שתף קטע נבחר

אבו עלא: ייתכן שנדרוש מדינה אחת דו-לאומית

הבכיר הפלסטיני הסביר כי ישראל אינה נענית להצעותיהם בדבר גבולותיה העתידיים של המדינה הפלסטינית, ולכן ייתכן שיידרשו הפלסטינים להסדר אחר. "אם ישראל תמשיך להתנגד - נדרוש מדינה אחת לשני עמים", אמר

"הפלסטינים עשויים לתבוע פתרון של מדינה דו-לאומית, אם ישראל תמשיך לדחות את הצעותינו לקביעת גבולות המדינה הפלסטינית", כך אמר הלילה (ב') ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני, אחמד קריע (אבו עלא). על פי ההערכות, עמדתו מבטאת פסימיות באשר לתהליך השלום עם ישראל.

 

בדיון סגור שנערך עם תומכי מפלגת הפתח ברמאללה, אמר אבו עלא כי הפתרון של שתי מדינות לשני עמים יכול להתבצע רק אם ישראל תיענה לדרישות הפלסטינים - ותיסוג לחלוטין משטחם. גורם פלסטיני אמר כי דבריו של אבו עלא מבטאים את תחושתו כי שיחות השלום עם ישראל הגיעו למבוי סתום.


אם לא שתי מדינות לשני עמים - מדינה אחת לשני עמים (צילום: AFP)

 

"ההנהגה הפלסטינית עבדה כי להקים מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67', אבל אם ישראל תמשיך ותתנגד לאפשרות להפוך את הדבר למציאות - אז התביעה של הפלסטינים לעם הפלסטיני תהיה פתרון של מדינה אחת דו-לאומית", אמר לנוכחים. מאוחר יותר פרסם משרדו הודעה המפרטת את דבריו.

 

בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), במעון ראש הממשלה בירושלים. בפגישה הודיעה ישראל כי תשחרר מספר אסירים פלסטינים כמחווה לאבו מאזן לקראת סוף החודש.

 

במהלך הפגישה ערכו השניים "תיאום ציפיות" לאחר הודעת ראש הממשלה על כך שלא יתמודד בפריימריז לראשות "קדימה". למרות פרישתו הצפויה של אולמרט, שני הצדדים מעוניינים להמשיך במשא-ומתן כדי לנסות ולהשיג - למרות הכל - "הסכם מדף" עד סוף 2008, כפי שהתחייבו בוועידת אנאפוליס.

 

בין הצדדים עדיין נתונות מחלוקות וסוגיות לא מעטות. כך למשל, הפלסטינים תובעים דיון על ירושלים במסגרת הסיכומים על סוגיות הליבה. שני הצדדים כינו את הפגישה כ"פגישת תחזוקה", בה לא צפויות ליפול הכרעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסימי. אבו עלא
צילום: איי פי
מומלצים