שתף קטע נבחר

משלחת גאורגיה החליטה: ממשיכים בבייג'ינג

על רקע המשבר בדרום אוסטיה, איימו בוועד האולימפי הגאורגי כי יפרשו מהמשחקים האולימפיים. הבוקר הודיע הוועד האולימפי הבינ"ל כי הם ימשיכו, כמו יריביהם הרוסים. ביום רביעי צפוי להיערך משחק בין גאורגיה לרוסיה בכדורעף חופים. נציג המשלחת: "ברור שנשחק ונציג את הגאווה הלאומית שלנו"

מאז ומתמיד שימשה האולימפיאדה זירה למאבקים פוליטיים לצד המאבקים הספורטיביים, וכך גם במשחקי בבייג'ינג. מעבר להפגנות ולמחאות נגד השלטון הסיני ובעד שחרור טיבט, וההחרמות השגרתיות של ספורטאים איראנים את אלו הישראלים, צף מעל לפני השטח המשבר הצבאי החריף בין גאורגיה לרוסיה בדרום אוסטיה.

 

הבוקר (א'), לאחר שאיימו לנטוש את המשחקים האולימפיים, הודיעה המשלחת הגאורגית כמו גם הרוסית על כוונתה להמשיך ולקחת חלק במשחקי בייג'ינג. דוברת מטעם הוועד האולימפי העולמי מסרה: "שתי המשלחות הודיעו לנו על כוונתן להמשיך ולהשתתף במשחקים, על בסיס העיקרון של כבוד בין ספורטאים. אנחנו שמחים על החלטתם".

 

אמש, איימו בוועד האולימפי הגאורגי כי המשלחת לבייג'ינג תפרוש מהאולימפיאדה ותשוב למדינתה, במידה שהקרבות יימשכו. בשעת לילה מאוחרת קרא נשיא גאורגיה, מיכאל סאאקשווילי, למשלחת להמשיך ולהשתתף בתחרויות ו"להילחם על כבוד המדינה".

 

כידוע, רוסיה הגיבה בחריפות לפעילות של צבא גאורגיה בחבל דרום אוסטיה וטייסיה החלו להפציץ את כוחותיו באיזור, תוך הרג של מאות, השארת הרס רב ואלפי פליטים ללא קורת גג. בעקבות המתקפה של הצבא הרוסי, הציעה הממשלה הגאורגית להגיע להסכמה על הפסקת אש. כל זאת, במקביל לפתיחת המשחקים בבירת סין.


כוחות רוסיה נלחמים בגאורגים. במקביל ילחמו הגאורגים על המגרש? (AP)

 

הוועד האולימפי הגאורגי ניצל את הזירה הבינלאומית של המשחקים כדי לפנות לקהילה הבינלאומית לעזרה כדי לסיים את המשבר. 35 הנציגים במשלחת הצטרפו לקריאה בהצהרה משותפת.

 

"האסטרטגיה האלימה המכוונת הזאת הפכה למבצע צבאי כולל שנוגע לכל האיזורים של גאורגיה", נאמר בהצהרה, "גאורגיה קוראת לכל הקהילה הבינלאומית להבהיר לרוסיה שהפלישה וההפצצה של מדינה בעלת שלטון משלה אינה מתקבלת על הדעת במאה ה-21 ולא ניתן לעבור על סדר היום על מעשים שכאלה".

 

בינתיים, צפויים ספורטאי גאורגיה להתמודד מול הנבחרת הרוסית בטורניר כדורעף החופים, שייערך ביום רביעי. "ברור שנשחק את המשחק הזה" אמר נציג

המשלחת הגיאורגית גיורגי צ'אנישווילי. על פי דבריו, אין שום מחשבה לבגוד ברוח הספורטיבית והאולימפית: "הספורטאים שלנו ימשיכו לקחת חלק בתחרויות, עם יותר תשוקה ונחישות מבעבר, על מנת לכבד את המדינה. אנו נציג את הגאווה הלאומית שלנו נגד כל מי שיעמד מולנו, כולל רוסיה".

 

אשת הנשיא, שנמצאת בבייג'ינג, ביקרה את הספורטאים בכפר האולימפי, ובישרה לספורטאים על כך שהם צפויים להישאר. ממש בזמן ביקורה התפרסמה הודעה על 150 הרוגים גיאורגים, 40 מהם אזרחים.


פורסם לראשונה 09/08/2008 18:20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מיכאיל סקאשווילי
צילום: AFP
מומלצים