שתף קטע נבחר

בגלל הקסאם: המעברים לרצועה לא ייפתחו

יומיים לאחר שהגבירה ישראל את היקף הכנסת הסחורות לרצועה, הורה שר הביטחון שלא לפתוח את המעברים בבוקר. גורמים בצה"ל: ירי הרקטות לעבר שדרות נחשב להפרה בוטה של הסכם הרגיעה ולא ניתן לעבור על כך לסדר היום

שר הביטחון, אהוד ברק, הורה שלא לפתוח היום (ד') את המעברים בין ישראל לרצועת עזה. זאת בעקבות ירי רקטות הקסאם אתמול בצהריים לעבר שדרות. לפי שעה, לא ברור מתי תתחדש העברת הסחורות.

 

רק שלשום הגבירה ישראל את היקף הסחורות הנכנסות לתוך הרצועה, וכעת החליט ברק ללכת צעד אחורה, לפחות ליממה אחת. במקביל הבטיחה מצרים לפעול מול אירגוני הטרור, על מנת למנוע הסלמה שתמוטט את הפסקת האש.

 

במסגרת ההחלטה לא ייפתח הבוקר מעבר סופה, דרכו נכנסות מדי יום כ-90 משאיות ובהן מזון, תרופות וציוד הומנטירי. כמו כן, מסוף הדלק בנחל עוז יישאר סגור וכך גם המסוע היחיד במעבר קרני, המשמש בעיקר להעברת מוצרי מזון. מעבר ארז בצפון הרצועה יישאר פתוח למעבר של פלסטינים לישראל במקרים הומניטריים בלבד.

 

בהמשך היום צפויה לדון מערכת הביטחון בהגדלה של היקף הסחורות שנכנסות לרצועה, זאת על פי הסיכום של ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס גלעד, מול המצרים. החלטתו של ברק עשויה לשנות את לוח הזמנים שישראל התחייבה אליו בכל הקשור להסרת המצור.

 

גורמי ביטחון הסבירו כי ירי הרקטות בצהריים לעבר שדרות נחשב להפרה בוטה של הסכם הרגיעה ולא ניתן לעבור על כך לסדר היום. במערכת הביטחון נשמעות הערכות לפיהן למרות הירי - ינסה החמאס לשמור על הרגיעה לפי שעה.

 

צה"ל נמנע הלילה מלהגיב ישירות למטח הקסאמים, אך עם זאת הבהירו גורמי ביטחון כי אין כל מניעה לצה"ל לפעול כנגד חוליות משגרים בזמן אמת. "אנו ערוכים לכל תרחיש ולכל התפתחות", אמרו הגורמים בצה"ל, נוכח החלטת השר. "ייתכן שהדבר יוביל להסלמה תוך שעות, ונדע להגיב בהתאם".

 

אתמול ירו הפלסטינים שלוש רקטות לעבר שדרות. אחת הרקטות שנפלה בעיר פגעה בחצר בית, שתי נשים לקו בחרדה ונזק רב נגרם לבית. הג'יהאד האיסלאמי נטל אחריות לירי. ראש הממשלה, אהוד אולמרט הגיב בזעם לירי הקסאם ואמר כי "מדובר בהפרה בוטה וחד משמעית של ההבנות במסגרת הרגיעה".

 

התקרית החריגה הראשונה מאז נכנסה הרגיעה לתוקפה ביום חמישי, אירעה ביום שני, אז ירו חמושים פצצת מרגמה מרצועת עזה לעבר הנגב המערבי. הפצצה נחתה בשטח פתוח, לא הרחק מאחד היישובים. גורמים בתנועת חמאס ברצועה טענו כי הארגון עושה מאמצים למנוע ירי לעבר ישראל וכי אנשי חמאס התעמתו עם כמה חמושים לאחר הירי.

 

אתמול בבוקר, במהלך סיור ליד גדר המערכת בצפון רצועת עזה, לשם הגיע כדי לעמוד מקרוב אחר הפסקת האש עם החמאס, אמר שר הביטחון כי "רגיעה תיענה ברגיעה, שקט בשקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משאיות במעבר סופה (ארכיון)
צילום: AFP
פגיעת רקטה בשדרות. "הפרה בוטה של הרגיעה"
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים