שתף קטע נבחר

לדור התפרץ: לשים סוף לחקירה לא רלוונטית

בפתח יום הדיונים השני בחקירה הנגדית של משה טלנסקי זעם פרקליט המדינה, משה לדור, על השאלות שעסקו בדו"חות מס ההכנסה של טלנסקי: "מתעסקים בדברים בלתי רלוונטיים לחלוטין לחקירה". יועץ התקשורת של אולמרט: "נקלף אותו כמו בצל". מקורבי טלנסקי: "כשמקלפים בצל - בוכים"

"אנחנו מתעסקים בדברים בלתי רלוונטיים לחלוטין לחקירה. מבקשים דרך להרתיח את העד, אני קורא לשים באיזשהו שלב נקודה לעניין הזה". במילים תקיפות אלה הגיב הבוקר (יום ו')פרקליט המדינה משה לדור לחקירה הנגדית שעורכים פרקליטי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לעד המפתח, משה טלנסקי.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה, בראשם עו"ד אלי זהר, שבו ושאלו את העד המרכזי אודות ההלוואות השונות שנתן לאנשים שעימם עבד. הם דרשו ממנו להציג את הרשימות שערך לעצמו, אודות מתן כספים לגורמים שונים. בית המשפט סירב להוציא צו שיחייב את טלנסקי להציג את הרישומים. דרישת הפרקליטים עוררה את זעמו של טלנסקי, שאמר בכעס: "גם אם לקחתי והעברתי כספים בין החשבונות - מותר לי". 

 

כאשר ביקשו הפרקליטים שטלנסקי יגיש לבית המשפט את הדו"חות שהגיש למס הכנסה במשך עשר השנים האחרונות, קם פרקליט המדינה לדור ממקומו: "אם חבריי מתכוונים להמשיך בשאלות על שנים לא רלוונטיות - אז מתי נגיע לנושא המדובר? מדובר בעדות מוקדמת של חמישה ימים בלבד ולא יותר. אני מציע לשים איזושהי נקודה".

 

בתגובה לדברים אמר עו"ד זהר: "מה שאמר פרקליט המדינה זו עזות מצח. זה מיועד לתקשורת וזוהי מטרתו של לדור. ההערה לא במקום. הוא מנסה להסיט את הדברים".


נסיון להטיל דופי. טלנסקי מגיע לדיון (צילום: גיל יוחנן)

 

בהמשך התמקד הדיון בתרומות שטלנסקי אסף לאורך השנים. לעד המפתח הוצגו רישומים שנאספו במהלך חקירת המשטרה והוא נשאל לגביהם. טלנסקי אמר שתורמים רבים חששו להעביר צ'קים לישראלים והעדיפו שטרות מזומנים. "התורמים תמיד פחדו להעביר צ'קים, בגלל הפחד שלהם מחברי כנסת ופוליטיקאים", אמר.

 

עוד טרם הדיון אמר עו"ד זהר: "טלנסקי הוא לא אדם שאפשר לבסס עליו בשום צורה שהיא, לא העמדה לדין ולא חקירה". משה טלנסקי נראה מחויך עם כניסתו לבית המשפט המחוזי בירושלים ואמר לכתבים: "זה בוקר יפה, תיהנו ממנו".

 

טלנסקי ו"משל הבצל"

במקביל להליך המשפטי - נמשכת גם המלחמה התקשורתית מצד ראש הממשלה אולמרט. אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט אמר טרם הדיון: "זה כמו בצל, כשמקלפים אותו לאט לאט, שכבה שכבה, ובסוף הפרקליטות תישאר בלי כלום". מנגד, אמרו מקורביו של טלנסקי: "כשמקלפים בצל - בסופו של דבר בוכים".

 

פרקליטו של טלנסקי, עו"ד ז'אק חן, אמר ל- ynet כי הוא מסרב להתייחס ל"ספינים" מצד אנשיו של אולמרט. "בסופו של דבר טלנסקי אמר מיומה הראשון של החקירה ואומר גם היום שהוא לא עבר אף עבירה".

 

אמש, בסיום היום הראשון לחקירה הנגדית, טענו פרקליטי ראש הממשלה כי הצליחו לערער את גרסת העד המרכזי. עו"ד נבות תל צור הביע שביעות רצון מכך שהצליח להציג סיכום ישיבה חשאי שנערכה בין פרקליט המדינה, פרקליט מחוז ירושלים ומשה טלנסקי.

בישיבה הזו נקבע, לטענת תל צור, כי טלנסקי יוצג כחשוד שגורמי אכיפת החוק הגיעו איתו להבנות. "הפרקליטות עשתה טקטיקה שלא עושים לראש ממשלה", אמר תל צור.

 

גורם משפטי דחה בשיחה עם ynet את דברי הסניגורים בדבר אמינות גרסתו של לטלנסקי:

"לא ראינו דברים חדשים שמשנים את התפיסה שלנו לגבי טלנסקי. אם כבר, התפיסה שלנו לגביו, כמו גם לגבי היחסים שלו עם אולמרט, רק מתחזקת".

 

בחקירה הנגדית נשאל טלנסקי על תקריות שונות מעברו, בניסיון להטיל דופי באופיו ולנסות להוכיח כי דבריו אינם מדויקים והוא אף נוטה לעתים לשכוח פרטים. במהלך הדיון הקודם שאל עו"ד אלי זהר את טלנסקי האם בלחץ החקירה אמר דברים שלא היה בטוח לגביהם. הוא השיב: "זה לא נכון. אולי טעיתי בתאריך מסוים או לגבי סכום מסוים, אבל כל אירוע שתיארתי התרחש".


פורסם לראשונה 18/07/2008 09:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור לפני הדיון. התפרץ
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. החקירה נמשכת
צילום: גיל יוחנן
עו"ד זהר. החוקר הראשי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים