שתף קטע נבחר

הנייה: למרות הרגיעה, הברחות הנשק יימשכו

ראש ממשלת חמאס הבהיר כי על אף הסכם הרגיעה, לא תוכל ממשלתו למנוע את המשך הברחות הנשק לרצועה. "זה מעבר ליכולתנו כממשלה ולא התחייבנו בנושא", טען בפני מתפללים בעזה. דובר לשכת ראש הממשלה אולמרט טען מנגד כי הפסקת ההברחות היו חלק מהסיכום. "מי שאומר משהו אחר, כנראה רוצה להרוס את הרגיעה"

היה מי שהזהיר כי תקופת הרגיעה תשמש את החמאס להתעצמות ולהתחמשות לקראת הסיבוב הבא, ונראה כי הנבואה הזו עומדת להגשים את עצמה. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר אתמול (שישי) למתפללים בעזה כי "לא ניתן לדבר על הפסקת הברחת הנשק, משום שזה מעבר ליכולתנו כממשלה, ולא התחייבנו בנושא זה". עוד אמר שחמאס לא יכפה את הפסקת האש על ארגונים אחרים, אך אלו קיבלו את ההבנות על עצמם.

 

דובר לשכת ראש הממשלה בירושלים, מארק רגב, אמר בתגובה שהבנות הרגיעה כוללות את הפסקת הברחות הנשק וכוללות את הפסקת התקיפות נגד ישראל מצד כל הארגונים, "וכל מי שאומר משהו אחר, כנראה רוצה להרוס את הרגיעה, לפני שניתנה לה הזדמנות להצליח".

 

במסגרת ההבנות שהושגו בקהיר, התחייבה מצרים לקיים פעילות מודיעינית ומבצעית נמרצת בכל רחבי חצי האי סיני, בים לאורך חופי סיני ובעומק מצרים, כדי לסכל הברחות לרצועה של נשק (כולל רקטות וטילים מכל הסוגים), חומרי חבלה, מומחי חבלה ומכשור לייצור נשק. בישראל תולים תקווה בהבטחה המצרית וטוענים כי יש בסיס להאמין שהמצרים אכן יעמדו בהבטחתם.

 

ביממה האחרונה, מאז נכנסה הרגיעה לתוקף, נשמעו מספר קולות ספקנים - מתוך הממשלה ומחוצה לה. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר שלשום ‏בראיון לעיתון הצרפתי "לה מונד" כי "אנחנו לא יודעים כמה זמן יכולה להחזיק הפסקת האש - יומיים או חודשיים. ‏מבחינה היסטורית, אנחנו נמצאים במסלול התנגשות עם חמאס, אבל למרות זאת יש הגיון בלתת סיכוי להפסקת האש. אם הפסקת האש תופר, תהיה לנו לגיטימציה משמעותית יותר. אם היא תחזיק, זו הזדמנות".

 

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר בראיון ל-ynet כי "הממשלה נתנה לחמאס אפשרות להתחמש בשקט ובאין מפריע לקראת סיבוב הטרור הבא... מה יקרה ברגיעה המלאכותית הזו? חמאס יפרק את המחרטות? הוא ישתמש בפסק הזמן להביא עוד קסאמים וגראדים ועוד נשק מסוכן. אין פה שאלה. אין ספק שבסיבוב הבא, נמצא עצמנו מול נשק יותר קטלני ונשלם מחיר גדול יותר. צריך להאמין בעוצמה הביטחונית שלנו. צריך לפעול במרחב המדיני כדי שנפיל את שלטון החמאס. כל השאר זו בריחה מהמציאות ואוזלת יד".

 

‏הרגיעה בעזה נכנסה לתוקף ביום חמישי ב-6:00 בבוקר. בשלב הראשון, צה"ל וארגוני הטרור בעזה נצרו את האש.

בשלב שני, אחרי כמה ימים של שקט, אמורה ישראל להתחיל במתן הקלות ולפתוח את מעברי הסחורות בקרני ובסופה לכמויות גדולות של מזון, דלק, חומרי בנייה וסחורות אחרות הדרושות לחידוש הפעילות הכלכלית ברצועה.

 

אחרי פתיחת מעברי קרני וסופה למעבר סחורות ללא הגבלה לרצועה - ולפני פתיחת מעבר רפיח בפני תושבי עזה - יואץ המו"מ בעניין גלעד שליט במטרה להגיע להסכם. ביום שלישי הקרוב ייצאו לקהיר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושליחו לנושא החטופים, עופר דקל, וידונו בסוגיית שחרור שליט.


פורסם לראשונה 20/06/2008 18:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה. לא התחייבו
צילום: רויטרס
צילום: אבירם זינו
נשק פלסטיני בציר פילדלפי
צילום: אבירם זינו
מומלצים