שתף קטע נבחר

ביניש: הדמוקרטיה שילמה מחיר יקר על הסתה

בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא בירושלים, התייחסה נשיאת בית המשפט העליון ל"מסע לפגיעה בשופטי ישראל" והדגישה את הסכנות שבהסתה נגדם. השר פרידמן ניסה לפוגג את המתיחות והצטרף לטענותיה: "ביניש ואני עשינו מה שניתן להקל על העומס במערכת המשפט"

נשיאת בית המשפט העליון לא מחמיצה הזדמנות להזהיר: הכפשות מערכת המשפט יובילו לאסון. בטקס השבעת שופטים חדשים בבית נשיא המדינה בירושלים, הזכירה היום (ה') דורית ביניש את התוצאות הקשות של ההסתה הציבורית בישראל, בהקשר למערכת שהיא עומדת בראשה.

 

הנשיאה ביניש מזהירה

 

"לצערנו, יום יום ושעה שעה מנסים גורמים שונים לגרום לירידת אמון הציבור במערכת המשפט, לפגוע בכבודם של השופטים ואף להסית נגדם", אמרה ביניש בנאומה. "על מילות הסתה שילמה הדמוקרטיה בישראל מחיר יקר. אין לנו אלא לקוות כי מסלול זה של הסתה לא ישוב לגבות מחיר כבד ולא יפגע בלב המוסד החשוב והמפואר שהקימה הדמוקרטיה בישראל משך 60 שנות קיומה של המדינה".

 

הנשיאה הוסיפה: "בין היתר, במסגרת המסע לפגיעה בשופטי ישראל, יש נסיונות לא מעטים ומגמתיים לתאר את ציבור השופטים כאנשים הנהנים מחופשות,

 כאנשים שאינם מנצלים את מירב זמנם לעבודה; אל תקשיבו לקולות. הם מבוססים על מידע מוטעה ומטעה. המציאות מאוד רחוקה מתיאור זה; לא מניה ולא מקצתיה".

 

שר המשפטים דניאל פרידמן, שבשנה האחרונה התעמת מספר פעמים עם ביניש, ניסה אולי הפעם לפוגג את המתיחות. הוא נשא ברכה חמה לשופטים הטריים ואמר: "מעמד השופטים רם ונישא ויישאר כך. יש לנו ציפיות גבוהות מכם מאחר שמצב המערכת לא קל מבחינת העומס שיש עליה. השופטת ביניש ואני עשינו מה שהיה לאל ידינו על מנת לשנות זאת".

 

פרס: טוהר המידות - עיקרון יסודי

הנשיא פרס אמר בנאומו כי "הזרוע השופטת של מדינת ישראל ניצבת כיום בפני אתגרים קשים. גורמי אכיפת החוק מתמודדים עם מציאות חמורה המטרידה את אזרחי המדינה. אמצעי התקשורת מרבים לעסוק בעניינים הקשורים לניקיון כפיים שלטוני ופוליטי, ואין מחלוקת על כך שטוהר המידות הציבורי הוא עיקרון יסודי ביותר של מדינה מתוקנת".

 

הטקס נערך יום לאחר הפיגוע הקשה במרכז ירושלים, בו דרס למוות מחבל ממזרח העיר שלושה בני אדם ופצע עשרות. ביניש התייחסה לפיגוע ואמרה:

"לצערי, מתקיים אירוע זה בשבוע בו חזרו אלינו תמונותיהם של פיגועים קשים בלב העיר, ונתנו לנו תזכורת מהו הצל המרחף משך שנים על ראשם של תושבי ישראל, כך על תושבי דרום מערב הנגב וכך על תושבי ירושלים שוב ושוב".

 

"זו תזכורת באלו תנאים אנו מצליחים לקיים שגרת חיים, ולשמר נורמות משפטיות ודפוסים נורמטיביים ראויים תוך מאמץ לאכיפת חוק להגנה על חיי אדם, כשמלחמת הטרור היא אכזרית ופוגעת באזרחים תמימים ואינה יודעת גבולות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. מזהירה
צילום: AFP
פרידמן. מרגיע
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים