שתף קטע נבחר

עלו ברשת: איך מבשלים ספרים?

האתר שיציל את הזמר העברי, סבתות צעירות מלמדות איך מבשלים ספרים, מאגרי וידאו פספסוסים וחול בעיניים. מקבץ אתרים שבועי

פייבוריט

זמר זמר לכם - האתר "זמרשת" ראוי להגיע לידיעתכם, וזקוק לתמיכתכם המלאה והפעילה: כמה ישראלים אוהבי הזמר העברי החליטו לא להישאר אדישים נוכח ההזנחה המתמשכת של נכסי צאן ברזל תרבותיים, הקימו ביחד חברה לתועלת הציבור ופתחו במבצע חירום גדול להצלת השירים העבריים האבודים מימי הקמת המדינה. עותקים נדירים או יחידים מהשירים האלה מצויים בארכיונים שונים של המדינה, בעיקר ארכיון רשות השידור, בסלילים מתפוררים שספק אם שמרו על איכות שידור כלשהי. חבורת "זמרשת" חברה לאקו"ם, ומנסה להסדיר את עניין הזכויות על השירים העתיקים ההם, על מנת להספיק להעביר אותם לפורמט דיגיטלי ולהעלותם לרשת, באופן שיבטיח את שימורם לנצח.

 

ברשות השידור, כמו תמיד ברשות השידור, שום דבר לא בוער, וחבורת "זמרשת" מוצאת עצמה בעמדה משונה – במקום שנציגי הרשות יהיו אסירי תודה ליוזמה הפרטית שלהם, שיכולה להיות מיותרת אם הרשות היתה טורחת לשמר ערכים תרבותיים שצמחו בה (כלומר על חשבוננו), הם, כמובן, מערימים קשיים וביורוקרטיה, אבל חברי "זמרשת" אופטימיים וממשיכים לגייס כספים ומשאבים לטובת הפרויקט. עד כה התמקדו בעיקר בשירים מהתקופה שמראשית המאה הקודמת ועד קום המדינה, ואת השירים שכבר "הצילו" הם מציעים לגולשים (בשלב זה להאזנה בלבד) במסגרת האתר היפה שהקימו. האתר הזה נועד לגייס תומכים ומקורות מימון ליוזמה, שעד כה ממומנת מכיסם הפרטי של מקימי החברה ומאירועים, וגם לאפשר לגולשים מהעולם להציע הצעות, לאתר יצירות שנגנזו, ולתקן מידע על יוצרים ושירים ישנים (גיא).

 

השימושיה

מקבץ כתובות ושירותים יעילים ששווה להכיר:

 

מבשלים ספר – רותי כרמי ודורית טוקמן, שתי סבתות צעירות שהן גם חברות-נצח, החליטו להוציא לאור ספר בישול פרטי, שישמר את אוצר המתכונים של סבתא רחל, חמותה של דורית. לשתיהן לא היה שום ניסיון קודם בתחום, אבל היתה להן חברות גדולה ומוטיבציה רבה. במשך שנתיים הן התמודדו עם התסכולים, הקשיים והמורכבויות של תהליך ההוצאה לאור, אבל נהנו מכל רגע, וזה גם מאוד השתלם להן, כי כשיצא "סבתא רחל מבשלת" לאור, הוא זכה למחמאות מבשלנים מובילים ומהתקשורת.

 

מעודדות ממהלך "ההוצאה העצמית" שלהן, החליטו רותי ודורית לשתף בידע הזה גם אנשים אחרים. הן הקימו אתר קטן ואסתטי, ובו הן מספרות על עצמן ועל ספרן,

ומזמינות את הגולשים להיעזר ביכולת שלהן "לבשל" למענם את הספר שתמיד חלמו להוציא לאור. יפה.

 

מתוק – ואם כבר מתכונים, הנה המאגר הגדול למתכונים עוגות ומתוקים אחרים (אלי טובולסקי).

 

הקדשות – מאגר של עשרות ברכות מוכנות לכל אירוע. אפשר להעתיק ולהפוך להקדשה אישית (עמית פל).

 

מדף נסתר – והנה מדריך מעשי לבנייה של מדפי-קיר נסתרים. השיטה הזו תדרוש מכם קורבן לא קטן – הספר הגדול, הרחב והכבד ביותר בספרייה שלכם (שוקי לאה).

 

פקק – "ספרו לנו על הפקק שלכם על מנת שאחרים יידעו להימנע מלהיכנס אליו" מציעים מפעילי האתר הפרטי הזה, מעין קבוצת תמיכה מקוונת לנהגים שסובלים בקביעות מפקקים בדרכם לעבודה ובחזרה. הגולשים מוזמנים לדווח לאתר על פקקים בזמן אמת, לספר חוויות על פקקים קשים במיוחד, להציע רעיונות לעקיפת פקקים ועוד (שוקי לאה).

 

ספרנט – הייחוד הגדול של חנות הספרים החדשה שהקימה רשת קרביץ הוא מאגר המידע באתר, המכיל מראש את כל רשימות הספרים והציוד מכל בתי הספר בארץ. במקום לחפש, להשוות, לסמן, לקבץ ולרכוש את הספרים הנדרשים בכמה מהלכים – אפשר לבחור את היישוב, בית הספר, הכיתה – להזמין, ולקבל הביתה את כל הספרים הרלוונטיים, כשהם עטופים. יפה.

 

גברת – אתר היכרויות איכותי ואסתטי לנשים בלבד, המתפקד גם כמעין פורטל קהילתי קטן: מפרסם מידע על מקומות בילוי, אירועים, הופעות וסרטים, מאפשר לחברות באתר לפרסם בלוגים אישיים או להשתמש במסנג'ר פנימי ומבדל עצמו מאתרי היכרויות אחרים בכך שאינו כופה שאלונים פרובוקטיביים על חברותיו או מעודד טקסטים חושפניים שאינם חיוניים.

