שתף קטע נבחר

הארס שירפא את העולם

הארס הקטלני של נחשים, זוחלים ופרוקי רגליים מפחיד רבים בעולם, אך דווקא הרעל הקטלני המשמש את החיות לציד ולהתגוננות, עשוי להציל את חייהם של מאות אלפי אנשים במלחמה נגד מחלות הסרטן, הסוכרת ואפילו הצלה של פצועים המדממים בתאונות דרכים

מאות אלפי אנשים מוכשים מדי שנה ברחבי העולם על ידי נחשים, זוחלים ודו-חיים ארסיים. מכת ההכשות של נחשי הצפע שהתפשטה בשבועות האחרונים בישראל מגבירה אומנם את הפחד מנחשים ארסיים, אך דווקא השפעות הארס הקטלניות משמשות בעשורים האחרונים כמנוע מחקר אדיר בענף הרפואה והמדע, ולא רק לפיתוח נסיובים להצלת חיי אדם בעקבות הכשות.
 
חוקרים רבים ברחבי העולם מנסים להמיר את את סגולות הרעל הקטלני ולהיעזר בו ביצירת תרופות. באוניברסיטה בדרום קליפורניה עומלים החוקרים בהפקת חלבון מארס נחשים כדי להילחם במחלת הסרטן. לדבריהם, בעוד שהארס בטבע נועד למטרות ציד והגנה, בכוונתם להשתמש בחלבון למטרה שונה לגמרי והיא תקיפת תאי סרטן השד. החומרים בחלבון אמורים לעצור את הריגת התאים הבריאים ולמנוע מהם להתפשט. לטענתם, מחקרים אחרונים אף מצביעים על כך שהחלבון עוצר את התפתחות סרטן השד עד 80 אחוז ובולם את התפשטות הסרטן לריאות.
 
סרטו המרתק של חוקר הטבע נייג'ל מארווין, "רעל מציל חיים" מזמין את הצופה למפגש קרוב וחובק עולם עם זוחלים, דו-חיים ויצורים ארסיים ביבשה ומתחת לפני המים, בדרך למציאת תרופות שיוכלו להציל את חייהם של מאות אלפי בני אדם.
 
באוסטרליה בה חיים מיני נחשים רבים הנחשבים לארסיים בעולם מפתחים תרסיסי התזה שנועדו לעצור דימומים לא נשלטים. קהל היעד: פצועים בתאונות דרכים המאבדים כמויות דם גדולות וזקוקים לעזרה מיידית. להערכת החוקרים, השימוש בתרסיס המכיל חומר נגד קרישה מארס נחשים, עשוי לסייע גם בצמצום סיכונים בניתוחים מסובכים.
 
מיליוני חולים ברחבי העולם הסובלים מכאבים הנלווים למחלות כרוניות, כמו דלקת מפרקים ואפילו סרטן, יוכלו למצוא מזור לכאביהם בעוד מספר שנים בדמות משכך כאבים מיוחד במינו, העשוי מארס של נחשי צפע. גם בישראל נערכים מאז סוף שנות השמונים בפיתוח והכנת נסיובים נגד עקיצות של עקרב צהוב ובהפקת נסיוב נגד הכשות של נחש הצפע ארצישראלי. בשנים האחרונים אף שוקדות קבוצות מחקר שונות על פרויקט שיאפשר פיתוח של משכך כאבים המופק מארס נחשים.

 

הפקת תרופות ומשככי כאבים מארס של נחשים, ידועה לרפואה הסינית כבר מאות בשנים. במזרח הרחוק, בסין, ביפן ובעמים קרובים אליהם נהגו ועדיין משתמשים במיצויים אלכוהוליים של נחשים ארסיים למטרה זו. ברחבי העולם ישנם כבר מוצרים רפואיים המשמשים חולים לטיפול מגוון רחב בכאבים, במיוחד במחלות ראומטיות.

 

אך לא רק נחשים מהווים מקור עשיר לפיתוח תרופות, ישנן לטאות ארסיות באוסטרליה מהן נשאב הורמון ארס המשמש למאבק בסכרת. ארס שנשאב מדגים ומיני דו-חיים משמש לעזור לאנשים להתגבר על תסמונת הטיסה, שיקום חולי לב ואפילו תרופות למחלות נפשיות. נראה כי למרות הסלידה הרבה שקיימת בציבור מפני זוחלים ארסיים, דווקא הגנה על מינים מסוכנים והגברת המאמצים לשימורם בבתי הגידול הטבעיים, חשובים לא רק להמשך קיומה של המערכת האקולוגית, אלא גם להמשך פיתוח ומחקר של תרופות החיוניות לקיומו של המין האנושי.
 
  • "רעל מציל חיים" - ערוץ 8 בהוט - שבת 21.6 ב-8:30 בבוקר

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאיבת ארס מנחש.
שימור טבע מציל חיים
מומלצים