שתף קטע נבחר

משלחת בין לאומית תקדם הפסקת אש בגאורגיה

שר ההגנה הבריטי הודיע הערב כי משלחת המורכבת מנציגי האיחוד האירופי, נאט"ו וארה"ב תצא לגאורגיה, בניסיון להשיג הפסקת אש, אחרי יומיים של לחימה במחוזות הבדלנים. דובר נאט"ו: לא נשתתף במשלחת, אך יש להפסיק את האש. פוטין: "גאורגיה שואפת להצטרף לנאט"ו באמצעות הרפתקאות עקובות מדם". הרוסים טוענים כי 2,000 בני אדם נהרגו. הגאורגים מתעקשים על כ-130 הרוגים

ניסיונות ראשונים להפסיק את הלחימה. אחרי כמעט שתי יממות של עימות עקוב מדם במחוז דרום אוסטיה ובאבחזיה, נראים סימנים ראשונים להתערבות בין לאומית, בניסיון להגיע לרגיעה באלימות.

 

לחימה בקווקז - כל הדיווחים:

 

משלחת שמורכבת מנציגי האיחוד האירופי, הארגון לשיתוף פעולה וביטחון באירופה, נאט"ו וארה"ב עתידה לצאת בשעות הערב (שבת) לגאורגיה, בניסיון להשיג הפסקת אש בין הכוחות הרוסים לגאורגים באזורי העימות. כך אמר שר ההגנה הבריטי, דז בראון. דובר נאט"ו הכחיש שהארגון מעורב במשלחת, אך אמר שמתנהלים מגעים בין הצדדים, תוך קריאה לרוסים ולגאורגים להפסיק את הלחימה.

 

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, הביע בשעות הצהריים צער על האבדות שנגרמו

לשני הצדדים ועל הסבל שנגרם, והוסיף כי ארצו מעוניינת בהפסקת אש מיידית, בדה-מיליטריזציה של האזור כולו ובפיקוח בינלאומי כדי להגן על אזרחיה. לאחר מכן הוא פנה לעמיתו הרוסי, דימיטרי מדבדב, בדרישה שיכריז מייד על הפסקת אש. הוא ביקש לפתוח במשא ומתן לפתרון המשבר.

  

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, הגיע למחוז צפון אוסטיה שברוסיה, הסמוך למחוז שבו מתנהלים הקרבות. פוטין אמר במהלך פגישה בוולדיקווקז כי "גאורגיה שואפת להצטרף לנאט"ו ומנסה לגרור מדינות נוספות להרפתקאות העקובות מדם בדרום אוסטיה".

 

זמן קצר קודם להודעה על המשלחת הבין לאומית הודיע שגריר רוסיה בגאורגיה, ויאצ'סלב קובאלנקו, כי לפחות 2,000 בני אדם נהרגו בקרבות המתנהלים מאז אתמול. מנגד, טוענים מקורות גאורגים רשמיים כי בקרבות נהרגו 129 בני אדם ולמעלה מ-700 נפצעו.

 

נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב, אמר בשיחת טלפון עם עמיתו האמריקני, ג'ורג' בוש, כי הוא מגנה את "ההתנהגות הברברית של גאורגיה, שגרמה למותם של אלפי בני אדם בחבל דרום אוסטיה". 

שגריר רוסיה בנאט"ו תיאר את המצב במחוז הבדלני דרום אוסטיה כרצח עם. "המילים היחידות שיכולות לתאר את הנעשה במחוז הן רצח עם וטיהור אתני", אמר לעיתונאים.

 

כמה שעות קודם לכן האשים נשיא גאורגיה כי הרוסים הם אלה שמבצעים טיהור אתני. לדבריו, דיווחים אחרונים מאותתים שהחיילים הרוסים החלו להיכנס גם למחוז המורד השני, אבחזיה, כדי לגרש משם את תושבי המובלעת הגאורגית קודורי גורג'. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דז בראון. העולם מתערב
צילום: רויטרס
צילום: AFP
האש באוסטיה
צילום: AFP
צילום: רויטרס
אזרחים רבים נהרגו
צילום: רויטרס
מומלצים