שתף קטע נבחר

סמדר הרן: הלב נשבר, אבל לא ישתמשו בי

במסיבת עיתונאים שכינסה לאחר אישור עסקת השבויים, הסבירה האם והאלמנה מהפיגוע שביצע סמיר קונטאר: "נסראללה רוצה שנתפצל, לא אתן שישתמשו בי. אין לי מונופול על כאב ואני לא יכולה לשפוט במה שנראה כמשפט שלמה". מוקדם יותר העבירה מכתב לשרים בבקשה שלא להתחשב בטרגדיה הפרטית. לעומת זאת, גיסהּ רוני קרן מתעקש: "אסור לשחרר את הרוצח האכזר"

"מאוד קשה לי להיות כאן היום, אני עושה זאת למרות הקושי. חטיפות הן פיגוע ממושך ומכאיב שמעורר סבל רב לכל המעורבים. לתוך הסבל הזה כולנו נשאבים" - כך פתחה אחר הצהריים (יום א') את דבריה סמדר הרן, שבנותיה ובעלה נרצחו בידי סמיר קונטאר, במסיבת עיתונאים בתל-אביב. היום הוחלט על שחרור קונטאר במסגרת עסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה, והרן הסבירה מדוע למרות הקושי, לא התנגדה להחלטה.

 

הבנים בדרך הביתה

 

"הטקטיקה הצינית של נסראללה היא להשתמש בקורבנות לצורך פיצול, לפלג את הציבור ולהשתמש בתקשורת הישראלית כשופר ומגבר למניפולציות שלו", הוסיפה הרן. "מהסיבה הזו קיבלתי החלטה שלא להגיב. אני לא מוכנה שישתמשו בי. זה מעלה את המחיר שהצד השני דורש.


סמדר הרן, היום. "זה יום עצוב וכואב נורא" (צילום: ירון ברנר)

 

"אני לא יכולה לשמש שופטת במה שנראה כמשפט שלמה. זה תפקידה של המדינה לשקלל את מכלול האינטרסים. הם אלה שצריכים להגיע להחלטות. החלטתי לדבר היום כדי שלא ידברו בשמי, בכדי שלא ייחסו לשתיקה שלי פירושים מוטעים. "אין לי מונופול לא על כאב, לא על סבל ולא על צדק. זהו מבחן נוראי ואני מגייסת את כל הכוחות כדי לעמוד בו".

 

למרות דברים אלו, סיפרה הרן על הכאב: "בדרכי לכאן עליתי לקבר של בני משפחתי. הלב נשבר מתוך מחשבה שהרוצח שלהם אולי עומד להשתחרר. זה יום עצוב כואב ונורא עבורי, אבל גם אם נפשי קרועה אני מאוד שלמה עם ההחלטה שלי".

 

המכתב לשרים: "לא האסיר שלי"

בישיבת הממשלה המכרעת הציג הבוקר השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, מכתב שקיבל מסמדר הרן ובו לא הביעה התנגדות לשחרור קונטאר. "הרוצח המתועב סמיר קונטאר, איננו ומעולם לא היה האסיר הפרטי שלי", היא כתבה, "קונטאר הינו אסיר של מדינת ישראל,

 אשר שפטה אותו על פשעיו הרצחניים לחמישה מאסרי עולם. גורלו צריך להיחתך בעת הזאת, על-פי מיטב האינטרסים, הצרכים הביטחוניים המוסריים והערכיים המהווים את טובת המדינה ואזרחיה בהווה ובעתיד".

 

"איני שוכחת את כאבן של משפחות רגב, גולדווסר ואת החוב המוסרי אותו אני חשה, כלפי כל אלה שפעלו למען שלומי והגנתי, כמו גם למען כולנו".

 

במסיבת העיתונאים הדגישה הרן: "לא אמרתי לממשלה לשחרר את קונטאר. אמרתי לה לנהוג כפי שנוהגים בממשלות דמוקרטיות. אני מצטערת שהדברים הוצגו בצורה כזו".

 

לדבריה, "במשך שנים רבות קונטאר נדרש לא פעם בכל מיני אירועים כמי שרוצים בשחרורו ומעולם לא פנה אלי אף נציג מהממשלה, גם בימים קשים לשאול או לתת תמיכה. רק במלחמת לבנון השנייה היה מישהו שחשב עלי - השר דיכטר, ומאז נותרנו בקשר. סבלם של קורבנות הפיגועים הוא מאוד גדול ומישהו צריך לתת לנו על זה את הדעת".

 

"צריך לשנות את הגישה בצורה קיצונית"

ויש גם עוד צד לדילמה הקשה. לדברי רוני קרן, אחיו של דני הרן, לעסקה יהיו השלכות קשות מאוד. "הקרביים שלי מתהפכים מהמחשבה שקונטאר ישוחרר בקרוב", אמר ל-ynet.

 

"זו איננה שאלה של נקמה", הוא מסביר, "הרוצח הזה מעולם לא התחרט והוא עשוי לחזור ללבנון כגיבור. אסור לנו לאפשר זאת". בימים האחרונים קיבל קרן טלפונים רבים ממשפחות שכולות, שביקשו לחזק אותו ולהביע את התנגדותן לשחרורו של קונטאר.

 

"המקרה שלנו הוא לא מקרה פרטי, אלא שייך למדינת ישראל.

 הרוצח האכזר הזה, שאחז ביד אחת בילדה בת ארבע וביד השנייה רוצץ את גולגלתה בקת האקדח - הוא יהיה חופשי?

 

"חשוב מאד שנחזיר את השבויים בחיים ושהצד השני יבין שאנחנו לא נתפשר על החזרתם מהשבי בחיים. אחרת יהיה לכך נזק מדיני, צבאי וביטחוני. אני מרגיש רע מאוד עם התנהלות הדברים הנוכחית - עלינו לשנות את הגישה במשא ומתן שכזה בצורה קיצונית ולנהוג בהם כפי שהם נוהגים בנו", הוא אמר.

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.


פורסם לראשונה 29/06/2008 14:34

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי מנדל ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאבי אינו שיקול: סמדר הרן, היום
צילום: ירון ברנר
הקרביים מתהפכים: רוני קרן ואמו נינה
צילום: רוני שיצר
הרוצח סמיר קונטאר
מומלצים