שתף קטע נבחר

עיתון לבנוני: חטוף אחד מת, מצב השני לא ידוע

בזמן שההכנות האחרונות לקראת עסקת השבויים הולכות ונשלמות, מדווח עיתון המקורב לחיזבאללה כי אחד החיילים החטופים נהרג במהלך החטיפה, ומצבו של השני לא ידוע. במקביל, דיווח העיתון כי בידי חיזבאללה סרט המתעד את החטיפה ומביא פרטים כיצד נחטפו החיילים ללבנון

חיזבאללה לא מפסיק את המלחמה הפסיכולוגית עד לרגע האחרון: העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", הנחשב כמקורב לחיזבאללה, פרסם הבוקר (יום ג') ידיעה, לפיה אחד משני החיילים שנחטפו, אהוד גולדווסר או אלדד רגב - נהרג במהלך החטיפה ב-12 ביולי 2006. "מקורות מהימנים לא הצליחו לקבוע מה מצבו של השני", הוסיף העיתון.

 

דיווח זה מצטרף לדיווחים מהיומיים האחרונים ולפיהם לישראל "נכונה הפתעה גדולה בעת ביצוע העסקה, שכן אחד מהחיילים עודנו בין החיים", טוענים דיווחים שנפוצו באתרי אינטרנט ערבים. באותם דיווחים נכתב כי "הפתעה זו תוכיח לישראל עד כמה לא הצליחה לדעת מה עלה בגורל חטופיה עד לרגע האחרון".

 

אין לקחת את הפרסומים הללו כהווייתם. נראה כי מטרת הדיווחים הללו, כמה שעות לפני העסקה, הינה למתוח ולהביך את ישראל, בדומה לאופן בו פעל הארגון בסבב הקודם, כאשר החזיק בגופותיהם של שלושה חיילי צה"ל שנחטפו בהר-דב בשנת 2000. אז בחר נסראללה להודיע באחד מנאומיו כי "יש אצלנו שלושה חיילים חיים שעלולים למות".

 

בתוך כך, דיווח העיתון "אל-אחבאר" כי בידי חיזבאללה נמצא סרט המתעד את מבצע חטיפתם של שני חיילי צה"ל. מקורות בלבנון אמרו לעיתון: "הסרט מציג באופן מדהים את מידת הצלחתם של לוחמי הארגון להשיג את מטרתם, בזמן שיא וללא פגיעות". עוד נמסר כי בארגון שוקלים אם לפרסם את הסרט.

 

דיווח: כך בוצעה החטיפה

בעיתון הלבנוני פורסמו גם פרטים מנקודת מבט של חיזבאללה על החטיפה. לפי הדיווח, הכוח התוקף מנה מספר חוליות. תפקידה של החוליה הראשונה היה לתקוף את הסיור באש פגזים ורקטות. חוליה שנייה ירתה אש מנשק קל וממקלעים. חוליה נוספת הונחתה להפגיז נקודות צבאיות "בעלות רגישות ישירות למבצע החטיפה" בישראל.

 

על החוליה הרביעית הופקד לחצות את הגבול ובאמצעות אלונקות מיוחדות לשאת את השבויים לכלי רכב אזרחי, שהובא למקום מבעוד מועד. הרכב נסע למקום מוסכם לא הרחק משם, ושם הוחלפו המכוניות. כבר אז היה ברור כי אחד החיילים אינו בין החיים, כך על-פי הדיווח בעיתון הלבנוני.

 

בנוסף מדווח העיתון כי חמושי הארגון אומנו בירי לעבר כלי רכב משוריינים, על-מנת שלא להרוג את כל יושביהם. המטרה העיקרית של הכוח היתה לתקוף את  ההאמר הראשון מבין השניים ולקחת בשבי את החיילים שבתוכו. חמושי הארגון אומנו אף בפתיחת הדלתות של הרכב, במקרה שאלה יינעלו מבפנים.

 

העיתון מדווח כי הכוח של חיזבאללה ירה במכת האש הראשונה שלוש רקטות אר.פי.ג'י לעבר הרכב בו נסעו גולדווסר ורגב, והרקטות פגעו בצד בו ישבו השניים. על-פי הדיווח, שני חיילים הצליחו לצאת מהרכב ונמלטו לחורשה סמוכה, ואילו חמושי חיזבאללה חצו את הגבול והוציאו מההאמר את גולדווסר ורגב. בשעה שכוח אחד כבר הוביל אותם לתוך לבנון, כבר החל כוח שני של חיזבאללה לפזר בנזין ולהצית את כלי הרכב, כדי לטשטש את מה שאירע ועל-מנת שישראל תתקשה לקבוע מה עלה בגורלם של השניים.

 

בחודש שעבר החל הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונסקי, בהליך בחינת גורלם של חיילי צה"ל החטופים. צה"ל הודיע כי תא"ל רונסקי קיבל לידיו את החומר המודיעיני שנאסף בעניין, ויקבע לפיו האם להכריז על שני החיילים כחללים.

 

שאלת מצבם של גולדווסר ורגב נחשבה כגורלית באשר לנכונותה של ישראל לשלם את המחיר שאותו תובע חיזבאללה: הרוצח מנהריה סמיר קונטאר וארבעה אנשי חיזבאללה חיים, ועוד גופות של לוחמי הארגון שמוחזקות בידי ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אהוד גולדווסר
מומלצים