שתף קטע נבחר

החשב הכללי לא מאשר לקצב אודי A6 ולשכה

משרד האוצר מעוניין באפשרות להפסיק את ההטבות המגיעות לנשיא לשעבר, ולכן מסרב לאשר לו הסכם שכירות ארוך טווח ללשכה. לפי המגבלות הקיימות, הדרישות של קצב בכל מקרה מופרזות - וכל עוד לא יורשע, הוא יקבל הטבות אחרות

האוצר נגד דרישות קצב: החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, דחה את בקשותיו של הנשיא לשעבר, משה קצב, לקבל לשכה במגדלי עזריאלי בתל-אביב ומכונית שרד מפוארת מדגם אודי-A6. בנוסף, באוצר מבקשים להגביל את תוקף ההסכמים להענקת ההטבות המגיעות לקצב על-פי חוק - מחשש שיורשע במשפט בעבירה שיש עמה קלון.

 

אורן הנחה את המשנה למנכ"ל לשכת הנשיא, משה מזרחי, בדבר המגבלות שהוא מטיל על תנאי פרישת הנשיא לשעבר - זאת במסגרת הנוהל הממשלתי שמחייב את מימון ההטבות מתקציב בית הנשיא. בצהריים (יום ד') הבהיר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי לא אישר את ההטבות לקצב, מאחר שהדבר אינו בסמכותו.

 

באשר ללשכה, מינהל הדיור הממשלתי באוצר יפעל לאיתורה במסגרת הדיור הקיים במאגר שלו, או בדרך של איתור דיור בשכירות לטווח זמן קצר - על פי הסטנדרטים המקובלים ובתנאים הכלכליים שעומדים במבחנים הראויים.

 

החשב הכללי גם דחה את בקשת קצב לקבל לשכה עם חוזה שכירות למספר שנים. ללשכת הנשיא הוא כתב: "יש להבטיח כי הפעולות הנוגעות להטבות של מר קצב ייעשו ככל שניתן לפרקי זמן קצובים וקצרים על מנת שאפשר יהיה להביא לסיומן בהתראה קצרה".


קצב מגיע לחקירה, ברכב הישן (צילום ארכיון: AP)

 

משמעות ההנחיה היא מתן אפשרות למדינה לנתק את ההתקשרות ולהפסיק לקצב את ההטבות, אם וכאשר יורשע במשפט שאמור להתנהל נגדו בעבירה שיש עמה קלון.

 

באשר לרכב הצמוד, גם כאן לא תאושר רכישת רכב חדש. המדינה עשויה להעמיד לרשות קצב רכב מהמאגר הממשלתי הקיים, ועד שזה יקרה - ימשיך קצב לעשות שימוש ברכב הממשלתי שעומד לרשותו כעת.

 

עזריאלי? יש שכירות זולה הרבה יותר

באוצר ציינו כי בכל מקרה לא ניתן היה לאשר לנשיא לשעבר את הלשכה במגדלי עזריאלי ואת הרכב שביקש בגלל עלותם הגבוהה, שהיא מעבר לתקרה המותרת. דמי השכירות השנתיים ללשכה המבוקשת הם כ-400 אלף שקל בשנה, ויחד עם הוצאות האבטחה מדובר בסכום גבוה יותר. לרשות האוצר דיור בשכירות זול לאין שיעור. לגבי הרכב שביקש קצב, עלותו למדינה כ-170 אלף שקל - בעוד שהתקרה המותרת היא עד 140 אלף שקל.

 

במקביל, בוועדת הכספים עדיין תלויה ועומדת הבקשה שתעלה לדיון בימים הקרובים - להשעות את מתן ההטבות לקצב עד לאחר סיום משפטו המתוכנן, וקבלת פסק דין סופי.

 

יש לציין כי ועדת משנה של ועדת הכספים הגבילה בכנסת הקודמת את תקופת ההטבות לנשיאים לשעבר לשבע שנים לאחר פרישתם. לפני שהוועדה קבעה את מסקנותיה, הגיעו שליחים מטעמו של קצב, בתקופת כהונתו, והצליחו לשכנע את הוועדה לקבוע כי החלטותיה יחולו רק על הנשיאים שייבחרו אחריו. לפיכך, הוא עצמו יוכל להנות מההטבות לפי הנוהל הקודם, עד סוף ימיו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשב הכללי, שוקי אורן
צילום: ששון תירם
אודי A6. עלות של 170 אלף ש' (ארכיון)
לשכה בעזריאלי. 400 אלף ש' פלוס
צילום: אלבטרוס
מומלצים