שתף קטע נבחר

הנגבי על המינויים הפוליטיים: זה נראה לי מבורך

השר לשעבר הסביר בבית המשפט כי ראה בחיוב את הרצון לעבוד בשירות המדינה, והבהיר כי "שום דבר לא יכול היה להיעשות מבלי לענות על הדרישה הספציפית לגבי המשרה, והכל ביחס אובייקטיבי למתחרים". בנוסף טען כי אילו היה יודע שמדובר בהתנהלות פסולה - היה מפסיק מיד

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צחי הנגבי הגיע הבוקר (יום א') לבית משפט השלום בירושלים להעניק עדות ראשונה בפני בית המשפט בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה. במהלך עדותו נשאל הנגבי אם מצא פסול בפניות חברי מרכז הליכוד אליו למציאת עבודה, וענה: "לא. ראיתי בכך תופעה שבהחלט ניתן לברך עליה, כל עוד אתה מכתיב כיצד לנהוג. עוד לפני שהייתי שר זו היתה תופעה שגרתית".

 

הנגבי סיפר כי רבים מאוד התעניינו אם ניתן להעביר דרכו קורות חיים בתקופה בה כיהן כשר לאיכות הסביבה וכי "התחושה היתה שהפנייה היא יותר בעבור הילדים שלהם, במעין תחושת אבהות. זו היתה תופעה שאני אישית התרשמתי ממנה לטובה - שאנשים רואים שלעבוד בשירות המדינה זהו דבר אטרקטיבי". 

 

לטענתו, למי שפנה אליו הסביר שדבר לא יכול היה להיעשות תוך עקיפה של הדרישה הספציפית לגבי המשרה, וביחס אובייקטיבי למתחרים. "לא תמיד ידעתי על תנאי הקבלה הספציפיים, אבל ידעתי שאין דבר כזה להתקבל מבלי לענות על הדרישות", אמר.

 

בפתיחת הדיון אמר עורך דינו של הנגבי, עו"ד יעקב ויינרוט כי "נראה שעד להנחיה של היועץ המשפטי, בעקבות דו"ח מבקר המדינה, איש לא חשד שלשר ולמקורביו אסור להיות מעורבים בהליכי המינוי במשרד. איש לא ראה פסול בכך ששר ביקש לקבל מידע על משרות פנויות על מנת שיוכל להציע מועמדויות משלו". ויינרוט הוסיף כי התנהגות השר היתה מדיניות גלויה - לא משהו שניסו להסתיר.

  

התנהלות טריוויאלית

בבית המשפט תיאר הנגבי את מרכז הליכוד כ"קבוצה המשקפת את הציבוריות הישראלית על כל גווניה, יתרונותיה וחסרונותיה". לדבריו, הקשר עם חברי המרכז סיפק לו כמעין ססמוגרף לקשר עם הציבור. לאורך שנים, כך סיפר, היחס של אנשי מרכז הליכוד אליו הפך לקשר של חברות. 

 

בהתייחסו לשאלה האם ידע על פניות דומות שרים אחרים השיב הנגבי כי אין לו ספק שבקשות מסוג זה הפונו לכל השרים.

הוא סיפר כי רוב הפניות נעשו לעוזריו שכן "רוב האנשים היו מתביישים להטריד את השר ומחפשים דרך פחות מביכה, אבל בכל זאת מחפשים דרך להגיע לעין מקצועית שתסתכל על קורות החיים.

  

"אם מישהו היה אומר לי משהו על כך שמדובר בהתנהלות פסולה, הייתי משתק את הפעולה הזו. זה לא שמדובר היה בדרג מקצועי פאסיבי שפשוט לא הטריח את עצמו בעניין - הדרך שבה התנהלו הדברים העידה על כך שהיתה זו התנהלות טריוויאלית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי מגיע לבית המשפט
צילום: דודי ועקנין
מומלצים