שתף קטע נבחר

יהודי בגאורגיה: יש כאן אווירה של מלחמה

בסו מנשרב, המתגורר כ-30 ק"מ מאזור הקרבות בדרום אוסטיה, סיפר ל-ynet על המצב בגאורגיה: "אנשים כמעט לא יוצאים מהבתים כי אי-אפשר לדעת מה יקרה". מנשרב, העובד כרופא, טיפל בשבעה פצועים מהפצצת חיל האוויר הרוסי. לדבריו, לאזור הגיעו ישראלים כדי להשתתף באזכרה

"אנשים כמעט לא יוצאים מהבתים כי אי-אפשר לדעת מה יקרה. יש ברחוב אווירה של מלחמה" - כך סיפר היום (ו') ל-ynet, בסו מנשרב, מראשי הקהילה היהודית בעיר גורי בגאורגיה, הנמצאת במרחק של כ-30 קילומטרים מאזור הקרבות בדרום אוסטיה. משרד החוץ הישראלי פרסם אזהרת מסע לגאורגיה.

 

מנשרב, רופא בבית החולים האזורי, טיפל בכמה פצועים, שנפגעו בהפצצה של חיל האוויר הרוסי. לדבריו, בגורי מתגוררות כ-100 משפחות יהודיות. הוא הוסיף כי הנשים והילדים נשלחו אל מחוץ לעיירה, אולם הם מצפים שהמצב יירגע. 

 

לדברי מנשרב, ביום ראשון אמורות משפחות היהודים לעלות לבית הקברות ולכן הגיעו לעיירה גם עשרות ישראלים. למרות המצב המתוח, הוא אומר כי היהודים שנותרו בגאורגיה לא חושבים לעלות לישראל. " אנשים בינתיים לא מדברים כל כך על לעלות לישראל אבל אם המצב יחריף זה בהחלט מה שנעשה".

 

גורמי ביטחון בגאורגיה מסרו שמטוסי קרב רוסיים הפגיזו את בסיס חיל האוויר הגאורגי וזיאני, הסמוך לבירה טביליסי. במקביל, דיווחו מפקדי המשקיפים הרוסיים בדרום-אוסטיה כי בירת מחוז הבדלנים "נהרסה כמעט לגמרי".

 

גרגורי ברודסקי, שליח הסוכנות היהודית בגאורגיה, סיפר על מצב אלפי היהודים המתגוררים במדינה:  "רוב היהודים מרוכזים בטביליסי ושם החיים נמשכים כרגיל. לא התקבלו שום פניות חריגות מהקהילה היהודית, אבל אם המצב יחריף נעשה את הכול כדי לסייע לקהילה היהודית".

 

ההסלמה במצב אירעה בעקבות חילופי אש שפרצו בין בדלנים לכוחות צבא בסוף השבוע שעבר, במהלכם נהרגו שישה בני אדם. דרום אוסטיה הוא אחד משני מחוזות מורדים שנפרדו מגאורגיה במלחמת אזרחים עקובה מדם שהתנהלה בתחילת העשור הקודם. עמה נפרד מחוז מורד נוסף, אבחזיה. מאז, נמצאים בשני המחוזות משקיפים רוסיים. גאורגיה ודרום אוסטיה האשימו כל אחד את השני באחריות להסלמה האחרונה באלימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילים גאורגים בדרך לחזית
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
טנקים של צבא גאורגיה
צילום: רויטרס
מומלצים