שתף קטע נבחר

אוסטריה: הממשלה קרסה, הבחירות יוקדמו

השותפות הקואליציונית בין שתי המפלגות הגדולות באוסטריה התפרקה היום אחרי שנה וחצי בלבד. השמרנים הודיעו כי המשך שיתוף הפעולה עם הסוציאל-דמוקרטים הוא בלתי אפשרי, וטענו כי "משבר המנהיגות" ממנו סובלת המפלגה מאיים לפגוע באוסטריה כולה. בתגובה, אמר הקנצלר הסוציאל-דמוקרטי גוזנבאוור כי לא יתמודד מחדש על התפקיד

הקואליציה השלטת באוסטריה התפרקה היום (ב'), ועל פי הערכות, בחירות כלליות חדשות ייערכו במדינה בספטמבר. זאת, לאחר שהמפלגה השמרנית הכריזה כי אין באפשרותה להמשיך ולשתף פעולה עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של הקנצלר אלפרד גוזנבאוור.

 

גוזנבאוור, שספג ביקורת על כישורי מנהיגותו והפך ללא-פופולרי גם בקרב מפלגתו שלו, אמר כי לא ישוב להתמודד על התפקיד בבחירות הצפויות - והמליץ על יושב ראש מפלגתו, ורנר פיימן, כמועמד לתפקיד. מינוי פיימן לתפקיד מקובל על המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, והוא צפוי לזכות באישור המפלגה.

 

המפלגה השמרנית דרשה להקדים את הבחירות משום שלטענתה הממשלה סובלת מ"חוסר-בהירות". "הגיעו מים עד נפש. הממשלה הנוכחית אינה מסוגלת להשיג תוצאות טובות", אמר ראש המפלגה השמרנית, וילהלם מולטרר, המכהן גם כסגן הקנצלר ושר האוצר, במסיבת עיתונאים שכינס היום. "הסוציאל-דמוקרטים סובלים מאובדן דרך ומהעדר מנהיגות. לא ניתן למשבר של הסוציאל-דמוקרטים להפוך למשבר של אוסטריה כולה", סיכם.

 

אם יינצחו השמרנים בבחירות, כפי שהסקרים האחרונים מנבאים, תוכל אוסטריה להמשיך בהפרטת חברות ממשלתיות, בהן אוסטריה טלקום וחברת התעופה "אוסטריאן איירליינס". ממשלה שמרנית גם צפויה להמשיך בביצוען של רפורמות בפנסיה ובמיסוי - כפי שהחלה בכהונתה הקודמת.

 

הקואליציה החזיקה מעמד 18 חודשים

שתי המפלגות הגדולות באוסטריה - השמרנים והסוציאל-דמוקרטים - הקימו "ממשלת אחדות" בינואר 2007, לאחר שהסוציאל-דמוקרטים גברו על השמרנים בבחירות האחרונות. אך מאז שהוקמה הממשלה, העיבו עליה מחלוקות בנושאי מדיניות - בתחום הבריאות, המיסוי, הפנסיות והחינוך.

 

"האמת היא שהמפלגה השמרנית מעולם לא השלימה עם תוצאות הבחירות ב-2006", טען גוזנבאוור היום. "במהלך השנה וחצי האחרונות, ניסו השמרנים לפגוע בעבודת הממשלה והפכו לאבן ריחיים סביב צווארה". הבחירות צפויות להיערך ב-14

או ב-21 בספטמבר.

 

הקש ששבר את גב השמרנים היתה החלטתם של גוזנבאוור ופיימן בחודש שעבר, לקיים משאל עם על שינויים באמנה האירופית. השמרנים זעמו על הצעד וכינו אותו פופוליסטי. לטענתם, הוא נועד למנוע את המשך הכרסום בתמיכה בסוציאל-דמוקרטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוזנבאוור. לא יתמודד מחדש
צילום: רויטרס
מומלצים