שתף קטע נבחר

שרת החוץ: להגיב צבאית ומיד על כל ירי קסאם

שעות ספורות לאחר ירי רקטת לעבר שדרות, הגיבה שרת החוץ, ציפי לבני, בחריפות לירי. "לא מעניין אותי מי ירה. על כל הפרה - צריך להגיב צבאית ומיד", אמרה בפתח פגישתה עם שר החוץ הנורבגי. לבני מוסיפה לבדל את עצמה מראש הממשלה ומשר הביטחון, שטרם הודיעו איך תגיב ישראל על שתי ההפרות של הפסקת האש

הפלסטינים ירו רקטת קסאם ובישראל ממהרים להגיב, לפחות ברמת ההצהרות. שרת החוץ, ציפי לבני, הגיבה אחר הצהריים (יום ה') בחריפות לירי רקטת הקסאם לעבר שדרות. בפתח פגישתה עם שר החוץ של נורבגיה אמרה לבני: "לא מעניין אותי מי ירה. על כל הפרה - צריך להגיב צבאית ומיד".

 

לבני, המוסיפה לבדל את עצמה מראש הממשלה, אהוד אולמרט, ומשר הביטחון, אהוד ברק, שטרם הודיעו איך תגיב ישראל על שתי ההפרות של הפסקת האש, הדגישה כי הביעה את עמדתה בעבר. "הבהרתי את עמדתי גם לראש הממשלה וגם לשר הביטחון. עוד אחרי ההפרה הראשונה של הפסקת האש. אני מתכוונת להבהיר זאת גם לעמיתיי הזרים".

 

בעקבות הפרת הפסקת האש הראשונה שלשום, אמרה לבני לאולמרט ולברק: "הלכנו להסכם הרגיעה, תוך שאנו נמנעים מפעולה צבאית רחבה. אם הם מפרים את האש, עלינו להגיב על כך צבאית". היא שוחחה על כך עם המנהיגים הזרים עמם נפגשה והיא מתכוונת לתבוע זאת גם בישיבת המטבחון הקרובה.

 

תושבי היישובים בעוטף עזה, שהכריזו על אזורם כ"מדינת הנגב המערבי", דורשים משרי הקבינט לקבוע תג מחיר לפיו על כל ירי של קסאם או פצצת מרגמה ייסגרו המעברים. התושבים הפגינו השבוע כמה פעמים במוך למעברים סופה וקרני וניסו לסגור אותם בעצמם.

 

בתוך כך, קרא המשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון, לקיים דיון מחודש בממשלה בנושא הרגיעה בעזה. רמון אמר כי הוא אינו מופתע מהפרת ההסכם ואף התריע כי זה מה שצפוי לקרות. הוא הוסיף כי אם ישראל לא תגיב בתקיפות ותסגור הרמטית את המעברים ובפעולה צבאית נקודתית, "אנו נידונים לטפטוף יומיומי של רקטות קסאם על יישובי עוטף עזה, בניסיון לכפות עלינו דפוס של פעולה לפיו כל פעולה בגדה – תענה בירי קסאמים".

 

בשעות הצהריים ירו גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, רקטת קסאם לעבר שדרות. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח באזור התעשייה של העיר ולא גרמה לנפגעים או לנזק. ברצועת עזה העריכו כי הירי נועד להביך את חמאס ולפגוע במאמצים לשמר את הרגיעה.

 

שלשום ירו הפלסטינים שלוש רקטות לעבר שדרות. אחת הרקטות נפלה בעיר ופגעה בחצר בית. שתי נשים לקו בחרדה ונזק רב נגרם לבית. פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, לקחו אחריות לירי. מאז נכנס הסכם הרגיעה לתוקפו לפני שבוע טוענים שני הצדדים להפרות הדדיות של ההסכם.

 

למרות שראש הממשלה, אהוד אולמרט, הגיב בזעם לירי שלשום

ואמר כי "מדובר בהפרה בוטה וחד משמעית של ההבנות במסגרת הרגיעה", לא הגיבה ישראל עד כה צבאית על האש. בעקבות הירי, הורה שר הביטחון, אהוד ברק, לא לפתוח את המעברים בין ישראל לרצועת עזה בניגוד למה שסוכם בהסדר הרגיעה.

 

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, קרא אחר הצהריים לישראל לפתוח את המעברים לרצועת עזה. "ברצועה יש 1.5 מיליון מבני עמנו שחשים כי אין להם יותר מדי מה להפסיד. המצב הזה חייב להיפסק", אמר פיאד במסיבת עיתונאים שקיים בפראג עם ראש ממשלת צ'כיה, מארק טופולנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. מבדלת עצמה מרה"מ
צילום: גיל יוחנן
הקסאם שנפל היום בשדרות
צילום: צפריר אביוב
מומלצים