שתף קטע נבחר

עיריית י-ם ביקשה להרוס את בית המחבל ב-2004

לפני ארבע שנים הוציאה עיריית ירושלים צו הריסה לבית משפחת המחבל מצור-באהר, מפני שהבית נבנה בניגוד לחוק. מאז עיכב בית משפט לעניינים מקומיים כמה פעמים את ביצוע הצו, למרות התנגדות העירייה. אותו בית משפט עיכב גם הריסת חלקים מביתו של המחבל מג'בל מוכאבר, שנבנו שלא כחוק

עיריית ירושלים ביקשה כבר בשנת 2004 להרוס את בית משפחתו של המחבל, חוסאם דוויאת מצור בהאר, שביצע את פיגוע הדריסה בשבוע שעבר, מכיוון שהבית נבנה שלא כחוק. אך בית המשפט קיבל את בקשת המשפחה ועיכב את ביצוע צו ההריסה עד לאפריל 2009. 

 

בעקבות הפיגוע קראו ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון אהוד ברק, להרוס את ביתו של המחבל כעונש. ביום חמישי התקיימה התייעצות במשרד המשפטים - האם ניתן להוציא צו כזה. בסופו של דבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז מכתב לראש הממשלה בו כתב כי הוא אינו רואה מניעה משפטית להרוס את הבית, אך הזהיר כי יכולות להיות לכך השלכות.


בית המחבל (צילום: AP)

 

לאחר שהעירייה הוציאה צו הריסה לבית, פנה ב-21 בספטמבר 2004 אביו של המחבל לבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים על מנת לקבל ארכה כדי לערער על ההחלטה להרוס את ביתו. מאז הוא פנה פעמים נוספות על-מנת לקבל ארכה, כאשר הפעם האחרונה היתה באפריל 2008. בעיריית ירושלים התנגדו לכך. 

 

יש לציין כי גם בביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים בוצעו עבירות בנייה. גם מקרה זה הגיע לבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, שעיכב את ההריסה.


פעילי הימין מפגינים ליד הכפר (צילום: גיל יוחנן)

 

היום הפגינו כ-20 פעילי ימין בהם ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, כמה מאות מטרים מהכניסה לכפר צור באהר. בהפגנה, שתואמה עם המשטרה, דרשו פעילי הימין להרוס את בית המחבל.

 

במקום היו כוחות גדולים של משטרה, כאשר לטענת פעילי הימין השוטרים לא אפשרו להם להגיע עד הכניסה לכפר. ההפגנה הסתיימה ללא אירועים חריגים ומרזל אמר ל-ynet: "היום המשטרה פתחה את הבסיס למהומה הבאה. לא ייתכן ששוטרי משטרת ירושלים ימנעו מאיתנו להפגין סמוך לכפר. ואם הם לא רוצים אותנו בדלת האחורית הם יקבלו אותנו בדלת הקדמית. אני מניח שפשוט יהיו אנשים שלא יתאמו עם המשטרה ויגיעו לדרוש את הריסת הבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המחבל בצור-בהאר
צילום: דודי ועקנין
המחבל חוסאם דוויאת
צילום: AFP
מומלצים