שתף קטע נבחר

ברק מפעיל לחצים כבדים על פרס

ראש הממשלה משגר את מקורביו לתקוף את פרס: אם תתמודד, תגורש למעשה מן המפלגה. דילמה קשה במרצ: רוב הח"כים רוצים לאפשר לפרס להתמודד, אבל שריד הוא זה שיכריע. מקורבי פרס: "הוא רוצה לרוץ"

אנשיו של שמעון פרס מדברים על "תחושה קשה" הערב (יום ד'), בעקבות סדרת לחצים שמפעילים מקורבי ראש הממשלה. אהוד ברק החליט ככל הנראה להפסיק בניסיונות לפתות את פרס - ועכשיו מתחיל הלחץ.
ברק משתמש בעיקר בבכירים במפלגת העבודה, שאומרים הערב כי לפי חוקת המפלגה ניתן יהיה לקבוע שאם פרס יגיש את מועמדותו לראשות הממשלה - הוא לא יוכל להיות חבר ב"עבודה" ולא יוכל להתמנות לשר במקרה שיסיר את מועמדותו או במידה ולא ינצח בבחירות. המשמעות: פרס יגורש מן המפלגה, שהוא אחד מעמודי היסוד שלה.
מקורבי פרס אומרים כי בשעות האחרונות תחושתם רעה, מאחר וגם בקיבוץ הארצי מפעילים לחצים על מרצ שלא לתמוך במועמדות פרס.
המירוץ על ראשות הממשלה בישראל תלוי למעשה בהחלטתו של יו"ר מרצ יוסי שריד ושל חבריו למפלגה - האם לתמוך במועמדותו של שמעון פרס. פרס עצמו כבר הכריע ככל הנראה כי הוא מעוניין להתמודד - כך התרשמו גורמים פוליטיים ששוחחו עמו.
הערב מתקיימת פגישה מכרעת בנושא בין פרס לבין שריד, זאת לקראת ישיבת הנהלת מרצ מחר בבוקר שתדון בנושא. כמה ח"כים סיפרו כי פרס הבטיח שיסיר את מועמדותו - אם ישיג ברק הסכם.

תלוי במרצ

פרס צריך להכריע עד יום חמישי בחצות, תום מועד הגשת המועמדות לראשות הממשלה. פרס זקוק לתמיכת מרצ, משום שכדי להציג את מועמדותו הוא נדרש להציג תמיכה מסיעה של 10 ח"כים לפחות, או ממספר סיעות שמניין הח"כים שלהם עומד על 10. מקורבי פרס אומרים, כי הוא מתואם באשר להחלטה עם יוסי שריד. עם זאת, אם שריד יחליט שהוא אינו מעוניין שפרס ירוץ, הוא עשוי שלא לאפשר לו זאת. במרצ יש התלבטות קשה. רוב חברי הכנסת תומכים במתן אפשרות לפרס לרוץ. המתנגד העיקרי הוא ח"כ אבו וילן, המקורב לברק. עם זאת, יש להניח כי הכרעת שריד היא זו שתיקבע.

ברק לפרס: "אל תרוץ"

ראש הממשלה אהוד ברק פנה אמש בפעם הראשונה בקריאה פומבית מרומזת לפרס שלא להתמודד. בראיון שהעניק אמש במהלך ביקור בבאר שבע לתכנית "עובדה", אמר ברק: "אני מעריך ששמעון, כאדם מנוסה, מכיר את הבוקר שאחרי שכרון הסקרים. הוא ודאי מבין שבשלב כזה הדרך הנכונה היא לשלב ידיים וללכת ביחד. להסתער על השלום ולא ללכת על עצות אחיתופל שהוא מקבל על פילוג וסכסכנות שלא יועילו - לא לשלום, לא למחנה השלום ולא לעם ישראל".
הסקרים שהתפרסמו הבוקר מראים כי בסיבוב שני פרס (41%) גובר על שרון (39%), אם כי ההפרש הנ"ל הוא בתחום טעות הדגימה. מקורביו של פרס, שטבע את הביטוי "סקרים הם כמו בושם, אפשר להריח אותם אבל לא כדאי לשתות", אומרים כי הוא אינו מושפע כל כך מהסקרים - וגם לא מהתפקידים הבכירים שראש הממשלה מציע לו, הכוללים בין היתר מעורבות גדולה במו"מ המדיני."פרס כבר היה בסיפור הזה, והסימפטיה שיש לו לברק מצומצמת בלשון המעטה", אומר מקורבו של פרס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס: מה עושים?
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
שריד: צריך לבחור
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
ברק: מפעיל לחץ
צילום: איי פי
מומלצים