שתף קטע נבחר

המחבל זומן לעדות, מחשש שישוחרר בעסקה

מחבל שהורשע במעורבות בפיגוע הקטלני בנמל אשדוד לפני ארבע שנים זומן לעדות מוקדמת בתביעת פיצויים שהגישו בני משפחות הנפגעים. פרקליטם של המשפחות ביקש לבצע את ההליך המשפטי החריג, נוכח החשש שהעד ישוחרר בעסקת שבויים. השופטת: "העד הוא כמעט הסמיר קונטאר של גלעד שליט"

לפני ארבע שנים ביצעו שני מחבלים פיגוע התאבדות בנמל אשדוד וגרמו למותם של עשרה בני אדם ולפציעתם של עשרות. אתמול (יום ד') הגיע אחד המעורבים בפיגוע להעניק עדות מוקדמת בתביעה שהגישו בני משפחות הנפגעים - וזאת בשל החשש שהעד ישוחרר מהכלא במקרה של עסקה עם חמאס לשחרורו של גלעד שליט.  

 

המחבל, מועין עבד אל מאלק מחמד אחמד, שימש כקצין בביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית במעבר קרני. בתחילת הדיון אתמול אמרה השופטת אורית אפעל גבאי כי "סמלי הוא שעדותו של אל-מאלק ניתנת ביום זה שבו מתבצעת עסקת השבויים, שכן אל-מאלק הוא כמעט כמו הסמיר קונטאר של גלעד שליט".

 

כשנתיים וחצי לאחר הפיגוע בנמל הגישו בני משפחות הנפגעים תביעה בסך של 77 מיליון שקל נגד רשות שדות התעופה, המשטרה וחברת האבטחה בנמל, בטענה שהתרשלו בתפקידן - למרות שהיו מודעות לאפשרות כי יתבצע פיגוע באופן שבוצע.

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד מרקמן, נטען כי שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הסתננו לישראל מרצועת עזה דרך מסוף קרני, כשהם מסתתרים במכולה ריקה עם דופן כפולה. לטענת התובעים, בשל רשלנות חמורה, לא נבדקה המכולה דרכה הסתננו המחבלים.

 

תפקידו של אל מאלק היה לעזור למשאיות עם סחורה להיכנס ולצאת מהצד הפלסטיני לצד הישראלי במעבר קרני. הוא הורשע כי היה אחד ממתכנני הפיגוע - ונשלח לעשרה מאסרי עולם, ולעוד עשרים שנה במצטבר.

 

עו"ד ברקמן ביקש להביא את אל מאלק לעדות מוקדמת במטרה להוכיח כיצד אירע הפיגוע, וכדי להוכיח שהמכולה עברה

דרך מעבר קרני בשל רשלנותם של הגורמים האחראיים. ברקמן הציע לפרקליטות לוותר על הליך העדות המוקדמת, אם יבטיחו שאל מאלק לא ישוחרר במסגרת חילופי שבויים - אולם נענה בשלילה ולכן ביקש את ההליך המשפי החרגי.

 

במהלך החקירה הראשית תיאר אל מאלק את עבודתו, אולם הכחיש כי היה לו חלק בפיגוע - וזאת למרות הודאותיו במשטרה ובבית המשפט הצבאי. לאחר מספר שעות של חקירה ראשית ונגדית הוחזר אל מאלק לתאו בכלא נפחא להמשך ריצוי עונשו. המשפט בתביעה האזרחית אמור להתחיל בתוך מספר חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפיגוע בנמל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שני המחבלים
צילום: רויטרס
מומלצים