שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  גזענות בשם החוק
  צעירים אתיופים שמסתובבים לתומם באזור מגוריהם מתלוננים על יחס ברוטאלי של המשטרהף ללא סיבה. עדי באקויה (20) היא רק אחת מהעשרות שהתלוננו על סטירות, בעיטות, אגרופים ועלבונות "בגלל שאני שחורה"

  בחמישה ביולי, לפני פחות מחודש, ישבה עדי באקויה, סטודנטית בת 20, עם חברה על ספסל בלוד. לפתע הגיעה למקום שיירת ניידות, שהוזעקה לטפל בקטטת שיכורים שהסתיימה 20 דקות לפני כן. השוטרים מצאו שם רק חבורת נערים בני העדה האתיופית ומול עיניה התנפלו עליהם בלי לשאול, בעטו, סטרו והכו באלות. שוטר רדף אחרי ילד צנום שניסה להימלט, הכשיל אותו ברגלו ואז הכה אותו "מכות רצח", כפי שמעידה באקויה.

   

  כאשר העזה לשאול בתדהמה את אחד השוטרים במה פשעו הנערים, קיבלה לראשונה בחייה סטירה. אחר כך כאשר הלכה לתחנת המשטרה להגיש תלונה הכחיש השוטר שלטענתה הכה אותה את האירוע וענה לה בליגלוג שהיא יכולה לרשום נגדו כל תלונה שתחפץ. היא הגישה נגדו תלונה מפורטת למחלקת חקירות שוטרים.

   

  זה היה רק אירוע אחד מתוך עשרות שבהם מטפלת "טבקה", המגישה סיוע משפטי ליוצאי אתיופיה, ובהם התלוננו בני העדה כי שוטרים הפעילו נגדם יחס אלים ופוגעני. תחקירנית "7 ימים" שוחחה עם כמה ממגישי התלונות, שמתארים בפרטי פרטים תמונה קשה של אלימות קשה, ללא סיבה ברורה.

   

  "מדובר בתופעה רחבת היקף של אלימות ברוטאלית וקשה כלפי בני נוער וצעירים יוצאי אתיופיה", מגלים בעמותה. שוב ושוב מוליד מפגש מקרי עם המשטרה אירוע אלים, שמסתיים במעצרים, בתלונות בגין תקיפת שוטרים ובהרבה מאוד זעם שהולך ומצטבר בקרב צעירי העדה האתיופית.

   

  מהמשטרה נמסר בתגובה: "הטענות על אפלייה לרעה של בני העדה האתיופית משוללות כל יסוד ואף נגועה במגמתיות, לעתים תוך תיאור מעוות והטעיית הציבור. מספר המקרים המצומצם שהובא בכתבה אינו מעיד על הכלל".

   

  • התחקיר המלא – בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

   

  צילום: דודי ועקנין
  הפגנה של עולים אתיופים. אפליה על רקע גזעני?
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים