שתף קטע נבחר

חדש: חומר בלתי נראה

מדענים מקליפורניה פיתחו חומר-על המסוגל להסיט קרני אור וכך לא להיראות לעין

לפני שנים רבות ניסתה חבורת הקומיקאים הבריטית "מונטי פייתון", להדגים לצופים בתכנית הטלוויזיה שלה את החשיבות שבלא להיראות. האפשרות להיות בלתי נראה, על שלל הסיטואציות הקומיות והדרמטיות הגלומות בה, קסמה מאז ומעולם לכותבי המערכונים, התסריטים וספרי המדע הבדיוני. נדיר יותר לראות מאמר אקדמי שעוסק בנושא, אך בקרוב נזכה למאמר שכזה. קבוצת מדענים באוניברסיטת "ברקלי" עומדת להציג השבוע בכתבי העת Science ו- Nature חומר חדש, המסוגל להסיט גלי אור ועל ידי כך להיוותר בלתי נראה לעין.

 

מדובר בחומר-על (Metamaterial) שהורכב באופן מלאכותי, תוך שימוש ביישומים ננו-טכנולוגיים, המאפשרים למדענים לתמרן חומר ברמת החלקיקים התת-אטומיים. המדענים מברקלי הצליחו להרכיב את החומר באופן כזה שהם הקנו לו תכונה מיוחדת, החומר מסיט בעדינות קרינה אלקטרו-מגנטית המגיעה לכיוונו וגורם לה לעקוף אותו מבלי שתבוא עמו במגע.

 

מדובר בהתפתחות משמעותית בתחום הנדסת החומרים, למרות שבפורים הקרוב עוד לא נראה ילדים מחופשים לדני-דין. "כדי לייצר גלימות ומגנים בלתי נראים, נצטרך להגיע למצב שהחומר החדש מסוגל לנתב את הקרינה האלקטרו-מגנטית כמו שסלע בנהר מנתב את המים סביבו" אמר ראש צוות המחקר מקליפורניה, שיאנג זאנג (Xiang Zhang).

 

באוקטובר 2006 הצליחה קבוצת מדענים לייצר "גלימה בלתי נראית" המסוגלת להסיט גלי-מיקרו (Microwave). גלי מיקרו קלים יותר לתמרון מאשר גלי אור, היות והם ארוכים יותר. מבחינה זו, ההישג של המדענים מ"ברקלי" הוא בגדר עליית מדרגה, מהרכבת חומר המסיט גלי-מיקרו, להרכבת חומר המסיט גלי-אור.

 

מי שמגלה כבר זמן רב עניין במחקרם של זאנג ועמיתיו היא התעשייה הצבאית. הצבא האמריקאי מימן חלק ניכר מעבודת המחקר של המדענים מברקלי ומעורבותו במחקר מצביעה על כך שכמו האינטרנט, גם הנדסת החומרים הבלתי נראים היא טכנולוגיה שתשמש קודם כל ללחימה ואחר כך תזלוג אל השוק האזרחי. נראה כי צבאה של ארצות הברית של אמריקה, אשר הציג לעולם לפני כמעט 20 שנים, את המטוס ה"חמקן" F-117, שואף להיות הראשון שיכניס לשדה הקרב העתידי את המטוס ה"בלתי נראה". אז ילמדו כולם, ובמיוחד אויביה של ארצות הברית, את הלקח שניסו אנשי "המונטי פייתון" ללמד – החשיבות שבלא להיראות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החומר החדש יסיט קרני אור וכך ישאר נסתר מהעין
מומלצים