שתף קטע נבחר

עו"ד אמיר: רה"מ יכול להיות מרוצה מהחקירה הנגדית

"אין לי ספק שעורכי דינו של ראש הממשלה מכינים את התשתית לרגע השיא בחקירה", אומר עו"ד ציון אמיר בעקבות החקירה הנגדית של משה טלנסקי. "לא מיד שולפים את כל האסים ומטיחים אותם בפניו של טלנסקי. אני משוכנע שרגע השיא עוד לפנינו"

היום (ה') החלו פרקליטיו של ראש הממשלה בחקירה הנגדית של משה טלנסקי, בפרשת "מעטפות הכסף". עורכי דינו של אולמרט אמרו "השגנו את כל מה שרצינו להשיג", ואילו פרקליטו של טלנסקי טען כי מדובר ב"בזבוז זמן".

 

עורך הדין ציון אמיר, מבכירי הפרקליטים הפליליים הבכירים בארץ שבין לקוחותיו גם נשיא המדינה לשעבר משה קצב, התייחס לחקירה הנגדית: "חקירה נגדית היא מלאכה קשה מאוד ואפילו אומר אומנות של ממש. הבסיס לחקירה יעילה היא הכרה של מכלול הראיות והעובדות לעדות. רובנו הגדול לא מצוי ברזי הפרטים ויהיה מאוד יומרני ולא מקצועי להגיד שהחקירה לא השיגה את יעדיה".

 

עם זאת אמר עו"ד אמיר: "אין לי ספק שעורכי דינו של ראש הממשלה מכינים את התשתית לרגע השיא בחקירה. יכול מאוד להיות שמדובר בטקטיקה. לא מיד שולפים את כל האסים ומטיחים אותם בפניו של טלנסקי. אני משוכנע שרגע השיא עוד לפנינו".

 

איך אתה מסכם את היום הראשון?

"בהחלט ניתן להתרשם שפרקליטיו של ראש הממשלה הכינו את עצמם בצורה יסודית. הם נחושים מאוד ומקרינים תחושה של ביטחון ביכולתם לקעקע את עדותו של טלנסקי. מתוך היכרות אישית איתם, לא אתפלא אם כך יהיה בסופו של דבר. בסיומו של יום, ראש הממשלה יכול להיות מרוצה ושבע רצון מהיום הראשון של החקירה הנגדית". 

 

מישהו ניצח בנקודות במערכה הראשונה?

"המצב האידיאלי הוא שהפרקליטים מטיחים בעד איזשהו "אס" ובעזרת נושא דרמטי מוציאים אותו שקרן וגורמים לו ולפרקליטות מבוכה גדולה. שום צד, לדעתי לא צבר ולא איבד נקודות ביום הראשון".

 

מדוע לדעתך התעכב עו"ד אלי זהר יותר משעה על כך שטלנסקי נדרש להעיד עדות מוקדמת?

"פרקליטיו של ראש הממשלה צודקים. יש פה לא רק מאבק משפטי האם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, אלא גם מאבק ציבורי. ישנן טענות שהחקירה שמתנהלת נגדו לא הוגנת. שמענו שחלק מהדברים נעשים מתוך כוונה לסכל את אולמרט סיכול ממוקד. ההגנה רוצה להוכיח שחלק מהשיטות של הפרקליטות הן לא לגיטימיות. שהפרקליטות הלכה בכיוון של עדות מוקדמת למרות שלא היו חייבים. אם פרקליטי אולמרט יבססו את העובדה שלא היה צורך בעדות מוקדמת, הם ירוויחו נקודות בכך שהפרקליטות בעצם ניסתה לפגוע באולמרט והטענות שנשמעות על כך שנוהגים בו מבחן בוזגלו הפוך נכונות".

 

עו"ד אמיר התייחס גם לטענות שהעלה אחד מפרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל-צור, שדיבר על טקטיקה מלוכלכת של הפרקליטות. לדברי עו"ד אמיר, "הטענות של הסדרת חומר חקירה במהלך ניהול התיק הן טענות טובות ויכולות לתרום להגנת הלקוח. הן גם יכולות לבסס טענות ביחס למעמדו של העד. האם הובטח לו דבר כלשהוא? האם ניהלו עימו דיאלוג הדרגתי? אם עורכי דינו של אולמרט יצליחו לבסס טענות אלו, הרי שיש להן חשיבות עליונה מבחינת משקל עדותו של טלנסקי".

 

לגבי הכיוון בחקירה של פרקליטי אולמרט, אמר עו"ד אמיר: "החקירה בעניין טלנסקי מורכבת. המשטרה והפרקליטות עשו עבודת הגנה לא רעה בכלל. שמו את כל היוקרה שלהם על טלנסקי. לפי הערכתי עדותו של טלנסקי נתמכת בעדויות אובייקטיביות אחרות. המשמעות היא שיהיה קשה לערער את המהימנות שלו. חלק מהעדות מאושר אולי על-ידי ראש הממשלה בחקירתו, חלק אולי מאושר על-ידי שולה זקן בחקירתה ודברים שאולי העביר אורי מסר. זוהי חקירה מורכבת ולא פשוטה ועורכי הדין יצטרכו לערער אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד ציון אמיר. זו מלאכה קשה
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. יכול לחייך?
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים