שתף קטע נבחר

מופז: אמשיך במאמצים לשלום עם סוריה

בנאום בוושינגטון התייחס השר מופז למשא ומתן עם סוריה: "עמדתי ומטרתי היא להמשיך ולדבר עם הסורים ללא תנאים מוקדמים. הדרך היא - שלום תמורת שלום". הוא הזהיר מפריצת דרך קרובה של איראן בתחום הגרעין, והתייחס גם לסקרים הלא מחמיאים: "סקרים זה עניין של מצב רוח"

ימשיך את דרך המשא-ומתן לשלום: המועמד לראשות מפלגת קדימה, שר התחבורה שאול מופז, קרא הערב (יום ו') להמשיך את המאמצים להשגת שלום עם סוריה גם אחרי שראש הממשלה, אהוד אולמרט, יסיים את תפקידו. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי דבריו של מופז על איראן בבירת ארצות הברית גרמו לעלייה מחודשת של מחירי הנפט.

 

בנאום שנשא בוושינגטון, אמר השר מופז: "עמדתי ומטרתי היא להמשיך ולדבר עם הסורים ללא תנאים מוקדמים. הדרך היא - שלום תמורת שלום".

 

מופז התייחס גם לאיום האיראני והזהיר כי איראן עומדת בפני פריצת דרך משמעותית בתחום הגרעין. "בשנת 2010 תעמוד בפני איראן האפשרות להעשיר אורניום ברמה צבאית", אמר. עם זאת, אמר הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר כי הוא תומך קודם כל בדיפלומטיה ורואה באפשרויות אחרות "מוצא אחרון". "זה מירוץ נגד הזמן - והזמן מנצח", הוסיף.

 

השר התייחס גם לעליית מחירי הדלק, בשל דבריו על איראן. "הקיום של מדינת ישראל יותר חשוב ממחירי הדלק", הוא אמר בשיחה עם עיתונאים. לדבריו, "אם יום אחד סוכנות ביון כלשהי תודיע שיש לנו את האקדח המעשן, שלאיראן יש את הטכנולוגיה לייצר פצצה - מה הממשל בארה"ב או הממשלים האחרים יעשו? עלינו לקחת בחשבון שלא נאפשר שואה שנייה".

 

הוא אמר שבעקבות המפגש האסטרטגי שקיים בארצות הברית, יש כוונה להוביל להחלטה רביעית של מועצת הביטחון, שבה תעלה מדרגת הסנקציות נגד איראן, שיהיו כוללניות יותר. "עד עכשיו היו סנקציות על מערכת הבנקים באיראן. בפגישה עם הצוות האמריקני הציגו נציגי ישראל שורת סנקציות חריפות יותר, ובעלות משמעות ישירה על המשטר באיראן ועל מקבלי ההחלטות בטהרן".

 

שר התחבורה ציין כי הסנקציות עד כה נגד איראן אינן עוצרות את התהליך ואת הרצון האיראני להתקרב להשגת נשק גרעיני: "הבהרנו שלא נאפשר לאיראן השגת נשק גרעיני. זהו איום קיומי על מדינת ישראל".

 

אופטימי לקראת הפריימריז

השר מופז התייחס גם לסקרים המנבאים לציפי לבני ניצחון בפריימריז של קדימה, ואמר בשיחה עם עיתונאים: "אני לא מציע לאף אחד לבסס את העתיד על סקרים. סקרים זה עניין של מצב רוח והם משתנים". ב-ynet פורסם הלילה סקר של מכון סמית, לפיו מופז מקבל 22 מנדטים, בעוד שבנימין נתניהו זוכה ל-32 מנדטים אם יתמודדו זה מול זה בבחירות.

 

לגבי הפריימריז בקדימה, הוא אמר: "אני אנצח בפריימריז. הסיכויים שלי הם הטובים ביותר. אני מציע להמתין ולראות את התוצאות ביום הבחירות וביכולת שלי להקים ממשלת חירום לאומית".

 

הוא סירב להתייחס למועמדים האחרים וגם התחמק מתשובה לשאלה - האם ראש הממשלה תומך במועמדותו: "אני לא מתכוון להיעזר באף אחד. אני סומך על שיקול הדעת של מצביעי קדימה, של השרים, חברי הכנסת ושל המערכת המוניציפאלית".

 

לדברי שר התחבורה, הודעת ההתפטרות של אולמרט תפסה אותו בנסיעה ברכבת מניו יורק לוושינגטון, והוא התקשר לאולמרט ואמר לו שזו החלטה נכונה ואמיצה.

 

את מערכת היחסים שלו עם אולמרט, הגדיר מופז כמערכת יחסים של עליות ומורדות. אולם הוסיף שהוא עצמו, בניגוד לציפי לבני, לא תקף את ראש הממשלה ברגעים קשים - כמו בעת פרסום דו"ח ועדת וינוגרד ובמהלך החקירות הפליליות נגדו. "יש לי מה לומר, אבל התנגדתי ללהיטות היתר להגיע לשלטון ולהחליף את ראש הממשלה במהלך של בחינה משפטית. זה לא מעשה נכון".

 

סבב פגישות בוושינגטון 

הלילה נפגש מופז בוושינגטון עם סגן נשיא ארצות הברית, דיק צ'ייני, כחלק מהשיחות האסטרגיות שמנהלת ישראל עם ארה"ב בנושא האיום האיראני.

 

מופז הגיע לוושינגטון בראש משלחת של בכירי משרד הביטחון, משרד החוץ, נציגי הצבא ושירותי המודיעין, על מנת לבחון מול עמיתיהם האמריקנים את המצב מול איראן והצעדים הבאים בנושאים אלו. "אנחנו נבהיר כי בכל מקרה, הקו האדום של ישראל הוא העשרת אורניום על אדמת איראן", אמר מופז לפני צאתו לארה"ב, "ישראל מתנגדת חד-משמעית לכל העשרה של אורניום באיראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. ביקור בוושינגטון
צילום: AFP
מומלצים