שתף קטע נבחר

אחיו של סמיר קונטאר: זה הרגע שעליו חלמתי

בנאקורה, בכפרים בדרום לבנון וגם בדאחיה בדרום ביירות מתכוננים לחגיגות לרגל שובם של הרוצח סמיר קונטאר, ארבעת אסירי חיזבאללה ו-200 הגופות. יו"ר הפרלמנט הלבנוני ומנהיג אמ"ל השיעית, נביה ברי, קרא לכל הלבנונים להשתתף ב"טקסי החירות"

גם במעברו הלבנוני של הגבול הולכות ונשלמות ההכנות לעסקת השבויים. אנשי חיזבאללה הכינו בנאקורה במה ועליה תמונותיהם של הרוצח סמיר קונטאר ושל ארבעת האסירים האחרים שישוחררו עמו מחר (ד') במסגרת העסקה.

 

אחיו של הרוצח, בסאם קונטאר, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי היה בן שנה וכמה חודשים כאשר אחיו יצא לפעולה בישראל. "כל חיי חלמתי על הרגע הזה. מעולם לא הכרתי אותו מעבר לכמה תמונות ומכתבים. הרגע שאפגוש אותו יהיה יוצא דופן. זה הרגע שעליו חלמתי".

 

עסקת השבויים - הסיקור המלא

 

משפחת קונטאר קראה לכל הלבנונים, ובייחוד לתושבי הר הלבנון להשתתף בהמוניהם בחגיגות המיוחדות שייערכו לרגל שחרורו ביום חמישי, בכפר הולדתו עביה. החגיגות ייערכו בתום מסע ארוך שיעבור דרך כמה כפרים בלבנון.


ההכנות לשחרור קונטאר בנאקורה (צילום: AFP)

 

רשת אל-מנאר דיווחה כי במעבר נאקורה שמצפון לראש הנקרה, וגם בדאחייה שמדרום לביירות, וברוב הכפרים שבדרום לבנון, נשלמו ההכנות לקראת מחר. לצורך כך קושטו משאיות שאמורות להעביר את ארונותיהם של כ-200 גופות אנשי חיזבאללה, שתחזיר ישראל.

 

יו"ר הפרלמנט הלבנוני ומנהיג תנועת אמ"ל השיעית, נביה ברי, קרא לכל הלבנונים להשתתף ב"טקסי החירות לרגל קבלתם של החללים והמשוחררים". ברי אמר עוד כי יהיה זה יום חג וחירות עבור החללים שהצליחו לשבור את שומרי בתי הכלא, והצליחו לשבור גם את כושר ההרתעה הישראלי ולהביא לניצחון. "מחר הוא יום החירות", אמר בנאום שנשא בצהריים.

 

שחרורו של קונטאר טעון עדיין את אישורו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שנועד עם משפחות הרן ושחר, ששכלו את יקיריהן בפיגוע בנהריה. רוני קרן, אחיו של דני הרן שנרצח יחד עם בנותיו עינת ויעל, אישר בתום הפגישה כי "הנשיא יחתום על חנינתו של קונטאר בצער רב".

 

לאחר משפחת הרן, נפגש פרס עם משפחת השוטר אליהו שחר, שנרצח אף הוא בפיגוע בנהריה. רונן שחר, אחיו של אליהו, היה נזעם בצאתו מהפגישה: "היה קשה לנשיא להסתכל לי בעיניים. הוא אמר שקשה לו והוא קרוע, אך הכל היה מכור מראש, הכל היה ידוע מראש. הוציאו את הגופות וברור ששום דבר לא היה יכול לעצור את זה. לא היינו צריכים לבוא לפה בכלל". 

 

סמיר קונטאר היה חלק מחולייה שכללה ארבעה מחבלים, אשר חדרה לישראל מדרום לבנון בסירת גומי בליל ה-22 באפריל 1979. החמישה ירדו לחוף בנהריה ירו לעבר רכב משטרה והרגו את אליהו שחר. לאחר מכן פרצו לבית משפחת הרן וחטפו את האב דני הרן, בן 31, ואת בתו עינת בת הארבע. האם, סמדר, הצליחה להסתתר בקומה השנייה יחד עם הבת יעל ושכנה.

 

המחבלים לקחו את דני ועינת הרן חזרה לחוף, שם התפתחו חילופי אש בינם לבין שוטרים וחיילי צה"ל, במהלכם נורו למוות שניים מהמחבלים. בטרם נעצר, הספיק קונטאר להרוג את דני ועינת. יעל הרן נחנקה למוות במהלך ניסיונותיה של סמדר להשתיקה על מנת שלא יתגלו על ידי המחבלים . המחבל הרביעי, אחמד אברס, שוחרר במסגרת עסקת ג'יבריל ב-1986.

 

הממשלה: נפעל להשיג מידע על רון ארד  

מוקדם יותר, אשררה הממשלה את עסקת השבויים. יו"ר ועדת ראשי השירותים (ור"ש) הציג בפני הממשלה את עמדת גופי המודיעין לפיה אין בדו"ח שהעביר חיזבאללה בסוגיית ארד כל חדש. עופר דקל ואילן בירן, העוסקים בסוגיות השבויים והנעדרים, וכן ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון הציגו את עמדותיהם ביחס לעסקה ולדו"ח של החיזבאללה.

 

לאחר הדיון החליטה הממשלה ברוב של 22 שרים בעד ו-3 שרים נגד וזו החלטתה:

 

  1. לאשרר את החלטה מס' 3690 מיום 29.6.2008 לשחרורם של החיילים הישראלים החטופים בלבנון, על פי הפרמטרים שנקבעו בהחלטה.
  2. ממשלת ישראל מאמצת את עמדת הור"ש, כפי שהוצגה לה, ביחס לאמינות הדו"ח שהועבר על ידי ארגון החיזבאללה בנוגע לגורלו של רון ארד ומחליטה לדחות לחלוטין את הדו"ח. ממשלת ישראל קובעת כי אין בדו"ח משום עמידה בתנאי ההסכם ביחס לגורל רון ארד.
  3. ממשלת ישראל תמשיך במאמציה על מנת לקבל כל מידע אפשרי ביחס לגורלו של רון ארד.
  4. ממשלת ישראל מודה למתווך מטעם מזכ"ל האו"ם ולממשלת גרמניה על מאמציהם לגיבוש ההסדר להחזרת החיילים החטופים. ממשלת ישראל מצפה כי המתווך הגרמני ימשיך ויפעל על מנת שיתקבל מידע אמין ביחס לגורלו של רון ארד.
  5. ממשלת ישראל לא תרפה ממאמציה לאיתור והשבת החיילים החטופים, הנעדרים שלא נודע מה עלה בגורלם וחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מכינים כרזות בלבנון
צילום: רויטרס
בסאם קונטאר. חלום חייו
צילום: רויטרס
משפחת קרן בצאתה מפגישה עם הנשיא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים