שתף קטע נבחר

מעשה בחמור ובפיל: על סמלי שתי המפלגות

הסמלים של שתי המפלגות, החמור הדמוקרטי והפיל הרפובליקני, נוצרו - למרבה הפלא - על ידי אותו קריקטוריסט, בסוף המאה ה-19. החמור התחיל כסמל לעיקשותו של הנשיא אנדרו ג'קסון, והפיל כסמל לקול הרפובליקני הנמלט מפני החמור, שבכלל התחפש לאריה

הסמלים של שתי המפלגות - החמור הדמוקרטי והפיל הרפובליקני – נולדו תחת ידו של הקריקטוריסט תומאס נאסט. איוריו של נאסט התפרסמו בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-19 בירחון הפוליטי "הרפר'ז וויקלי", אחד המובילים בתקופתו.

 

החמור הדמוקרטי

ה"חמור" הדמוקרטי הראשון היה המועמד לנשיאות אנדרו ג'קסון. יריביו בבחירות של שנת 1828 ניסו להצמיד לו את התואר "Jackass" (חמור גרם), בעיקר כרמז לשמו וכביקורת על סיסמת הבחירות שלו: "תנו לעם לשלוט".

 

למרבה המזל, ג'קסון ניחן בכמות לא מבוטלת של הומור עצמי ובסופו של דבר אימץ לכרזות מסע הבחירות שלו את ה"חמור" שהצמידו לו יריביו. בהמשך, לאחר שנבחר לנשיאות, נשאר החמור סמל לעקשנותו הרבה בנושאים כלכליים.

 

נאסט לקח את החמור של ג'קסון והפך אותו לסמלה של המפלגה הדמוקרטית כולה. קריקטורת החמור הראשונה התפרסמה בשנת 1870, וביטאה את הפלג שהתנגד למלחמת האזרחים. הציבור הרחב התלהב מהאיור, וכבר בשנת 1880 הפך החמור לסמלה הבלתי רשמי של המפלגה.

  

הפיל הרפובליקני

הפיל הרפובליקני הופיע לראשונה בקריקטורה פרי עטו של נאסט, שפורסמה בשנת 1874. אז הוא צייר חמור לבוש תחפושת של אריה המבריח את כל יושבי גן החיות. בין החיות הנמלטות היה פיל שעליו הופיע הכיתוב "הקול הרפובליקני". האמריקנים לא נזקקו ליותר מזה על מנת לקשר מאז ועד היום את הפיל למפלגה הרפובליקנית.

 

ישנם היסטוריונים הגורסים כי נאסט שילב באיוריו שני אלמנטים שונים המתייחסים לעיתון המתחרה, ה"ניו יורק הראלד". באותה תקופה יזם ה"הראלד" מתיחה לפיה החיות ברחו מגן החיות על מנת לחפש מזון בסנטרל פארק. במקביל פרסם העיתון שורה ארוכה של מאמרי מערכת שהתנגדו לכהונת נשיאות שלישית של הנשיא הרפובליקני יוליסס ס. גרנט, אותו כינו "הקיסר".

  

החמור המחופש לאריה בקריקטורה סימל, אם כך, לא רק את המפלגה הדמוקרטית, אלא גם את ה"הראלד", שניסה להפחיד את הבוחרים במאמריו. ההיסטוריונים טענו שנאסט השתמש במתיחה על בריחת החיות מגן החיות כדי לרמוז לקוראיו שהעיתון המתחרה, ה"הראלד", מרמה (מתחפש) ומנסה להפחיד את הציבור (הפיל). לפי השקפת עולמו של נאסט, נטשו הרפובליקנים את גרנט ונפלו למלכודת שהטמינו להם עורכי ה"הראלד" הדמוקרטים.

 

ואם כבר עלה שמו של ה"הראלד", הרי שעיתון זה הוא האחראי לכינוי שדבק במפלגה הרפובליקנית, ה-GOP, ראשי תיבות של Grand Old Party. אחד מכותבי העיתון קבע את המונח במאמר שפרסם ב-15 באוקטובר 1884, תחת השם "נגזר דינה של המפלגה הרפובליקנית".

 

לפי מרב ההערכות, הכינוי GOP נולד בכלל בבריטניה. הבריטים נהגו כבר בשנת 1882 לכנות את ראש ממשלתם דאז, וויליאם א' גלאדסטון, בשם GOM, קיצור של Grand Old Man. כעבור זמן לא רב, הגיעה הבשורה אל האמריקנים שמעבר לאוקיאנוס, והדביקו כינוי זהה לרפובליקנים. אגב, מבחינה היסטורית הם שגו. המפלגה הרפובליקנית אינה ה"זקנה" ביותר. המפלגה הדמוקרטית הוקמה שנים רבות לפניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל המפלגה הדמוקרטית
סמל המפלגה הרפובליקנית
מומלצים