שתף קטע נבחר

הממשלה צפויה לאשר הקמת עיר ערבית בגליל

היוזמה שמוביל שר הפנים, שטרית, תובא לאישור השרים בישיבת הממשלה ביום ראשון. בדברי ההסבר לשרים נכתב: "עלה הצורך להרחיב את מגוון ההזדמנויות העומד בפני האוכלוסייה הלא יהודית". הכוונה היא לשלב ערבים בצוותי התכנון המקצועיים

תיקון היסטורי לטובת המיעוטים? הממשלה צפויה לאשר בישיבתה ביום ראשון את הקמתה של עיר ערבית חדשה בגליל. זאת, כדי לפתור את מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים והצורך במגורים מודרניים לאוכלוסייה הערבית בצפון.

  

את הקמתה של העיר הערבית החדשה מקדם שר הפנים, מאיר שטרית, שאמר לאחרונה כי הנחה את עובדי משרדו לבחון את הנושא. בביקור שערך באום אל-פאחם, אמר השר: "הכוונה לעיר מודרנית שכל זוג צעיר

יוכל לקנות בית ולגור בה כמו בכל עיר מודרנית אחרת בעולם". שבועיים לאחר מכן - התנגד שטרית להצעת חוק של ח"כ חנא סוייד מחד"ש בנושא. גורם ממשלתי אמר אז כי ההצעה של סוייד מיותרת.

 

הממשלה צפויה להטיל על צוות בין משרדי לגבש תכנית עבודה לבחינת הקמתה של עיר חדשה לאוכלוסיית המיעוטים בצפון. בצוות המיוחד ישבו מנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל משרד הבינוי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, הממונה על התקציבים באוצר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל מינהל התכנון במשרד הפנים. בכוונת הממשלה לקבל את המלצות הצוות עד תום השנה.

 

בדברי ההסבר להחלטה שתובא לאישור השרים נאמר כי "תמ"א 35 והכנתן של עשרות תכניות מתאר לישובים הלא יהודיים העלו את הצורך להרחיב את מגוון ההזדמנויות העומד בפני האוכלוסייה הלא יהודית".

 

ערבים ישולבו בצוותי התכנון

עוד נאמר לשרים כי "השינויים הדמוגרפים והחברתיים באוכלוסייה זו והצורך לשלבה בכלכלה ובחברה בישראל - מחייב הקמה של נדבך עירוני חדש עבור אוכלוסייה זו. צורך זה בולט במיוחד על רקע המבנה המסורתי של הישובים הלא יהודיים".

 

ההסבר מפרט עוד כי הישובים העירוניים הלא יהודיים הם ברובם כאלה שהתפתחו מישובים בעלי אופי כפרי. "הליך העיור על רקע מצב זה, מתקשה ליצור תשתית עירונית מוסדרת בתחומי התעסוקה, החינוך, התרבות והרווחה, ובוודאי בתחומי התחבורה והתברואה". בכוונת הממשלה לשלב בעבודת הצוות המקצועי גם אנשי תכנון ערבים.

 

באחד הדיונים בכנסת בנושא העיר החדשה, אמר הממונה על התכנון והבנייה במשרד הבינוי והשיכון,

אילן טייכמן, כי ייתכן שהעיר הערבית תוקם סמוך ליישוב ג'דידה שליד כביש 70 בגליל המערבי. עם זאת, טייכמן הדגיש כי מדובר באחת החלופות האפשריות, וכי הממשלה וגורמי התכנון צריכים עדיין להכריע בעניין.

 

המקור התקציבי ליישום ההחלטה יגיע על פי התוכנית מתקציב משרד הפנים. ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון תומכים בהצעה שתעלה לאישור ביום ראשון. השר להגנת הסביבה אינו מתנגד לה, אך טרם ידוע מה תהיה עמדתו של שר האוצר בסוגייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שטרית. מקדם את המהלך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים