שתף קטע נבחר

המדען הראשי: האוצר פוגע בצמיחה

ממחקר שפירסמה לשכת המדען הראשי של משרד התמ"ת עולה כי שיעור התשואה על התמיכה הממשלתית במחקר עומד על מאות אחוזים. על רקע הנתונים ,המדען הראשי, אלי אופר, יוצא נגד "מדיניות הקיצוצים הפוגעת באחד ממנועי הצמיחה המרכזיים במדינה"

שיעורי התשואה על התמיכה הממשלתית במחקר ובפיתוח נעים בין 473% ועד למעלה מ-1000% - כך לפי מחקר שפירסמה לשכת המדען הראשי של משרד התמ"ת, לקראת כנס רעננה למדיניות ההייטק הלאומית. המדען הראשי, ד"ר אלי אופר, ואגף התקציבים באוצר ערכו את המחקר כדי להעריך את השקעות המדינה במחקר ובפיתוח ואת יעילותן.

 

על רקע הנתונים צצות שאלות בנוגע לכדאיות הקיצוצים שמכתיב משרד האוצר; המדען הראשי אלי אופר מסר בתגובה לממצאים כי הם "אינם עולים בקנה אחד עם מדיניות הקיצוצים שהוכתבה על ידי משרד האוצר בשנים האחרונות על תקציבי המו"פ ומהווה פגיעה באחד ממנועי הצמיחה המרכזיים במדינת ישראל".

 

מהמחקר, שבוצע על ידי חברת אפלייד אקנומיקס, עולה כי התשואה על התמיכה הממשלתית היא גבוהה, וכי התמיכה יוצרת פעילות מחקר ופיתוח חדשה שלא היתה מתבצעת בלעדיה. כמו כן, נמצא כי ידע מועבר בין חברות שונות בתעשיה הישראלית, ולדברי לשכת המדען הראשי יש בכך הצדקה נוספת למתן תמיכה ממשלתית. הממצאים שהתקבלו היו דומים בענפים השונים של החברות שקיבלו תמיכה, ולגבי חברות בגדלים שונים.

 

 

המחקר עשה שימוש בסקרי התעשייה (שנים 1995-2003, כ-2,300 מפעלים ו-11,900 תצפיות) בשילוב עם נתוני סקרי המו"פ בתעשייה (שנים 1996-2004). במקביל נותחו הנתונים מסקרי המו"פ בענפי התוכנה והמו"פ (כ-1,600 תצפיות לשנים 1997-2005).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המדען הראשי ד"ר אלי אופר
צילום: יותם פרום
מומלצים