שתף קטע נבחר

מי יקרב ישראלים להתנחלויות? "שלום עכשיו"

בסקר שהזמינה תנועת "שלום עכשיו" התברר כי 73 אחוזים מהישראלים לא ביקרו בשטחי יהודה ושומרון בשנים האחרונות. אז מה עושים? התנועה מארגנת בקיץ סיורים בהתנחלויות ובמאחזים כדי להסביר את עמדתה

ב"שלום עכשיו" הזמינו סקר, ממנו עלה שכ-73 אחוזים מהישראלים לא היו ביהודה ושומרון בשנים האחרונות, והמעטים שכן היו בשטחים עשו זאת במסגרת שירותם הצבאי או בשל אירוע משפחתי. בעקבות הנתונים החליטו בתנועה לקיים סיורים בקיץ להתנחלויות ולמאחזים, כדי לראות מקרוב את המצב.


האוטובוס והשמשות המנופצות (צילום: באדיבות שלום עכשיו)

 

בתנועה אומרים כי אחת הבעיות הקשות היא להסביר לציבור הישראלי מהי תמונת המצב בשטחים, בהתנחלויות ובמאחזים - כיוון שעד שלא מגיעים לשטח באופן אישי קשה להבין מהי ההשפעה של הבנייה בהתנחלויות ובמאחזים. לצורך כך הזמינו ב"שלום עכשיו" סקר של מאגר מוחות, על מנת לבדוק את דפוסי הביקור בשטחי יהודה ושומרון בקרב הציבור הרחב.

 

אחת השאלות היתה "כמה פעמים ביקרת בחמש השנים האחרונות בהתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון?" התשובה היתה: כ-73% אמרו שלא ביקרו כלל, 22% טענו שביקרו פעם עד מספר פעמים. הסיבות היו טיול, ביקור או אירוע משפחתי, שירות צבאי ועסקים. ומדוע רוב הציבור לא ביקר בשטחים? בעיקר מחוסר עניין וגם מחשש לפיגועים או פעולות טרור וכן מסיבות פוליטיות.

 

עוד נמצא בסקר כי המגזר החרדי והמגזר היהודי בכלל נוטים לבקר בהתנחלויות בתדירות גבוהה פי 2 בערך מאשר המגזר הערבי. לגבי נושא המאחזים, נמצא כי 79% מהציבור לא ביקר כלל במאחזים בשטחי יהודה ושומרון וגם כאן נמצא כי מי שיותר מבקר הם צעירים, מאשר מבוגרים.

 

בעקבות הסקר, החליטו ב"שלום עכשיו" לקיים סדרה של סיורים במהלך החופש הגדול, כאשר הסיורים מופנים בעיקר לדברי המארגנים - לאלו שלא היו בשטחים. כבר בסוף השבוע קיימו ב"שלום עכשיו" סיור ראשון להתנחלויות ומאחזים באזור בנימין בהשתתפות 80 איש. סמוך לשילה הושלכו אבנים לעבר האוטובוסים בו נסעו, כאשר נזק נגרם לשמשות. לטענת שלום עכשיו מדובר במתנחלים. סיורים נוספים מתוכננים לגדר ההפרדה ולמחסומים וגם לחברון. הסיורים יימשכו גם במהלך חודש אוגוסט.

 

מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר: "יותר אנשים מבלים את חופשת הקיץ באנטליה ובפריז מאשר לבוא ולראות מה קורה חצי שעה מרחק נסיעה מבתיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס של שלום עכשיו ספג אבנים
באדיבות שלום עכשיו
מומלצים