שתף קטע נבחר

מלגה לסטודנט עיוור: "ליהודים בלבד"

עלי חסן ביקש לקבל מלגה מעמותת על"ה ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית, אך סורב בתואנה גזענית. בעמותה מסבירים: "כל תורם יכול להתנות, כמו שמעדיפים לתת למרוקאים ולא לפולנים". חסן: "זה לא הכסף - זו האפלייה. בושה שהם מצהירים על כך". האוניברסיטה: זה לא תלוי בנו

לא רואים את העיוורים הערבים. עלי חסן, סטודנט ערבי עיוור לתואר שני באוניברסיטה העברית, ביקש לקבל מלגה מעמותה למען העיוור הפועלת באוניברסיטה, אולם נתקל בסירוב בניחוח גזעני: "המלגה מיועדת ליהודים בלבד". בתשובה לשאלת ynet בעניין, בעמותה עצמה אישרו שהתורמים יכולים לבחור להטיל מגבלה מעין זו.

 

"נתקלתי במדיניות מבזה של חלוקת המלגות של מרכז הלמידה לעיוור באוניברסיטה", סיפר חסן. "הם נותנים מלגות אך ורק לסטודנטים יהודים למרות שחלק גדול מן הסטודנטים במרכז הם ערבים. הדבר מקומם עוד יותר לאור העובדה שהדברים לא מוסתרים אלא מוצהרים - שכן לטענתם התורמים מוכנים לתרום רק ליהודים. זה פשוט מבייש שדבר כזה קורה במדינה ופוגע בי לא רק כעיוור, אלא גם כאזרח". 

 

חסן פנה לראש המחלקה למדעי החברה, פרופסור אבנר דה-שליט. "ביקשתי לברר, האמנם ישנה קרן שמוכנה לתת עזרה לסטודנטים יהודים ולא ערבים ולצערי הסתבר שנכון הדבר", אומר דה-שליט.

 לדבריו, "זה מאוד לא אתי ודומה לדברים חשוכים בהיסטוריה. מותר לגוף להתנות - נניח אם ישנו תורם בוגר מחלקה לביולוגיה שרוצה שהתרומה תגיע לסטודנט לביולוגיה, אבל המקרה הזה על פניו לא מריח טוב.

 

"פניתי לנשיא האוניברסיטה והוא ענה לי שאין לו שליטה על המרכז לעיוור. ביררתי גם שאין תרומות מסוג זה במחלקה שלי כי אני לא מוכן לכך", הוסיף דה-שליט. בסופו של דבר השיג חסן מלגה אחרת, דרך מדור סיוע של האוניברסיטה - אך בסכום נמוך בהרבה, כ-3,000 שקלים בלבד.

 

עמותת על"ה: מימנו לחסן כבר שני תארים

משה עובד, מנהל עמותת על"ה לעיוור (לקידום הסטודנטים העיוורים), מאשר שאכן ישנן קרנות שלא מוכנות לתרום לערבים. "כן, יש כאלה - כמו שיש תורמים שמעדיפים לתת למרוקאים ולא לפולנים למשל", אמר.

 

"אנחנו עוזרים ל-400 סטודנטים עיוורים ברחבי הארץ, עובדים עם כל סוגי הקרנות ולא מונעים ממי שרוצה לתת - גם אם יש לו דרישות ספציפיות למי להעניק את הכסף. יש קרן שעבדנו איתה השנה שהעניקה לסטודנט ערבי את הכסף, כלומר אנחנו לא מונעים סיוע מסטודנטים ערבים".

 

לגבי המקרה של עלי חסן, הוסיף מנהל העמותה: "הבחור הזה מקבל שש שנים מילגה מאיתנו - מימנו לו את שכר הלימוד עבור תואר ראשון ושני על חשבוננו.

 אנחנו מכסים צרכים לימודיים, שעות עזר, הקראות, ספרים ועוד, כך שלא ברור לנו על מה הוא מלין".

 

לדברי חסן הדבר לא נכון: "הוויכוח הוא לא על כסף, לא אכפת לי שאני לא מקבל כסף. בעבר קיבלתי מילגה מהסוכנות היהודית. יש אפלייה - זה מוסד של המדינה, גוף ציבורי, אז מה זאת אומרת לא לתת לערבים?".

 

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "מדובר במלגות המוענקות על ידי עמותת על"ה לתלמידים עיוורים של האוניברסיטה העברית ולא על ידי האוניברסיטה עצמה. לסטודנטים עיוורים מעמידה האוניברסיטה באופן ייחודי מלגה לכיסוי מלא של שכר הלימוד למשך מספר שנים ורובם זוכים במלגת סיוע נוספת".

 

המידע הראשוני התקבל בדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספרייה לעיוורים (ארכיון)
צילום: אבי ידלין
חסן. "הוויכוח הוא לא על כסף"
מומלצים