכתר - מצחצחת חרבות.

 

"לא מקובל עלי שכל מה שאינו פלילי הוא בסדר", אמרה שרת החוץ בצהריים (ד') בביקורת מרומזת על הפרשות בהן נקשר שמו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "חברה מסוג זה", הוסיפה, "היא נטולת נורמות וערכים". לבני גם תקפה את מה שכינתה כ"טרנד" החדש בפוליטיקה: "אבל כולם עושים את זה...".

 

לבני נשאה דברים בכנס ירושלים של התנועה לאיכות השלטון, אשר מתקיים בבנייני האומה בבירה. לדבריה, "הפוליטיקה איבדה את אמון הציבור, אותו אמון שכל אזרח אמור לתת לנבחריו. כאשר הציבור לא סומך על האחראים עליו בנושאים של חיים ומוות, הרשויות מאבדות את בסיסן. הציבור חייב לדעת שנבחריו לא פועלים לפי שיטת 'הסמוך'".

 

שרת החוץ - בעבר שרת המשפטים - דיברה על חשיבות מערכת החוק, אשר מייצגת ערכים חברתיים שהעובר עליהם חייב להיענש לפי החוק הפלילי. ועדיין, לשיטתה, הסף אינו רק המבחן הפלילי: "צריכים להיות במצב שהנבחר יודע שכשהוא חוצה קו אדום ושובר נורמות, הפעמון מצלצל בציבור הישראלי כולו".  

 

לפני כשלושה שבועות שברה לבני את שתיקתה בפרשת "מעטפות הכסף" ואמרה כי על קדימה לקבל החלטות ולהיערך לבחירות. "קדימה צריכה לקבל החלטות ביחס למה שהיא עושה. קדימה צריכה להיערך כבר עכשיו לכל תרחיש, לרבות בחירות.

 

"אי אפשר להתעלם מהאירועים של הימים האחרונים. העניין איננו רק משפטי, כפי שהמבחן אינו רק מה פלילי או לא. גם לא מדובר רק בעניינו האישי של ראש הממשלה. מדובר בשאלות שנוגעות לערכים, לנורמות שאנו רוצים להנחיל, ובהשפעה שלהם על אמון הציבור בפוליטיקה הישראלית", אמרה לבני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"חברה נטולת נורמות וערכים"
צילום: AP
מומלצים