שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שבעה טיפים מועילים לקנית מחשב
  בשנת 2008 אין שום סיבה שהמחשב ירעיש. אם אתם קונים מחשב חדש, שעומד לשרת אתכם מספר שנים, בחרו במחשב שקט, שמאפשר עבודה נעימה. אם מציעים לכם "מארז מהודר עם שישה מאווררים" - סרבו בנימוס

  אם אתם עומדים לרכוש בקרוב מחשב, יש עוד כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון בנוסף לביצועים הגולמיים. משתמשים בדרך כלל שמחים לצפות בקרב המתמשך בין AMD לאינטל, בידיעה שהם המרוויחים הגדולים ממנו, אולם מעבדים (ושאר מיני הסיליקון) אינם חזות הכל.

   

  רבים מאיתנו הולכים שבי אחר העיסוק במיקרוארכיטקטורות, תדרי שעון וליבות, שעה שיש היבטים חשובים לא פחות בעולם המחשבים, אליהם אנו כמעט לא שמים לב בעת קניית מחשב.

   

  לצד הביצועים (החשובים - ללא ספק), כדאי לקחת בחשבון גם את ממשק המשתמש, את חוויית השימוש אליה אנו שואפים, את שלמות הנתונים ועוד. להלן מספר דוגמאות, שסובבות בעיקר סביב מחשבים שולחניים, אולם הן רלוונטיות גם לאופן הבחירה במחשבים ניידים ולשימוש בהם.

   

  בנו מחשב שקט

  בשנת 2008 אין שום סיבה שהמחשב ירעיש. אם אתם קונים מחשב חדש, שעומד לשרת אתכם מספר שנים, בחרו במחשב שקט, שמאפשר עבודה נעימה. את השקט משיגים, בין היתר, באמצעות מאוורר מעבד שקט, ספק כוח שקט, קירור פאסיבי במידת האפשר לחלק מהרכיבים (דוגמת מאיץ גרפי עם קירור פאסיבי או משולב בלוח האם) מארז איכותי וכוננים עם בולמי זעזועים.

   

  הדברים הללו עולים לעיתים קצת כסף נוסף (לעיתים דווקא ההפך הוא הנכון), אבל כשפחות דציבלים יהלמו לכם באוזן, תמהרו לשכוח את ההשקעה. אם מציעים לכם "מארז מהודר עם שישה מאווררים" - סרבו בנימוס, ודי לחכימא ברמיזה.

   

  הגנו על הנתונים

  במחיר של כונן נוסף (כמה מאות שקלים) אתם יכולים לשפר את שרידות הנתונים של הכונן הקשיח באופן דרמטי.

   

  לוחות אם רבים מאפשרים להשתמש בשני כוננים בתצורת מראה במערך RAID, על מנת למנוע אובדן של הקבצים יקרי הערך והמציאות, עם מות הכונן. כיום, כשרוב התמונות, הקבצים והזיכרונות שמורים על הכונן הקשיח, הגנה על הנתונים הופכת להיות חשובה מתמיד. אם אין לכם בקר RAID, ניתן להוסיפו למחשב בעלות זניחה. אפשרות נוספת, שמעשית במיוחד לבעלי מחשב נייד, היא גיבוי תקופתי לכונן חיצוני בחיבור USB או eSATA. אם שתי אפשרויות אלה אינן הולמות את סדר העדיפויות שלכם, גבו ספריות חיוניות באופן מקוון. יש כיום מספר שירותים (בחינם ובתשלום) שמגבים באופן רציף כל שינוי בספריות נבחרות. בעת כשל מתגלה גיבוי כזה כצעד נבון ביותר.

   

  קנו אל-פסק

  רשת החשמל ידועה לשמצה בנחשולי מתח שיכולים לשרוף ספקי כוח ולהשבית מחשבים. במקום לחכות ליום הדין, שקלו לרכוש אל-פסק. רפואה מונעת, כידוע, זולה ויעילה יותר מרפואת חירום. מכשירי אל-פסק הפכו ממותרות ומכלי לשימוש עסקי, לפריט (כמעט) חובה במחשב הביתי.

   

  השקיעו במסך

  מפתיע לגלות שמשתמשים רבים מקדישים הרבה יותר תשומת לב לבחירת המעבד, הזיכרון והמאיץ הגרפי מאשר לבחירת המסך. זו עובדה מפתיעה, משום שמסך המחשב אחראי לחלק משמעותי ביותר של ממשק המשתמש ושל חוויית השימוש. ירידת מחירי המסכים השטוחים בשנים האחרונות מאפשרת לבחור במסך איכותי (מומלץ לעשות סיבוב בחנויות מתמחות ולשבת קצת מול המסכים לפני הקנייה).

   

  מסך טוב פחות יעייף את העיניים במשך שעות עבודה רבות, ויספק לכם תצוגה נאה וחוויית שימוש ראויה.

   

  השקיעו במקלדת ובעכבר

  המקלדת והעכבר משלימים את רוב חלקי פאזל ממשק המשתמש. בחירה במקלדת ובעכבר ארגונומיים יכולה לחולל פלאים לחוויית השימוש, ולחסוך לכם כאבי פרקים, מרפקים ואצבעות.

   

  הקדישו מחשבה לסביבת העבודה

  זה לא המקום להסביר כיצד מתכננים עמדת מחשב ארגונומית, אבל מובן שחוויית השימוש מושפעת מעיצוב סביבת העבודה. תכנון נכון (שכולל בין היתר בחירה נכונה של ריהוט, מיקומים, גבהים וזוויות צפייה) יהפוך את עמדת המחשב למזמינה ונוחה, בין אם מדובר בתכנון עמדת מחשב עבור ילד שמכין את שיעורי הבית על גבי המחשב, ובין אם בתחנת עבודה משרדית או במחשב ביתי עבורכם.

   

  קנו מינימום חומרה

  כל פיסת חומרה מיותרת מעלה את צריכת החשמל של המחשב ולעיתים גם את מפלס הרעש שהוא מייצר (ע"ע כרטיסים גרפיים כבדים). העדיפו מחשבים שעונים על הצרכים האמיתיים (לא על הצרכים הדמיוניים) ומקנים אפשרויות שדרוג נוחות, על מנת שתוכלו להוסיף בקלות פריט חומרה במידת הצורך - בעתיד.

   

  ניתן לדמיין מחשב חם ורועש עם רכיבי ליבה מתקדמים, ללא הגנת אל-פסק וללא כונן גיבוי (וגם ללא מסך, מקלדת ועכבר איכותיים) שמציע ביצועים טובים יותר ממחשב שתוכנן לפי הקווים המנחים שהוצגו. עם זאת, קשה לומר שהמחשב החזק יותר יכול לספק לרוב המשתמשים חוויית שימוש מוצלחת יותר, לאורך זמן. בעולם המחשבים הבוגר והתחרותי, יש צורך להסתכל גם בארגונומיה ובשימושיות של הקנקן עצמו, ולא רק במה שבתוכו.

   

  הכתבה פורסמה בגיליון יוני 2008 של PC Magazine. לאתר הרשמי .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שבעה טיפים מועילים לקנית מחשב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים