שתף קטע נבחר

בנק ישראל: רוב בהנהלה התנגד להעלאת הריבית

הפרוטוקולים של דיוני הריבית חושפים כי שלושה מתוך חמשת חברי הפורום המצומצם של בנק ישראל התנגדו להעלאת ריבית אוגוסט ב-0.25%. אלא שפישר קיבל את דעת המיעוט בגלל הצורך לתמוך בהחזרת האינפלציה לסביבות מרכז היעד שקבעה הממשלה

את החלטת הריבית האחרונה קיבל נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בניגוד לעמדת מרבית חברי הנהלת הבנק. עובדה זו מתבררת מהפרוטוקולים של דיוני הריבית שפירסם היום (ב') בנק ישראל. בדיוני הפורום המצומצם המליצו שלושה מחברי הנהלת הבנק לנגיד להותיר את הריבית ללא שינוי. רק שני חברי הנהלה המליצו להעלות את הריבית.

 

בסופו של דבר קיבל פישר את עמדת המיעוט בדיון והחליט להעלות את ריבית אוגוסט ב-0.25%. את עמדתו מסביר הנגיד בצורך לתמוך בהחזרת האינפלציה לסביבות מרכז היעד שקבעה הממשלה (3%-1%). לדבריו, חזרת האינפלציה לתוך תחום היעד היא תנאי הכרחי לתמיכה בצמיחה בת קיימא.

 

מהפרוטוקולים של דיוני הריבית מתברר עוד כי לאחר פרסום מדד יוני ירדו הציפיות לאינפלציה ל- 12 החודשים הקרובים לרמה של 2.8%. זאת לעומת אינפלציה צפויה של 3.4% שנמדדה בשוק ההון במחצית הראשונה של החודש שעבר. הציפיות הנגזרות משוק ההון הן להעלאת ריבית של כ-0.5% בטווח של שנה. בנק ישראל רמז כבר כי אם לא יתרחשו אירועים יוצאי דופן, אין בכוונתו להעלות את הריבית במהלך החודשים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לא הקשיב להמלצות. פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים