שתף קטע נבחר

ברק הורה להרוס את בית המחבל ממרכז הרב

מיד לאחר הפיגוע הקשה במרכז הרב, שבו נרצחו שמונה תלמידים, אמר שר הביטחון כי יש להרוס את בית המחבל. לאחר בדיקות משפטיות, ההוראה ניתנה היום. במקביל, ביקש ברק מהגורמים המשפטיים במשרדו לבחון אפשרות לקיצור ההליכים במקרים דומים בעתיד

שר הביטחון, אהוד ברק, הורה אחר הצהריים (יום ד') לפתוח בהליכים להריסת ביתו של מחבל עלא אבו-דיים (השאם חסין), שביצע את הטבח בישיבת מרכז הרב בירושלים לפני כחמישה חודשים.

 

ברק, שתמך בהריסת הבית מיד אחר הפיגוע, קיבל את המלצות פיקוד העורף, המשטרה והשב"כ ובעקבותיהן הורה על תחילת התהליך. במקביל נערכו דיונים משפטיים כדי לבחון את חוקיות ההחלטה. למשפחה יינתן שבוע להגיש ערעור בפני אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן. אם ידחה האלוף גולן את הבקשה, תקבל המשפחה שבוע נוסף בו תוכל לעתור לבית המשפט העליון. 

 

במקביל להחלטה על ההריסה, פנה שר הביטחון לגורמים המשפטיים במשרדו בבקשה שיבחנו אפשרות לקיצור ההליכים במקרים דומים בעתיד. לפי שעה, טרם התקבלה החלטה סופית לגבי הריסת ביתו של המחבל שביצע את פיגוע הטרקטור הראשון בירושלים, אך במערכת הביטחון מעריכים שגם ביתו ייהרס או ייאטם כמהלך הרתעתי. 

 

לפני מספר שנים החליט שר הביטחון דאז, שאול מופז, להפסיק לבצע הריסות בתים של מחבלים - זאת בעקבות המלצות ועדה צבאית שקבעה כי אין לכך יתרון הרתעתי. ההחלטה הנוכחית ודאי תפתח את הסוגיה לדיון מחודש. 

 

אבו-דיים, בן 20 מג'בל מוכאבר שבמזרח ירושלים, נכנס לישיבת מרכז הרב ופתח בירי בספרייה. הוא רצח שמונה תלמידים.

 

בבדיקה שנערכה לאחר הטבח התברר שהמחבל שימש ככנהג, ואף עבד בשירות הישיבה. הוא החזיק בתעודת תושב כחולה, שאיפשרה לו תנועה חופשית.  

 

לאחר הפיגוע הקשה, נפגש השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, עם משפחות קורבנות וקיבל לידיו מכתב שעליו חתומים 56 ח"כים, הקוראים להרוס את בית המחבל ולגרש את משפחתו. אחיו של אחד הקורבנות אמר כי "תפקידה של הממשלה לעשות זאת כי המדינה צריכה לדעת להגן על עצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. להרוס את הבית
צילום: שאול גולן
הבית בג'בל מוכאבר
צילום: AFP
הספרייה בה בוצע הטבח
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים