שתף קטע נבחר

סרקוזי על האיום האיראני: ישראל לא לבד

מליאת הכנסת התכנסה לדיון מיוחד שבו נשא נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נאום אוהד במיוחד: "אלו שקוראים באופן שערורייתי להשמדתה של ישראל ימצאו תמיד - תמיד - את צרפת, שתחסום את דרכם". במהלך הדיון החגיגי, הזהירה יו"ר הכנסת, דליה איציק: "המתקן הגרעיני שמכינים באיראן והטרור האיסלאמי באירופה ובעולם כולו יגיעו גם לפריז אחרי ירושלים ותל-אביב"

הכנסת לבשה חג: נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נשא בצהריים (יום ב') נאום אוהד ביותר במשכן הכנסת, ובו הבטיח כי צרפת תתייצב לימין ישראל מול מי שקורא להשמדתה. "תוכנית הגרעין האיראנית דורשת תגובה נחושה מצד הקהילה הבינלאומית. ישראל אינה לבדה", אמר סרקוזי וציין כי יידרש פתרון של שתי מדינות לבעיה הישראלית-פלסטינית. הוא גם הביע תמיכה ב"פינוי-פיצוי" למתנחלים.

 

"לא ייתכן שלום בלי הפסקה מוחלטת ומיידית של ההתנחלות. יש הצעת חוק, הנתמכת בידי חברי כנסת רבים, לעידוד מתנחלי הגדה המערבית לעזוב בתמורה לפיצוי וליישוב מחדש בשטח ישראל. ובכן - צריך לייצר את התנועה הזאת", אמר הנשיא הצרפתי.

 

סרקוזי הביע עמדה נחרצת ביחס לאיום האיראני: "אני חוזר ומדגיש כאן באופן הברור ביותר: מבחינתה של צרפת - איראן בעלת נשק גרעיני היא דבר בלתי קביל לחלוטין. צרפת נחושה להמשיך ולנהל עם שותפותיה מדיניות המשלבת סנקציות הולכות ומחריפות עם פתיחות, למקרה שטהרן תבחר לכבד את התחייבויותיה הבינלאומיות... צרפת היא ידידתה של ישראל, והיא תמיד תעמוד לצדה כאשר יאיימו על בטחונה או על קיומה. אלו שקוראים באופן שערורייתי להשמדתה של ישראל ימצאו תמיד - תמיד - את צרפת, שתחסום את דרכם".

 

נשיא צרפת דיבר ארוכות על החשיבות של ישראל לעם היהודי: "זה המקום היחיד בעולם בו הכל בטוחים שלעולם לא ייאלצו את היהודים לענוד טלאי צהוב". הוא ציטט פסוק מספר במדבר "ויאמר ה' אל משה עלה אל הר העברים הזה וראה את הארץ אשר נתתי לבני ישראל" (במדבר, כ"ז, י"ב).

 

לדבריו, ישראל היא המקום שכל יהודי "יוכל למצוא מקלט אם יום אחד לא יהיה לו, חלילה, מקום אחר להימלט אליו. זה המקום היחיד בעולם בו הכל בטוחים שלעולם לא ייאלצו את היהודים לענוד טלאי צהוב, שלא יאסרו על היהודים לנסוע באוטובוס, לבקר בבתי קולנוע ובתיאטראות ולהחזיק במשרות מסויימות, שלא ייאלצו אותם לגור בשכונות ליהודים בלבד או לבקר רק במסעדות, בחנויות ובבתי-ספר ליהודים".

 

סרקוזי התייחס גם לתהליך המדיני: "לא ייתכן שלום בלי פתרון לבעיית הפליטים ובלי ההכרה בירושלים כבירתה של שתי מדינות". הוא סיים את נאומו במילים: "צרפת לא תנטוש אתכם בדרך. צרפת מעריצה אותם. תחי צרפת, תחי ישראל".

 

"קריאות ביניים לנואם - זו הדמוקרטיה"

במהלך נאומו של יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, פרצה מהומה לאחר שנתניהו ערך השוואה בין הנאציזם לאיסלאם הקיצוני. חברי הכנסת הערבים צעקו לעבר נתניהו: "תתבייש לך. נאציזם ואיסלאם קיצוני? מה זו ההשוואה הזו". על כך העיר סרקוזי בנאומו: "אני תקווה שבכל הפרלמנטים בעולם ניתן יהיה לעצור נואם בשם חופש הביטוי. זו הדמוקרטיה". בהתייחס לחלק המדיני הצהיר יו"ר הליכוד: "לעולם לא נחלק את ירושלים, כמו שאיש לא יעלה על דעתו לחלק שום מדינה אירופית, לעולם לא נחזור לגבולות 67' ולעולם לא נרד מרמת הגולן". 


איציק, סרקוזי וברוני על השטיח האדום (צילום: ליאור מזרחי)

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פנה בנאומו לסרקוזי: "בחודש הקרוב תחל צרפת את כהונתה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. בטוחני שזו תהיה הזדמנות מצוינת להצעיד את האיחוד, תחת הנהגתך, לעמדה מלוכדת ובלתי מתפשרת נגד איום הגרעין האיראני". 

 

אולמרט הודה לסרקוזי: "אנחנו מוקירים את הכרזתך שביטחונה של ישראל איננו נתון כלל למשא ומתן, ואת עמדתך האיתנה והנחרצת לנוכח סכנת התחמשותה בנשק גרעיני של איראן". ראש הממשלה הזכיר כי "יחסי צרפת-ישראל ידעו בששת העשורים שחלפו עליות וּמורדות. בשנות החמישים, כאשר ישראל הצעירה עמדה מול גלי טרור ואיומי השמדה, וכאשר אויביה צוידו בנשק רב ומשוכלל מברית המועצות, היתה צרפת בין הבודדות שהתייצבו לצד ישראל וסיפקה לה נשק מגן". 

  

יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, פתחה את הדיון המיוחד במליאה ואמרה: "המלחמה הזו אינה על הבית שלנו בלבד - זו מלחמה גם על הבית שלכם, אל תאמרו בצרפת: הטרור הזה לא ייפגע בנו. הוא לא יגיע אלינו. לטרור הנורא הזה אין גבולות. המתקן הגרעיני שמכינים באיראן והטרור האיסלאמי באירופה ובעולם כולו יגיעו גם לפריז אחרי ירושלים ותל-אביב". היא סיימה את נאומה במילים: "vivre la france. תחי מדינת ישראל". 

 

צילום: AP

 

יין, פמוטים ופגישה עם משפחת שליט

איציק העניקה לבני הזוג סרקוזי במתנה בקבוק יין שיוצר בירושלים וזוג פמוטים שיוצרו על ידי אמן משדרות. בנוסף, קרלה ברוני קיבלה מאיציק סיכה בצורת יונת שלום. קודם לביקורם בכנסת, ביקרו סרקוזי וברוני במוזיאון "יד ושם" בירושלים. אחר הצהריים ישתתף סרקוזי בשורת אירועים - הוא צפוי להיפגש עם אביבה ונועם שליט, הוריו של החייל החטוף גלעד שליט - לו יש גם אזרחות צרפתית. 

 

במקביל, התראיין סרקוזי לעיתון "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים. הוא הביע את תמיכתו בהפיכתה של ירושלים לבירתן של מדינת ישראל והמדינה הפלסטינית העתידית. "לא ניתן יהיה להשיג שלום ללא ירושלים, אשר גורלה, לדעתי, הוא להפוך לבירתן של שתי המדינות - הישראלית והפלסטינית". בראיון הביע הנשיא הצרפתי את אמונו בשלום בין ישראל והפלסטינים ובסיום הסכסוך באזור.

 

לדבריו, ארצו מעוניינת לעודד את שתי הממשלות להמשיך בנחישות במשא ומתן ולהתקדם בו לקראת הסדר קבע, עוד לפני סוף השנה. הוא הוסיף כי ההתנחלויות מהוות "מכשול יסודי" בפני השלום וכי על ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, ובכלל זאת את הבנייה לצרכי "גידול טבעי" בהתנחלויות וכן במזרח ירושלים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלת פנים בכנסת
צילום: ליאור מזרחי
סרקוזי וברוני, עם בואם לישראל
צילום: AFP
קרלה ברוני ביד ושם
צילום: AFP
מומלצים