שתף קטע נבחר

הערה לח"כ נתניהו שצירף את אשתו למסע ללונדון

ועדת האתיקה של הכנסת ציינה כי בכל מקרה של נסיעת בן זוג לחו"ל, יהיה המימון על הח"כ עצמו ולא על-ידי הכנסת או הגוף המזמין. הוועדה קבעה כי היא אינה מקבלת את הסבריו של ח"כ בנימין נתניהו, שיצא למסע הסברה בלונדון במלחמת לבנון השנייה. יתר הטענות נגדו נדחו

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה בצהריים (יום ג') להעיר ליו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, בעקבות צירופה של רעייתו שרה לנסיעה ללונדון בזמן מלחמת לבנון השנייה. הוועדה קבעה כי היא אינה מקבלת את הסבריו של ח"כ נתניהו בעניין זה.

 

 

לאחר פרסום תחקיר בערוץ 10 פנה יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, מעיין אמודיעי, לוועדת האתיקה בנושא. בתלונה נטען כי נתניהו ורעייתו שהו במלון יוקרתי בלונדון והוציאו הוצאות רבות, שחלקן מומנו על ידי המדינה וחלקן על ידי תורם לא ידוע. בנוסף נטען כי ח"כ נתניהו קיבל כרטיסים להצגות תיאטרון, מימון ארוחות ומספרה בניגוד לכללי האתיקה.

 

עוד נטען כי נתניהו לא פנה לוועדת האתיקה של הכנסת, לשם קבלת אישור למימון נסיעותיו לחו"ל. בנוסף, ביקשו הקובלים לברר כיצד מומנה נסיעתה של שרה נתניהו והאם התקבל לכך אישור ועדת האתיקה. בתגובה לוועדת האתיקה, ציין ח"כ נתניהו כי מדובר בקובלנה טורדנית ומקוממת שהוגשה לאחר כתבה טלוויזונית. כמו כן הוא טען שלא נערכה בדיקה מעמיקה של הדברים. הוא ציין כי הקובלנה מהווה ניסיון ציני לניגוח פוליטי ושאין כל עניין ציבורי בבירורה ולכן יש לדחותה על הסף.

 

ח"כ נתניהו הדגיש שהנסיעה היתה בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה, בעת מצב חירום לאומי וביוזמת יו"ר הכנסת. לדבריו, מטרת הנסיעה היתה חיזוק עמדתה ותדמיתה של ישראל בעולם. בתגובה נוספת שהעביר נתניהו לבקשת ועדת האתיקה הוא פירט את עניין מימון הנסיעות ואמר כי המימון ניתן על ידי הגורם המזמין כדין. לעניין הצטרפותו של רעייתו במימון חיצוני, טען נתניהו שוועדת אתיקה נתנה אישור עקרוני להצטרפות רעייתו לנסיעתו כאשת ראש ממשלה לשעבר, הסדר שהופסק רק בתחילת שנת 2007.

 

"פנה לגוף הלא נכון"

באשר למימון הוצאותיו הפרטיות, דחתה ועדת האתיקה את טענות הקובלנה וקיבלה את תגובתו של ח"כ נתניהו, לפיה ההוצאות האישיות במסגרת הנסיעה מומנו על מכיסו הפרטי בלבד. באשר לאישור ועדת האתיקה למימון החיצוני, הסביר ח"כ נתניהו כי הניח שנעשתה פנייה מסודרת על ידי לשכתו לוועדת האתיקה כפי שהיה בנסיעותיו הקודמות, ורק מאוחר יותר התברר לו שהיתה פנייה על ידי לשכתו למחלקת קשרי חוץ בכנסת, ולא לוועדת האתיקה.

 

הוועדה הדגישה כי בכל מקרה של מימון שאינו מימון הכנסת לנסיעות ח"כ לחו"ל, נדרשת אישורה של ועדת האתיקה. הכלל האמור, קבעה הוועדה, נכון גם לגבי נסיעות "מעורבות" שמימונן חלקו במימון הכנסת וחלקו במימון חיצוני. לפיכך הוועדה הגיעה למסקנה כי "לא היה בהתנהגותו של נתניהו אלא סטייה מנהלים".

 

באשר לצירוף שרה נתניהו לנסיעה, הוועדה לא קיבלה את הסבריו של ח"כ נתניהו. היא ציינה כי בהתאם להחלטת ועדת האתיקה בעניין מימון נסיעות לחו"ל של חברי כנסת, בכל מקרה מימון הנסיעה של בן הזוג יהיה על ידי חבר הכנסת עצמו, ולא על ידי הכנסת או הגוף המזמין. הוועדה קבעה: "אנו איננו רואים לנכון לסטות מכלל זה, גם לא במקרה ייחודי של ח"כ נתניהו שכיהן בעבר בתפקיד ראש הממשלה".

 

יש לציין כי לפני כשלושה חודשים הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי אין בכוונתו לפתוח בחקירה נגד יו"ר האופוזיציה, בעניין הוצאות הנסיעה.

 

 

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה להחלטת ועדת האתיקה: "מתברר שלא נמצא פגם כלשהו בטוהר המידות, אלא בטעות טכנית-מנהלית בעבודת הלשכה

והיא תוקנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרה ובנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים