שתף קטע נבחר

"עיריית י-ם מממנת כנס פוליטי לטובת ש"ס"

שלושה חודשים לפני הבחירות המוניציפליות, מקיימת עיריית ירושלים ארוע תורני המפאר את תנועת ש"ס ואת סגן ראש העיר מטעמה. העלות: יותר מחצי מיליון שקלים. גורמי אופוזיציה זועמים, היועץ המשפטי של העירייה הורה שלא לתמוך בארוע - אך ההכנות נמשכות במרץ. סגן ראש העיר: "אין כל מעורבות פוליטית, החשש מפני תעמולת בחירות הוא מופרך לחלוטין"

הבחירות לראשות עיריית ירושלים יתקיימו בעוד כשלושה חודשים, אולם עובדה זו לא מפריעה לסגן ראש העיר, אלי שמחיוף, לקיים אירוע תרבות בעלות של כ-550 אלף שקלים, במימון העירייה, המפאר את תנועת ש"ס. לטענת היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, הפעילות "נמשכת גם לאחר פרסום חוות דעת לעניין איסור שימוש במשאבי הרשות לתעמולת בחירות".

 

הארוע שכותרתו "ועתה כתבו לכם", מיועד לציבור החרדי בעיר, אך נכלל תחת סעיף בשם "תרבות מן המזרח", ולמעשה ממומן מתקציב אגף התרבות הכללי של העירייה, ולא מתקציב האגף לתרבות תורנית אשר מיועד לפעילויות של גופים מעין אלו.


מסרים של ש"ס במימון עירוני (צילום מהחוברת: רונן מדזיני)

 

הארוע, שעלותו מוערכת ב-550,000 שקלים, יתקיים זו השנה השלישית ברציפות. בתכנית האמנותית ניתן למצוא בין היתר סרטי וידאו, תזמורות, זמרים וכיבוד קל. בשיאו של האירוע יוענקו פרסים לתחרות כתיבת חיבורים בנושא חידושים בתורה.

 

בחוברת הפרסום לארוע "ועתה כתבו לכם 2", אשר הופקה מטעם העירייה, מופיעה כ-14 פעמים תמונתו של הרב עובדיה יוסף,

מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס. תמונתו של סגן ראש העיר וחבר המועצה מטעם ש"ס, אלי שמחיוף, מופיעה כ-12 פעמים. בתוכן החוברת, מודפסים דברי ברכת הרב עובדיה יוסף, ובהם מודגשת פסקה אשר מהללת את מפלגת ש"ס, בזו הלשון: "ש"ס לא הוקמה בשביל כסאות, אלא רק בכדי לעזור לתורה, להחזיק את התורה בעם ישראל".

 

הרכב הוועדה לבחירת הזוכים בפרס נקבע על ידי שמחיוף בעצמו. בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב משה יוסף, הוא העומד בראשה. הפרס המחולק לזוכים בתחרות הוא הספר "מאור ישראל", ספר אשר שהופק ע"י הרב משה יוסף.

 

היועץ המשפטי: "להימנע מהמשך קידום הפרויקט"

הארוע התורני-כביכול מעורר את זעמם של גורמים בעירייה ובמועצת העיר, שרואים בו פעולת תעמולה של ממש, הממומנת מכספי ציבור לקראת הבחירות המוניצפיליות. עו"ד חביליו, היועץ המשפטי לעירייה, מסר בחוות דעת שפרסם כי "לפי המידע לכאורה והתלונות שנמסרו לי, הפצת החוברת ע"י מר אלי שמחיוף נמשכת גם בימים אלו, וגם לאחר פרסום חוות הדעת שלי לעניין איסור שימוש במשאבי הרשות לתעמולת בחירות".

 

היועץ חביליו מבהיר כי איסור זה שנקבע בחוק אינו מוגבל לתקופת בחירות דווקא, אך בחצי השנה שלפני הבחירות יש להקפיד על כך באופן מוגבר. "חוות דעתי הינה כי בשלב זה יש להימנע מהמשך קידום הפרויקט לרבות העברת כספים, חתימה על האישורים הפורמאליים, ביצוע פרסומים בעיתון, לוחות מודעות וכל פעולה אחרת", מסכם חביליו את המסמך.

  

חבר מועצת העיר, סער נתנאל, הביע תרעומת על קיום הארוע: "זוהי פשוט שחיתות. לא ייתכן שהציבור יממן מכיסו אירוע שהוא למעשה אירוע פוליטי שמפרסם את מפלגת ש"ס ואת סגן ראש העיר שמחיוף. בשעה שתקציב מוסדות התרבות בירושלים הוא קטן ביותר, מוצאת העירייה כסף לממן אירוע של ש"ס במסווה של 'תרבות מן המזרח".

 

נתנאל טוען כי סגן ראש העיר רומס את החוק ברגל גסה. הוא הודיע כי בכוונתו לפנות למשרד הפנים,

בדרישה כי שמחיוף ותנועת ש"ס יממנו את האירוע מכיסם, ויחזירו לעירייה את הכסף שהוצא על האירועים הקודמים.

 

לשאלה האם יתקיים האירוע על אף חוות הדעת המשפטית בנושא, נמסר ל-ynet מלשכתו של שמחיוף: "יתקיים, בעזרת השם".

 

עיריית ירושלים שלחה בתגובה לפנייה בנושא זה הודעה שפרסם סגן ראש העיר, שמחיוף: "עיריית ירושלים, באמצעות אגף תרבות (סעיף תרבות מן המזרח), עורכת זו השנה השלישית מבצע 'ועתה כתבו לכם', בו מעניקה העירייה, לאחר בדיקה מקיפה של צוות בודקים חיצוניים, פרסים כספיים וספרים לזוכים. האירוע הוא אירוע עירוני לחלוטין ללא מעורבות פוליטית, ללא נאומים פוליטיים וללא נוכחות של פוליטיקאים על הבמה. אי לכך, החשש מפני תעמולת בחירות הוא מופרך לחלוטין שכן, כאמור, מדובר במבצע רב שנתי הנמצא בשנתו השלישית וימשיך בעזרת השם גם בשנים הבאות, ללא קשר לבחירות או למועדן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. מככב בהזמנה
צילום: רונן מדזיני
צילום: אלכס קולומויסקי
עיריית ירושלים. תומכת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים