שתף קטע נבחר

הקיצוץ בתקציב: נשים מוכות עלולות להיפגע

שר הרווחה אמנם הצביע בעד הקיצוץ בתקציב הממשלה, אך גורמים במשרד אמרו כי הובטח לו שהקיצוץ במשרדו יהיה קטן יותר. "הקיצוץ מסכן תוכניות רבות", אמר השר הרצוג ל-ynet. בין היתר נשקל לסגור מסגרות לנשים מוכות

במשרד הרווחה זועמים היום (ב') על הקיצוץ בגובה 22 מיליון שקלים במשרדם, כלומר 6 אחוזים מהתקציב. השר יצחק הרצוג אמנם הצביע אתמול בממשלה על אישור הקיצוץ בתקציבי משרדי הממשלה, אך גורמים במשרדו אמרו ל-ynet כי הוא עשה זאת מכיוון שסבר שהקיצוץ במשרדו יעמוד על 11 מיליון שקלים - 3 אחוזים מהתקציב.

 

השר הרצוג אמר ל-ynet: "הקיצוץ מסכן תוכניות רבות. אנו מוכנים לדיון חוזר ומוטרדים מהודעתו של משרד האוצר על קיצוץ כה גדול. אני מביע פליאה ומקווה שהסוגיה תתברר".

 

כבר ביום חמישי פנה השר הרצוג למזכיר הממשלה בדרישה להפחית את הקיצוץ במשרדו: "אני מתנגד נחרצות לקיצוץ בתקציב משרדי. לא ייתכן כי בשעה שבה חל גידול באזרחי המדינה הפונים לשירותי הרווחה, בוחרת הממשלה לקצץ בתקציב הרווחה". במשרד נשמו מעט לרווחה מההסדר שערכו שרי העבודה עם ראש הממשלה, לפיו יופחת הקיצוץ בחצי, אך הופתעו לגלות שהדבר אינו נכון.

 

מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', הזהיר כי הקיצוץ יגרום לסגירת תוכניות יומיות לטיפול באוכלוסיות של מכורים לסמים ואלכוהול, סגירת מסגרות לסיוע לנשים מוכות וביטול תוכניות לטיפול בדיירי רחוב. בנוסף צפוי קיצוץ בפעילות הקהילתית עבור ילדים ונוער בסיכון.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה רואה חשיבות רבה בתוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון ועוקב אחרי מימושה באמצעות דיונים בראשותו לעיתים קרובות. על פי החלטת ראש הממשלה, במקביל לקיצוץ תופשר הרזרבה לעמידה ביעד ההוצאה בתקציבי המשרדים. קיצוץ  6 אחוזים במשרד הרווחה בשנת 2008 מסתכם ב- 22 מיליון שקלים ואילו הרזרבה שהופשרה מסתכמת ב- 48 מיליון שקלים. לאור האמור לעיל נראה כי בשנת 2008 הפשרת הרזרבה נותנת מענה למשרד הרווחה שעודף תקציבי בצידו". במשרד האוצר הפנו לדבריו של שר האוצר מישיבת הממשלה אתמול.

 

מנכ"ל משרד הרווחה התייחס לתגובת משרד ראש הממשלה: "הפשרה שעליה מדברים משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר על סך 48 מיליון שקל אינה מהווה תוספת תקציבית כלשהי למשרד. הטיעון מוזר שכן הם יודעים כי בכל השנים האחרונות הרזרבה התקציבית של משרד הרווחה שוחררה ללא כל תנאי והיותה חלק בלתי נפרד ממימוש תוכניות הרווחה המאושרות. במשרד הרווחה דוחים מכל וכל את ההסדר ועומדים על כך שהקיצוץ כפי שנטען יחייב פגיעה קשה בתוכניות הנוגעות לאוכלוסיות החלשות בחברה ובמיוחד לתוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון שהיא ספינת הדגל של ראש הממשלה ושר הרווחה".

 

השר הרצוג הוסיף: "אינני מאמין לרגע שראש הממשלה ייתן ידו לפגיעה בתוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון ואני מצפה שיתערב כפי שהתחייב למניעת רוע הגזירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג. מוטרד מהודעת האוצר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים