שתף קטע נבחר

הורי הנרצחים: "הריסת הבית לא תחזיר את הבן"

משפחות קורבנות הטבח בישיבת מרכז הרב קיבלו בשמחה את הידיעה על ההחלטה להרוס את בית המחבל שרצח את בניהם, אבל אין בכך נחמה עבורם: "זאת פעולה שהייתה צריכה להיעשות מזמן. זה לא ממש לא מנחם, אבל מדובר בדבר שצריך לעשות כדי להגדיל את ההרתעה"

מוטב מאוחר: משפחות הרוגי הטבח במרכז הרב קיבלו אמש (יום ד') בשמחה מסויגת את החלטת שר הביטחון, אהוד ברק, שהורה להרוס את בית המחבל בג'בל מוכאבר. "אנחנו מרוצים מאוד מההחלטה, זאת פעולה שהיתה צריכה להיעשות מזמן ופעלנו למענה תקופה ארוכה, אבל עד שלא אראה כי הבית הרוס - לא אאמין", אמרה אביטל אלדר, אמו של יהונתן-יצחק ז"ל שנרצח בפיגוע בהיותו בן 16.

 

"בית שגדל בו מחבל היו צריכים להרוס מזמן", המשיכה אלדר, שסיפרה כי נודע לה על החלטת ברק מן התקשורת, ומיד שיתפה את ילדיה בחדשות. אלדר סיפרה כי הרעיון להרוס את בית המחבל על במהלך ה"שבעה". לדבריה, מאות אנשים הגיעו לנחם אותם, ואז אחד הבנים אמר "אני לא רוצה שינחמו אותנו בדיבורים, אני רוצה מעשים".

 

מיד כשקמה המשפחה מהשבעה עזבו האחים הבוגרים את עיסוקיהם והחליטו לטפל בעניין. הם אספו 57 חתימות של חברי כנסת שתמכו בהריסת הבית, ונפגשו עם שר הפנים ויושבת ראש הכנסת שהביעו תמיכה במהלך. "איני רואה בהחלטה החשובה הזו סגירת מעגל", היא מדגישה.

 

"את האובדן של יהונתן אף אחד לא יחזיר. עם זאת, המדינה צריכה לתת את העונש הראוי למי שמגיע לו עונש, במקום לחכות לעוד פיגוע, כפי שעשו. אנו מקווים שימצו את הדין מול פושעים ויענישו אותם", אמרה אלדר.

 

גם צמח הירשפלד, אביו של יהונדב חיים ז"ל, מעיד שאין בהחלטה כל הקלה על השכול. "זה לא ממש לא מנחם אותנו, אבל מדובר בדבר שצריך לעשות כדי להגדיל את ההרתעה", אמר. "לא רציתי לדעת דבר על המחבל ואיני זוכר אפילו את שמו, אבל הרתעה חייבת להיות. הפיגועים האחרונים שביצעו מחבלים בירושלים הוכיחו זאת". הוא סיפר כי התפלא על כך שההחלטה ניתנה רק כעת, למרות שהמשטרה ומערכת הביטחון המליצו על כך.

 

מאוחר מדי, לא מספיק

מוטי מהרטה, אחיו של דורון, קורבן נוסף בפיגוע, אמר אמר כי הוא תומך בהחלטה, אך יש לנקוט צעדים נוספים. "לא מספיק להרוס את הבית, אלא צריך לסלק את המשפחה לחלוטין מפה", אמר, "ההחלטה היום היא חשובה וטובה, אבל זה מאוחר מדי. היו צריכים להרוס את הבית מיד אחרי הפיגוע, להכות בברזל כשהוא חם. אם היו עושים את זה אז - היו

מצליחים אולי למנוע את הפיגועים של הטרקטורים בירושלים. כשמישהו מציק לך ופוגע בך ואתה לא עושה לו כלום, הוא ימשיך לפגוע בך".

 

מהרטה אמר כי הוא סומך על ההנהגה ועל מערכת הביטחון ועל שיקוליהם המקצועיים, אך סבור שגורמים שונים שמנעו את קבלת ההחלטה עד כה, פגעו בשיקול הדעת הזה. לדבריו, הכעיסה את המשפחות מאוד העובדה שבני המשפחה מקבלים קצבאות של הביטוח הלאומי.  

   

נוכח האפשרות שמשפחת המחבל לערער על ההחלטה, אמרה כי "אם תהיה לנו אפשרות להשמיע את דברנו בעניין - נעשה זאת. עם שיש לו מעט גאווה לאומית והיגיון בריא, מבין שכשהוא מקבל סתירת לחי הוא צריך להחזיר בסטירה ולא להפנות את הלחי השנייה".


פורסם לראשונה 06/08/2008 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המחבל. מחכים שייהרס
צילום: AFP
אדלר ז"ל. מעשים ולא דיבורים
מהרטה ז"ל. לא להסתפק בהריסה
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
הירשפלד. למען ההרתעה
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
מומלצים