שתף קטע נבחר

אסד בטהרן: ישראל וארה"ב רוקמות מזימה

בפגישה בטהרן, אמר נשיא סוריה, בשאר אסד, כי "ישראל וארה"ב רוקמות מזימה באזור ויש להיזהר". הוא ציין כי עסקת חילופי השבויים היתה "אחד ההישגים של כוחות ההתנגדות". אסד ואחמדי-נג'אד הבטיחו לשמר את הברית

נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר אמש (שבת) בפגישה עם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, בטהרן כי "ישראל וארה"ב רוקמות מזימה באזור ויש להיזהר בנושא זה". דבריו צוטטו מטעם לשכתו של נשיא איראן. בהתייחסו לעסקת חילופי השבויים, אמר אסד כי "זה היה אחד ההישגים של כוחות ההתנגדות והביא לכישלון ארה"ב ובעלי בריתה באזור".

 

אסד הוסיף כי "המשטר הציוני אינו חזק והמדינות יכולות להשיג את זכויותיהן באמצעות התנגדות ונחישות". בהודעת לשכת נשיא איראן לא צויין שהם דנו בשיחות העקיפות בין ישראל לסוריה, אך הנשיא הסורי הבהיר שדבר לא יגרום לשינוי בקשר בין דמשק לטהרן, "סוריה עוסקת ברצינות בחיזוק היחסים עם טהרן ונחושה בעמדותיה, בשיתוף הפעולה ובתיאום שלה עם איראן, ולעולם לא תשנה זאת".

 

בהתייחסו לתוכנית הגרעין של איראן, אמר אסד: "מה שחשוב לסוריה בנושא הוא שההסכמים הבינלאומיים יחולו על תיק הגרעין האיראני, ואמרנו גם למדינות אירופה שמבחינת סוריה - לפי ההסכמים הבינלאומיים - לכל מדינה, כמו גם לאיראן, יש זכות להעשיר אורניום ושיהיה לה כור גרעיני". נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ביקש מאסד לפעול לפתרון משבר הגרעין האיראני.

 

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, הבהיר כי "איראן וסוריה תמיד יהיו זו לצד זו. יש לפעול בצורה משמעותית להרחבת שיתוף הפעולה, ולהמשיך במסלול המשותף שבחרנו. הביקור הזה יסייע לקדם את היחסים ההדדיים בצורה ניכרת ובמהירות כפולה". בכך הדף ניסיונות מצד מדינות שונות להרחיק בין שתי המדינות.  


פגישה בטהרן (צילום: AFP) 

 

גם הפעם, לא פספס הזדמנות לשוב לרטוריקה הידועה שלו נגד ישראל. "המשטר הציוני איבד את פילוסופיית הקיום שלו ואינו יכול להנחות עוד את המדיניות של ארה"ב ואירופה באזור. לפיכך, באופן טבעי הוא עומד לקרוס".

 

הוא ציין כי עבור עמי המזרח התיכון זו אחת מהמטרות שנמצאות בהישג יד: "המצב הוא כזה ששיחרור כל האדמות הכבושות, השבת הפלסטינים, הקמת מדינה פלסטינית וקריסת המשטר הציוני לא נחשבים בדעת הקהל של עמי האזור מטרות שאין ביכולתם להשיג".

 

נשיא איראן אמר בהתייחסו למצבן של ארה"ב וישראל במזרח התיכון, כי "הם נמצאים במצב הגרוע ביותר ודעת הקהל נגדם. ארה"ב נכשלת שוב ושוב ותוכניותיה נכשלות בזו אחר זו. בעתיד הקרוב היא תיאלץ לשנות גישה ולצאת מעיראק ומהאזור. כל ממשלה שתהיה בארה"ב תיאלץ לבצע את הצעד הזה בהכרח".

   

בהתייחסו לתוכנית הגרעין של איראן אמר הנשיא האיראני כי איראן לא תוותר על זכויותיה וכי "כל משא ומתן שאנחנו משתתפים בו נועד חד-משמעית לבסס את זכותה של איראן לגרעין". 

פורסם לראשונה 02/08/2008 21:37

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד ואחמדי-נג'אד בטהרן
צילום: רויטרס
מומלצים