 

ייבוא אישי – אתר חדש מספק תשובות לשאלות בענייני ייבוא אישי של רכב יוקרה: איך עושים את זה, מה העלויות, ואיך התהליך מאפשר חיסכון של עשרות אלפי שקלים.

 

אבי ולנטין – העיתונאי הוותיק אבי ולנטין, שהסעיר את המדינה בסוף שנות השבעים כשפרסם סדרת כתבות על ראשי הפשע המאורגן בישראל, השיק אתר פרטי המאפשר לגולשים לקרוא את ארבעת ספריו במלואם – ללא כל תשלום. ולנטין מוחה בכך על מהלכי השיווק של מו"לים ישראלים, וטוען כי אם מו"ל יכול למכור ספר שני בשקל – הסופרים יכולים לאפשר לציבור לקרוא את הספרים בחינם. ספריו של ולנטין הם רומנים המבוססים על עבודתו העיתונאית. ספרו החדש מבקר את ה-OA, תוכנית הגמילה וההחלמה של אכלני-יתר כפייתיים.

 

מיקרוסופט עסקי – אתר חדש של מיקרוסופט מבקש לספק תמיכה מקוונת בכל הנוגע למוצרי תוכנה המשרתים עסקים קטנים ובינוניים. באתר מידע על פתרונות טכנולוגיים למטרות שיווק, ניהול כספים, ניהול לקוחות ועוד, לצד עצות רבות לשיפור היעילות העסקית באמצעות תוכנות הבסיס של מיקרוסופט המשרתות כל עסק.

 

מולטי-מאגרים

כמה מאגרי וידאו ואודיו חינמיים, להנאתכם:

 

סטאמבל-אודיו – תוכנת רדיו מקסימה, שמאפשרת להזין שם של זמר או להקה כמילת מפתח לסגנון מוזיקלי, ובתגובה מייצרת אוטומטית פלייליסט אישי, ברוח הז'אנר. אפשר להשמיט שמות, להוסיף סגנונות, לשתף גולשים אחרים או להפעיל פעם אחת ולאפשר לפלייר לנגן את מאות השירים שמצא ברצף (גדעון נח).

 

וידאופדיה - מאגר ענק של סרטוני עשה זאת בעצמך בני חמש דקות על כל דבר ובכל תחום: איך לתפור תחפושת נינג'ה, שיעורים ראשונים בהגנה עצמית, איך לחטב את הישבן, איך להכין המבורגר מושלם, איך לסרוג, איך לתקן מייבש כביסה – ועוד המון. (נועה בן שבת).

 

מחזורית בווידאו – קבוצת חוקרים מאוניברסיטת נוטינגהם יצרו את הטבלה המחזורית בווידאו, מאגר מושלם ויעיל, המספק ביאור מצולם ומודגם של כל מרכיב בטבלה המחזורית. שימושי לתלמידים, אבל לא רק (עמית פל).

 

חדש בטיוב

מקבץ מהסרטונים החמים באתרי הווידאו:

 

עמק השלום – כל מי ששלח אלינו השבוע את הלינק לסרטון הזה טרח להוסיף איזו הערה צינית קטנה, סקרסטית וחסרת אמון. אולי כי כבר איבדנו את האמון בשלום, ששלום בינינו לבין שכנינו יכול להתקיים. חבל, כי אחרי שצופים בסרט האנימציה הזה, שהוכן כפרזנטציה לחזון "תעלת הימים" שתחבר את ים סוף עם ים המלח – קשה להאמין שאנחנו יכולים לוותר על אפשרות לעתיד כל כך הרבה יותר טוב, לנו ולילדינו. הסרטון הזה אכן מציג חזון אוטופי – אבל כל כך נעים לשקוע בו, להיכנס לאווירה

החיובית שהוא יוצר, ובעיקר – להמר שזה אפשרי בהחלט. אמן (ריטה גפן).

 

חול בעיניים – אם תהיתם פעם איך נראית סופת חול אמיתית, מרחוק, מקרוב, ומבפנים – הסרטון הזה, שצולם תוך כדי נסיעה עמוק אל תוך קיר חול מאיים בגובה עשרות מטרים, יאפשר לכם להתוודע מעט אל החוויה המפחידה הזו (נועה בן שבת).

 

זיווג טוב – מי שכבר מכיר את הסדרה הבריטית "זיווגים" (Couplings) יזכור לנצח את הופעת האורח של היפהפיה הישראלית ההורסת בפרק "נערה עם שני שדיים", ואת הדו-שיח של חירשים שהיא מנהלת עם ג'ף, מכוכבי הסדרה, שלעצמו הוא שפיץ של צחוק. למי שלא מכיר – הנה הזדמנות ראשונה בחסות יוטיוב (ועמית פל):

כך העברית נשמעת לג'ף האנגלי

וכך האנגלית נשמעת ל"שדיים" הישראלית

 

הכל בכיס - פרסומת מקסימה של וודאפון, שהופקה עוד לפני האזהרות האחרונות בדבר השימוש במכשירים סלולריים, וממחישה פיזית עד כמה רבים האלמנטים שמאפשר לנו המכשיר הנייד לקפל ממקומם הקבוע בבית, ולקחת איתנו בכיס לכל מקום (נועה בן שבת).

 

פספוסים – הפרעות, תקלות ותאונות משונות שהתרחשו בשידור חי במהדורות חדשות טלוויזיוניות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך מבשלים ספר?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים